На фізичному факультеті ЗНУ 5 та 10 січня за сприяння міського та обласного управлінь освіти і науки, молоді та спорту відбулися науково-методичні семінари для вчителів фізики Запорізького регіону. У їх роботі взяли участь 42 вчителя фізики шкіл нашого міста та 18 – з області. Перший із цих семінарів був присвячений нагальній проблемі якісної підготовки учнів до ЗНО з фізики, а другий – інформаційно-комунікаційним технологіям навчання фізики.
Гостей вітав декан фізичного факультету Анатолій Добрун. У своїй промові він висловив сподівання на плідну співпрацю педагогів вищої та середньої школи, а також побажав присутнім, щоб завдяки цим науково-методичним семінарам відбулося взаємне збагачення професійного досвіду викладачів шкіл та вишу.
З доповідями виступали викладачі кафедри фізики та методики її викладання: завідувач кафедрою професор Олександр Іваницький («Інформаційно-комунікаційні технології у навчанні фізики»), професор Юрій Мінаєв («ЗНО з фізики: як дізнатися, яку модель передбачав автор тестового завдання»), доцент Наталія Тихонська та інші.
Олександр Іванович розповів присутнім про можливості використання у навчанні комп’ютерних програм. Його доповідь привернула увагу шкільних вчителів. Тетяна Остапенко, викладач фізики запорізької загальноосвітньої школи №95, зауважила, що навчання за допомогою комп’ютерних програм є цікавим і корисним, проте на заваді сьогодні стоїть елементарна відсутність належного забезпечення шкіл технічними засобами.
Доцент Юрій Мінаєв прокоментував доповідь. Він додав, що сьогодні програми та підручники, якими користуються вчителі фізики, мають вдосконалюватися. І можливості для цього є: для учнів повинні бути доступними новітні розробки і методики, які зараз присутні на сайтах багатьох вищих навчальних закладів. Наприклад, наш університет має відкритий для абітурієнтів та студентів доступ до інформації, де охочі можуть ознайомитися з останніми розробками науковців та користуватися розміщеними там завданнями. Він додав, що у багатьох вишах, зокрема сусідньої Росії, існує налагоджена система дистанційного спілкування «викладач-студент». Наші фізики на сайті факультету мають намір впроваджувати та вдосконалювати таку програму для студентів та школярів і запрошують долучитися до її створення шкільних вчителів.
На семінарах вчителям також були представлені буклети з інформацією щодо умов вступу та навчання на фізичному факультеті ЗНУ, проведене письмове опитування з метою з’ясувати рівень підготовки випускників шкіл. Маючи на увазі розвинення наукових здібностей школярів та їх профорієнтацію, фізичний факультет оголосив конкурс творчих робіт з удосконалення фізичного демонстраційного експерименту. Він проводиться на факультеті другий рік поспіль.
Жваве обговорення питань семінарів відбулося по їх завершенню за круглими столами, які проходили у форматі «університет-школа». Під час їх проведення викладачі факультету разом з учителями середніх шкіл обговорили перспективи ефективного співробітництва: актуальну тематику для наступних семінарів, організацію тематичних екскурсій для учнів у стінах ЗНУ тощо. Також поділилися власним досвідом підготовки учнів до ЗНО з фізики та створення інформаційно-комунікаційного середовища у процесі навчання фізики.
Представники фізичного факультету висловили сподівання, що проведена робота сприятиме бажанню випускників шкіл навчатися на фізичному факультеті ЗНУ.
Кафедра фізики та методики її викладання