Новини пресслужби ЗНУ / Новини / Етнографічна практика: історичні знахідки студентів ЗНУ

Етнографічна практика: історичні знахідки студентів ЗНУ

15.07.2011 10:16

Студенти третього курсу та магістри історичного факультету провели три тижні у етнографічній експедиції. Місцем для науково-дослідної роботи вони обрали село Вища Тарасівка Томаківського району Дніпропетровської області, яке розташоване на березі Каховського водосховища.

Ця етнографічна практика проводилась за підтримки Інституту археографії та джерелознавства академії наук України ім. М. С. Грушевського та Запорізького наукового товариства ім. Якова Новицького.
Від ЗНУ студентів супроводжували доцент кафедри джерелознавства, історіографії та спеціальних історичних дисциплін Роман Молдавський та старший викладач цієї ж кафедри Сергій Білівненко.
Протягом перших двох тижнів студенти «працювали в полі», а саме – вели опитування на тему історії та етнографії. Вони опитали 200 старожилів села, записали приблизно 400 годин інтерв’ю, відсканували близько 500 фотографій з родинних архівів та записали кілька годин відеоматеріалів.
В останній тиждень експедитори розшифровували матеріали та впорядковували всю знайдену інформацію.
Під час науково-дослідної роботи було знайдено спогади жителя села Івана Алмосова, записані у збірці «Моя война». Він розповідає про тяжкі воєнні часи, перебування в полоні в Голландії, а потім – у фільтраційному таборі. Вже потім йому повернули воєнне звання.
Алмосов записував події з свого життя протягом 1939 – 1945 років. А у 2000 році жителі села надрукували цю збірку, щоб залишилась згадка про минуле.
Також студенти знайшли фотографії місцевих героїв, ветеранів, учасників бойових дій, спогади ще одного мешканця села - Хлопова, де йдеться про історію його родини, котра переплітається з історією народу.
Всі зібрані під час експедиції матеріали будуть передані до фонду університетського відділу рукописів при кафедрі джерелознавства, історіографії та спеціальних історичних дисциплін. А вже потім їх підготують до публікації.
Такі експедиції започаткував ще в 2000 році фундатор запорізької школи дослідження історії Степової України ХVIII – початку XX ст., професор історичного факультету ЗНУ Анатолій Бойко. З того часу вийшло друком 9 томів «Усної історії степової України». Вже сьогодні цими збірниками широко користуються. Наприклад, в підручниках для школярів почали публікувати історичні матеріали очевидців, про які дізнались саме завдяки науково-дослідній роботі молодих етнографів.
Подібні експедиції проводяться лише в Запоріжжі, Одессі, Львові та Києві. Вони дають можливість почути історію від людей, які приймали участь у подіях минулого, були очевидцями і учасниками різних історичних подій.

Олена Ярошенко