Новини пресслужби ЗНУ / Новини / Незалежні соціодослідження ЗНУ через призму регіону та країни

Незалежні соціодослідження ЗНУ через призму регіону та країни

05.08.2011 10:15 Центр незалежних соціологічних досліджень Опитування Працевлаштування Абітурієнт-2011

Центр незалежних соціологічних досліджень – один з наймолодших структурних підрозділів університету. Метою його створення стала необхідність задовольнити потреби ЗНУ у проведенні внутрішніх досліджень з актуальних питань. Завдяки цьому стало можливим здійснювати консультаційні послуги з використанням соціологічних методів дослідження в соціальній, політичній, економічній та інших сферах суспільного життя.

За час свого існування Центр НСД провів ряд досліджень з різного роду питань та створив кілька цікавих програм, що містять корисну інформацію і сприяють розвитку інших підрозділів ЗНУ. Результати досліджень публікуються на сайті незалежного інформаційного порталу porogy.zp.ua, а також на власному сайті ЦНСД http://sociology.znu.edu.ua
Щороку соціологи центру проводять опитування абітурієнтів та випускників ЗНУ з нагальних питань. Цього року було оприлюднено результати опитувань з кількох тем. Під час цьогорічної вступної кампанії Центр НСД провів опитування серед абітурієнтів: чому вступники обрали саме ЗНУ, які факультети обирають, за якими критеріями вони зробили свій вибір. У ході опитування з’ясувалося, що абітурієнти обирають наш університет як державний класичний навчальний заклад, який має, до того ж, статус національного та багаторічні традиції. Також на вибір впливає те, що у ЗНУ готують фахівців з багатьох напрямів підготовки. Майже чверть вступників називали наш університет у числі найпрестижніших вишів України. Велика частина абітурієнтів відзначають можливість навчатися за державним замовленням - 35-40%. Лише невелика кількість опитуваних обрала ЗНУ за порадою батьків, вчителів або друзів. Зазначається у числі переваг і оптимальність цінової політики вишу. Серед опитуваних є й ті, які вважають, що до ЗНУ легше вступити та розглядають його як запасний варіант на випадок, якщо не потраплять до обраного ВНЗ.
Також співробітники Центру НСД серед випускників цього року провели опитування з актуальної теми: «Як Ви оцінюєте власні шанси при працевлаштуванні?». Майже половина респондентів схильна розглядати їх приблизно «50х50». Як високі та дуже високі, свої шанси оцінюють менше третини опитуваних. І близько 20% настроєні песимістично або зовсім не збираються працевлаштовуватися.
При цьому, аналізуючи фактори, від яких залежить конкурентоспроможність молодого спеціаліста, на перше місце випускники ставлять такі показники як рівень власних знань та навичок, здобутих під час навчання у виші, а також бажання працювати та активність у пошуках роботи (усвідомлюють понад 40% опитуваних). Не на останньому місці такий фактор, як наявність досвіду роботи. На допомогу батьків, знайомих або на з’вязки університету з роботодавцями розраховує невелика частина випускників. Це вказує на достатню впевненість у власних силах та готовність старшокурсників ЗНУ до самостійного працевлаштування, навіть в складних умовах високої конкуренції на ринку праці.
Першочерговими факторами при виборі професії сьогодні виступають рівень заробітної плати (70%) та перспектива кар’єрного росту (майже 57%). Можливість працювати за спеціальністю, офіційне оформлення та умови праці турбують значно менший відсоток молоді. Серед незначних факторів, що впливають на вибір роботи, відзначають форму власності та імідж компанії, наявність соціального пакету, місце розташування тощо. Декілька останніх досліджень ЦНСД були опубліковані також в газеті «Запорізький університет».
Над усіма проектами працює колектив Центру незалежних соціологічних досліджень: директор Надія Пенькова, провідний спеціаліст Ольга Рубан і статистик Марія Бойко.

Олена Хлистун