Університет Вступнику Навчання Наука Міжнародна
діяльність
Студентське
самоврядування
Новини пресслужби ЗНУ / Новини / Профілактика переохолоджень та обморожень

Профілактика переохолоджень та обморожень

31.01.2012 11:27

Початок зими було теплим, і всі ми трохи розслабилися. Здавалося, що холоди вже так і не настануть. Але природа все-таки піднесла свої сюрпризи. Попереду ще майже півтора місяця самої холодної пори року. Важливо вміти розпізнавати ознаки переохолодження та обмороження, бути проінформованими про заходи профілактики та першої допомоги потерпілим.

Полярники радять одягатися так: шар одягу, який ближче до тіла, повинен бути з бавовни, тому що бавовна добре вбирає вологу, другий шар - вовняний (вовна добре утримує тепло, вбирає вологу, зігріває); третій шар - вітрозахисний, вологостійкий (він не дає проникати холодному повітрю під одяг і затримує тепло). Носіть вільний одяг - це сприяє нормальній циркуляції крові.
Особливу роль відіграє натуральне хутро. Якщо ворс прилягає безпосередньо до тіла, то виникає електростатичний заряд, який надає не тільки зігріваючий, але і лікувальний ефект. Якщо людина страждає якимись захворюваннями, то смужки хутра нашивають усередині білизни на рівні грудей, шийно-грудного або поперекового відділу хребта. Такі аплікації слугують своєрідною профілактикою захворювань, особливо в холодну сиру погоду. Деякі народи Півночі взагалі носять одяг з натурального хутра ворсом усередину на оголене тіло. Це повністю виключає переохолодження й дає можливість перебувати на морозі протягом тривалого часу. Бажано, щоб у верхньому одязі був об'ємний комір, який додатково захистить шию й нижню частину обличчя від замерзання. Пам'ятайте також, що одяг має бути досить легким, щоб при русі не витрачати зайву енергію.
Не забувайте про ноги і пам'ятайте, що тісне взуття, відсутність устілки, сирі шкарпетки є передумовою обмороження.
Подивіться, у якому взутті ви ходите. Обведіть вашу ступню на папері, а потім візьміть взуття і теж обведіть по підошві. Тепер порівняйте - який результат? Ви самі побачите, як почуває себе нога в тому «будиночку», який їй надали. Вузьке взуття не годиться для морозів! У чоботи потрібно покласти теплі устілки, надягти вовняні шкарпетки - вони вбирають вологу, залишаючи ноги сухими.
Не виходьте на мороз без рукавиць, шапки й шарфа. Кращий варіант - рукавиці з вологостійкої тканини з хутром всередині. Рукавички з натуральних матеріалів хоч і зручні, але від морозу не рятують. Щоки і підборіддя можна захистити шарфом. У вітряну холодну погоду перед виходом на вулицю відкриті ділянки тіла змажте спеціальним кремом. Ні в якому разі не використовуйте крем-гідратант!
Користуйтеся допомогою друзів - спостерігайте одне за одним, особливо за вухами, носом і щоками, за будь-якими помітними змінами в кольорі.
Негативно впливає на загальний стан тривала нерухома поза - це сприяє спазму і здавленню великих судин ніг, накопиченню в них шкідливих продуктів обміну речовин (синдром накладеного джгута). При зміні пози, особливо різкому випрямленні ніг, токсичні речовини швидко і у великій кількості надходять в кров і можуть викликати інтоксикацію організму, запаморочення, головний біль, підвищення температури тіла, а іноді і порушення з боку серцево-судинної та інших систем.
Ховайтеся від вітру - імовірність обмороження значно вище. Не паліть на морозі - паління зменшує периферійну циркуляцію крові і таким чином робить кінцівки уразливими. Не носіть на морозі металевих (у тому числі золотих та срібних) прикрас. Метал остигає набагато швидше тіла, внаслідок чого можливе "прилипання" до шкіри з больовими відчуттями і обмороженням. Взагалі намагайтеся уникати контакту голої шкіри з металом.
Не вгамовуйте спрагу холодною водою, снігом або льодом.
Будь-які низькі температури чинять негативний вплив на організм. Чим нижче температура навколишнього середовища, тим складніше організму підтримувати в нормі усі фізіологічні функції. Треба пам'ятати, що при вітряній і вологій погоді повітря додатково "остигає" на кілька градусів. Це означає, що якщо температура зовні -10 градусів, але синоптики підкреслюють, що на вулиці сильний вітер і висока вологість, то по впливу на організм вона може відповідати мінус 13-18 градусів.
Намагаючись зберегти тепло усередині тіла, організм зменшує його віддачу назовні й робить це за рахунок зменшення кровопостачання рук, ніг і поверхневих (шкіра) частин тіла, тобто, за рахунок спазму кровоносних судин. Тому на морозі шкіра в якийсь момент стає білою. У таких тканинах порушуються обмінні процеси, накопичується венозна кров, насичена токсинами, при цьому може з'являтися і синюшне забарвлення шкіри. Але спазм поверхневих судин не може бути ізольованим, обов'язково буде спазм більш глибоких судин, хоча і в меншій мірі. Це може викликати головний біль, підйом артеріального тиску, напади стенокардії та бронхіальної астми та інші негативні реакції, особливо у людей з серцево-судинними та бронхо-легеневими захворюваннями.
Ознаки обмороження і загального переохолодження:
- шкіра блідо-синюшна;
- температурна, тактильна і больова чутливість відсутні або різко понижені;
- при відігріванні з'являються сильні болі, почервоніння і набряк м'яких тканин;
- при більш глибокому пошкодженні через 12-24 ч. можлива поява пухирів з кров'яним вмістом;
- при загальному переохолодженні людина млява, байдужа, її шкіра бліда, холодна, пульс частий, артеріальний тиск понижений, температура тіла нижче 36 ° С.
Що робити:
Перш за все, необхідно зігріти потерпілого в теплому приміщенні, укутати в теплу ковдру (при загальному переохолодженні) або (при відмороженні) накласти на уражену частину тіла ватно-марлеву пов'язку (7 шарів) для запобігання передчасного зігрівання поверхневих тканин. Зігрівання ураженої частини тіла повинне бути поступовим, повільним. Застосування термоізолюючої пов'язки дозволяє у декілька разів уповільнити зовнішнє зігрівання ураженої ділянки при забезпеченні загального зігрівання організму.
Якщо людина при свідомості, дати тепле пиття (солодкий чай). Викликати "швидку допомогу". Крім загального переохолодження та замерзання організму може розвинутися обмороження окремих ділянок тіла.
Обмороження. Що робити: Якщо відморожено руку або ногу, її можна зігріти у ванні, поступово підвищуючи температуру води з 20 до 40 ° С і протягом 40 хвилин ніжно (!) масажувати кінцівку. На внутрішню поверхню стегна або плеча можна додатково покласти теплу грілку. Пошкоджену частину витерти, попередньо обробивши шкіру 70% спиртом (або горілкою), забинтувати стерильною сухою пов'язкою з ватою, між пальцями прокласти вату або марлю. Пухирі не розкривати. Звернутися до лікаря.
Вухо, ніс або щоку рясно змазують вазеліном і накладають суху зігріваючу пов'язку з ватою. Неприпустимо (!) розтирати відморожені ділянки тіла руками, тканинами, спиртом і вже тим більше снігом!