За традицією 28 березня на факультеті соціальної педагогіки та психології ЗНУ в рамках проекту ”Політика гендерного паритету ” відбувся щорічний гендерний ФОРУМ – 2012 “Реформи та гендерні проблеми суспільства ”. Організатори заходу – Запорізька обласна державна адміністрація, Управління у справах сім'ї та молоді та Головне управління праці та соціального захисту населення ЗОДА, Департамент освіти і науки, молоді та спорту міської ради, Запорізький обласний центр соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді (ЦСССДМ), Запорізька жіноча організація «Центр громадсько-соціальних ініціатив» та факультет соціальної педагогіки та психології ЗНУ.
Проблеми гендерної нерівності хвилюють великі громадські кола. Тому, як завжди, на заході зібралися посадові особи, громадські діячі, науковці, освітяни та студенти, у числі запрошених гостей також була присутня волонтер Корпусу Миру США Енна Кроуфорд. Учасників привітали заступник декана факультету СПП, доцент кафедри практичної психології Маріанна Ткалич і завідувач кафедри педагогіки та психології освітньої діяльності професор Наталя Шевченко. Вони коротко окреслили ті напрямки роботи, які проводить факультет у галузі гендерних досліджень.
На заході виступила голова Запорізької обласної ради жінок Валентина Сватьєва – жінка з великим досвідом посадовця, суспільного діяча й просто неабияким життєвим досвідом. Вона зауважила, що проблема полягає у тому, що сьогодні в Україні переважну більшість посад в усіх гілках влади обіймають чоловіки. Жінки представлені лише невеликим відсотком, а тому й інтереси майже 54% населення, що становлять саме українські жінки, фактично не реалізовані у державній та соціальній сферах. Жінка більш практична з точки зору забезпечення соціального рівня – родини, дитини, суспільства. Верховною Радою України у 2005 році був прийнятий Закон України “Про забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків ”, низка статей Конституції України регулює гендерні відносини у суспільстві. На жаль, реально вони не діють. У рейтингу 134 держав Україна посідає 63 місце за гендерною нерівністю, 105 – за участю жінок у політичному житті, за можливістю самореалізації жінок в економічному житті – 43, за доступом до охорони здоров’я – 56, до освіти – 23.
Заступник начальника Головного управління праці та соціального захисту населення ЗОДА Ірина Разуваєва розповіла присутнім про соціально-економічні та гендерні проблеми ринку праці в нашому регіоні. Вона нагадала про політику подолання бідності, на яку сьогодні спрямовує курс Україна. Проте зауважила, що ми маємо великий розрив між рівнем життя найбагатших та найбідніших верств населення, чого не існує в європейських країнах. Там підвищенню життєвого рівня та соціальної сфери сприяє саме реалізація гендерної рівності. За підсумками дев’яти місяців минулого року, майже чверть населення нашої країни проживають за межею бідності. При цьому наша область має набагато кращий показник – лише 14,3%. Але це не вирішує проблеми, до якої додаються ще й безробіття, що переважно стосується жінок, низький рівень їх зарплат, порівняно з чоловіками тощо. Зараз починає запроваджуватися Стратегія регіонального розвитку Запорізької області на період до 2015 року.
Звіт-моніторинг «Стандарти гендерної рівності», зроблений за результатами досліджень місцевих виборів 2010 року та досвіду закордонних держав, представила заступник голови Орджонікідзевської райадміністрації, лідер суспільної організації «Єдність за майбутнє» Тамара Огородава. Дослідження показало, що частка жінок у обласній, міській та районних радах сьогодні у кілька разів менша, ніж чоловіків, і складає від 10 до 25 відсотків. Причому, при виборі на керівні посади перевага традиційно віддається чоловікам. Організація розробила й представила проект «Впровадження стандартів гендерної рівності та боротьба з дискримінацією в Запоріжжі та Запорізькій області». Як приклад феномену «благополучного суспільства» наводяться Швеція та Норвегія, де реалізовуються засади гендерної рівності у повному обсязі, тому тут спостерігається значне поліпшення функціонування об’єктів соціальної структури, сфер соціального забезпечення, значне поліпшення екології.
Надалі Ірина Куратченко, директор Центру соціально-психологічної допомоги, представила аналіз сексістської реклами. Вона наочно продемонструвала фотознімки реклами, яку можна побачити у Запоріжжі. Тут зображується оголене тіло або його частина з метою впливу на чуттєву сферу - таким чином відбувається підсвідоме приниження людської гідності. Людина, жінка або чоловік, підсвідомо починають сприйматися як частина того товару, що продається.
Низка виступів та доповідей - психологів, зокрема тренера тренінгових програм «ЦГСІ» Ольги Черняк, модератора форуму Тетяни Голованової , студентів СПП та інших суспільних діячів - доводять необхідність прискорити процес реалізації закріплених законодавством прав гендерної рівноправності в усіх сферах (політичній, економічній, суспільній, освітній, охорони здоров’я тощо) задля необхідного підвищення якості життя в нашій державі.
За результатами Форуму складена резолюція, яка слугуватиме надалі реалізації гендерної політики у нашій області.
Олена Хлистун