Університет Вступнику Навчання Наука Міжнародна
діяльність
Студентське
самоврядування
Новини пресслужби ЗНУ / Новини / «Вступні випробування» для ЗНУ

«Вступні випробування» для ЗНУ

18.08.2011 13:50 Вступна кампанія-2011 Приймальна комісія

Завершено вступну кампанію на державне замовлення. О 12 годині 10 серпня були оприлюднені результати рейтингів вступників ЗНУ, як і в інших ВНЗ України, - на денну форму навчання за освітньо-кваліфікаційним рівнем «бакалавр». Остаточно завершиться вступна кампанія 25 серпня, коли будуть зараховані вступники на заочну форму навчання (бюджет і контракт) та за контрактами.

Демографічна криза на перешкоді вступної кампанії-2011

Випускників шкіл в цьому році майже вдвічі менше, порівняно з минулим роком - 192 тисячі проти 392 тисяч торік. Далеко не всі престижні виші набрали студентів в повному обсязі, а деякі приватні ВНЗ взагалі залишаються без першокурсників. Декотрі комерційні вищі навчальні заклади планують компенсувати цю діру за рахунок заочників, випускників технікумів або тих, хто бажає отримати другу вищу освіту.

Чиновники-освітяни вважають, що вступна кампанія-2011 показала конкурентну неспроможність багатьох вишів. Проте міністр освіти і науки, молоді та спорту Дмитро Табачник зауважив, що закривати їх ніхто не планує. Бо там навчається велика кількість студентів старших курсів. Також, за його словами, «держава буде стимулювати, щоб неконкурентоспроможні державні ВНЗ зливалися, об’єднувалися, укрупнювалися» (з матеріалів прес-конференції).

Міністр зауважив, що найбільша кількість заяв була подана до Національного університету «Львівська політехніка» (понад 26 тис.), Львівського національного університету ім.. Івана Франка (понад 24 тис.), Національного авіаційного університету (23 тис. 922), Національного технічного університету «КПІ» (23 тис. 250) та Київського національного університету ім. Тараса Шевченка (понад 22,5 тис.). Натомість до 20 ВНЗ не було подано жодної заяви, до 30 вишів було подано не більше 10 заяв від вступників, до 130 вишів – не більше сотні, та ще 90 нарахували не більше півтисячі вступників.

Зважаючи на ситуацію, міністр освіти окреслив пропозиції щодо підвищення порогу балів ЗНО на наступний рік до 140 (натомість нинішніх 124). В деяких вишах південних та східних регіонів України не виконано держзамовлення за інформаційними напрямами підготовки, математичними, фізико-науковими, природничими, інженерними та технічними спеціальностями. Тепер такі виші відмовляються від певної кількості бюджетних місць (за які нещодавно боролися). Тож міністерство змушено анулювати це держзамовлення, а щоб місця не пропали, швидко передає їх іншим університетам. Зокрема університетам західних та центральних регіонів, де спостерігається не таке велике скорочення випускників шкіл.

Проте для абітурієнтів, рік видався вдалим, з огляду на те, що виші змушені боротися за них. Без ЗНО сьогодні мають право вступати до вищих навчальних закладів випускники шкіл до 2007 року, демобілізовані з лав армії (складають іспити). На пільгових умовах мали право вступати до ВНЗ інваліди дитинства, інваліди І та ІІ групи, та всі ті особи, які не пройшли ЗНО через проблеми зі здоров’ям, та інші, передбачені правилами вступу категорії.


ЗНУ виконав держзамовлення

В умовах майже кризової ситуації з абітурієнтами в країні, Запорізький національний університет виконав державне замовлення майже в повному обсязі. Сьогодні на 13 факультетах ЗНУ готуватимуть спеціалістів за 41 напрямом підготовки.

Три «хвилі» зарахування на бюджет завершили вступну кампанію за держзамовленням. Що вони собою являли розповідає відповідальний секретар приймальної комісії ЗНУ Ірина Бакаленко:

- Це «хвилі» рекомендацій вступників, які повинні були виконати певні вимоги. На 1 серпня ми оголосили перший рейтинговий список, в якому рекомендували вступників на бюджетну форму навчання - згідно того бюджетного фінансування, яке надало Міністерство. Протягом п’яти днів вступники «першої хвилі» повинні були подати оригінали документів на зарахування. Другий список рекомендованих на вступ був оприлюднений 6 серпня. На виконання умов абітурієнтам відводилося 2 дні. Всі, хто виконав умови та подав вчасно документи, були зараховані. Потім 8 серпня чергове засідання приймальної комісії визначило наступних вступників, які протягом 2 днів повинні були здати оригінали. 10 серпня об 11.00 ми вже оприлюднили результати «трьох хвиль» зарахування.

