Університет Вступнику Навчання Наука Міжнародна
діяльність
Студентське
самоврядування
Новини пресслужби ЗНУ / Новини / На історичному факультеті відбулася презентація підручника всесвітньовідомого канадського науковця

На історичному факультеті відбулася презентація підручника всесвітньовідомого канадського науковця

08.05.2012 10:16 Все Факультети Історії та міжнародних відносин історичний факультет міжнародна співпраця міжнародний відділ презентація книги

На історичному факультеті ЗНУ відбулася презентація книги одного з найвідоміших у світі українських істориків, почесного голови Всесвітнього конгресу русинів, професора кафедри української історії Торонтського університету (Канада), академіка Канадської королівської академії наук Павла Роберта Маґочія. Присутні на заході викладачі та студенти нашого університету змогли не лише почути від самого автора про його розуміння головної концепції «України. Історії її земель та народів», але й отримати відповіді на свої запитання.

Декан факультету, доцент Віктор Ткаченко зазначив, що останні роки були щедрими для історичного факультету на зустрічі з провідними вітчизняними й закордонними вченими. Зокрема, у ЗНУ побував Орест Субтельний, чий підручник став знаковим для вивчення історії України на початку 90-х рр.; частий гість ЗНУ – відомий науковець Сергій Плохій. Зараз на факультеті викладає американський професор Перрі Буш. Не менш важливим є візит до нашого вишу Павла Роберта Маґочія.
Директор ужгородського видавництва, яке випустило у світ 816-сторінковий підручник пана Маґочія, Валерій Подоляк розповів про особливості презентаційного туру, у якому беруть участь автор і співробітники видавництва. Друк підручника завершився лише 3 травня, а зараз триває двадцятиденний тур науковими центрами України зі сходу на захід. Завершиться акція саме в Ужгороді.
Однією з цікавих особливостей цього видання є так зване «інтермеццо» - архівні документи й уривки мемуарів, які мають урізноманітнити науковий стиль видання, й карти, створені паном Маґочія власноруч. Також важливим для видавців було створити «обличчя» книги. У результаті тривалого пошуку співробітники видавництва переглянули багато картин вітчизняних художників, де центральні жіночі персонажі могли б символізувати Україну. Вибір зупинився на знаменитій картині Тараса Шевченка «Катерина».
Також пан Подоляк зазначив, що завдяки спонсорській допомозі діаспорних бізнесменів, українців за походженням – Алекса Роута та представників Фонду Темертеєв, вони можуть продавати цю книгу за чверть її фактичної ціни, як бонус додаючи при цьому матеріали симпозіуму, присвяченого науковій біографії П. Маґочій.
Також у видавництва існує традиція безкоштовно надавати примірники продукції обласним і науковим бібліотекам, і цей тур не став винятком.
Під час свого виступу Павло Роман Маґочій розповів про те, що, на його думку, відрізняє цей підручник від решти наукових праць, присвячених історії нашої країни. Він зазначив, що хотів показати інші народи, що жили на території сучасної України в різні історичні періоди, не лише супротивниками етнічних українців, але й невід’ємною частиною українського народу, адже вони теж мали великий вплив на становлення нашої держави. Він підкреслив, що мультинаціональність, властива нашій країні, не є унікальним явищем, вона характерна для більшості країн.
Професор Федір Турченко, коротко «рецензуючи» підручник, зазначив, що лише може вітати такий підхід до вивчення історії. Однак як автор підручників знає, наскільки інколи важко втриматися й не перетнути певну межу, висвітлюючи відносини між іншими етнічними групами. «Переконаний, добре знаючи цього науковця, що він зможе дотриматися потрібної рівноваги», - додав він.
Пан Маґочій відповів на низку запитань присутніх. Зокрема, зазначив, що курс історії України зараз відвідує найбільша кількість студентів серед тих, хто обрав для вивчення історії інших країн. Із 35 осіб, яким він читає лекції цього року, лише половина має слов'янське походження. Інші обирають саме цю спеціалізацію, бо їм потрібно для навчання знати історію Європи, а Україна – повноправна європейська держава.
Найбільше сподобалося Павлу Роберту Маґочію запитання професора Сергія Ляха. Той цікавився картографічними особливостями наукових робіт гостя. Справа в тому, що на рахунку пана Маґочія – створення історичного атласу Центральної і Східної Європи, який містить 120 кольорових карт. Після повернення додому науковець збирається продовжити працювати над картами Кримського халіфату й тими, які відбиватимуть найважливіші події в історії кримських татар.
На завершення Віктор Ткаченко подарував гостеві ювілейні книги, що вийшли до 80-річчя ЗНУ й до 40-річчя історичного факультету, і висловив сподівання на подальшу співпрацю.

Таміла Тарасенко

Схожі новини