Умови проведення вступних іспитів, порівняно з минулим роком, не змінилися. Їх проходили тільки окремі категорії вступників. Творчі конкурси відбулися за напрямами «Журналістика», «Театральне мистецтво», «Фізичне виховання», «Здоров’я людини» та «Спорт».

Вступні випробування були також передбачені для певних пільгових категорій (були зазначені вище). Зареєстрована значна кількість вступників минулих років. Зрозуміло, що серед них на денну форму навчання бажаючих вступити було небагато. Проте визначилася достатня кількість заочників.

Документи вступників, які мали право бути зарахованими поза конкурсом, перевірялися юридичною службою нашого університету. Кожен отримав мотивований висновок, в якому прописувалося право (або відмова) на позачерговий вступ. Ірина Миколаївна зауважує:

- Два роки поспіль такі пільговики мають визначену квоту – не більше 25% від місць держзамовлення. Тобто серед них теж був певний конкурс.

Кількість бюджетних місць (з огляду на демографічну кризу 1994 року) порівняно з минулим роком, за розпорядженням Міністерства освіти, зменшилася приблизно на 35%: минулого року їх було близько 670, цього року – 443.

Список напрямів бакалаврату в цьому році поповнився новітнім напрямом - «Управління персоналом та економіка праці». Заяв було подано багато – майже 200. Проте вступників поки що налічується мало. Пояснюється це відсутністю бюджетного фінансування. Зараз приймальна комісія працює над тим, щоб набрати достатню кількість контрактників.

Ірина Миколаївна, яка очолює приймальну комісію третій рік, відмічає, що несподіванок у роботі комісії цього року не було. Працюють у звичному режимі:

- Вже відпрацьована «стратегія і тактика». Від початку приймальної кампанії ми вже знали, які вказівки надати, що і де розвісити, як спілкуватися з абітурієнтами тощо. Перший рік був дуже складний в моїй роботі. Тепер все відпрацьовано. На тестуванні ми пройшли школу громадського спостерігача ГМ «Опори». На цій вступній кампанії у нас був присутній громадський спостерігач - експерт Запорізького відділення КВУ Мирослава Пенькова.

За даними незалежного молодіжного порталу «Пороги», вступна кампанія цього року відрізняється від попередньої більш спокійним перебігом. Виходячи з кількості ліцензованих місць у вишах, яка дорівнює 700 тисяч, у 2011 році студентами стануть всі бажаючі отримати вищу освіту. Причому основна більшість мала шанс вступити на бюджетні місця. Незабаром Мирослава Пенькова оприлюднить результати спостереження за проведенням вступної кампанії до ВНЗ у ЗМІ та на офіційному сайті КВУ.

У роботі приймальної комісії ЗНУ сьогодні задіяні більше сотні співробітників - представників усіх факультетів та підрозділів ЗНУ (лаборанти, методисти, консультанти від факультетів, службовці університету, в тому числі представники ректорату, Центру інформаційних технологій, Прес-служби). Вони допомагали приймати документи від абітурієнтів, а зараз оформлюють особові справи для передачі у відділ кадрів, проводять інформаційне забезпечення вступної кампанії. А коли згадати, що до вступної кампанії почали готуватися ще від початку минулого навчального року (організаційна, профорієнтаційна робота тощо), то можна стверджувати, що абсолютно весь університет працював на майбутнє. Тож маємо такі позитивні результати сьогодні.

Серед «плюсів» нинішньої вступної кампанії також можна відмітити подовження терміну подання документів, впровадження системи електронного вступу – все це певним чином зменшило напругу в роботі приймальної комісії.

- За прогнозами експертів, під кінець вступної кампанії за держзамовленням у регіонах очікувався наплив абітурієнтів, що не потрапили до центральних вишів…

- Під час трьох «хвиль» зарахування на бюджет, ми ще не відчули , щоб вступники повернулися з центру. Мабуть, це буде відчуватися наприкінці кампанії – під час вступу на контракт, - коментує ситуацію Ірина Миколаївна.

Продовжують свою роботу також приймальні комісії коледжів (ЕПК, Торговий коледж ЗНУ), для вступників на старші курси факультетів ЗНУ та Центру післядипломної освіти.


Олена Хлистун

Схожі новини