Університет Вступнику Навчання Наука Міжнародна
діяльність
Студентське
самоврядування
Новини пресслужби ЗНУ / Новини / Павло Вольвач: «Цей університет посідає особливе місце у моєму житті»

Павло Вольвач: «Цей університет посідає особливе місце у моєму житті»

04.12.2013 09:53 Все Факультети Філологічний Філологічний факультет факультет журналістики зустріч

3 грудня до Запорізького національного університету завітали відомий поет і прозаїк, один із найпопулярніших сучасних вітчизняних письменників Павло Вольвач і письменник, видавець, громадський і політичний діяч Володимир Шовкошитний. Під час зустрічі із викладачами та студентами філологічного факультету і факультету журналістики митці презентували свої романи: «Хрещатик-Плаза» Павла Вольвача і «Білий кречет» Володимира Шовкошитного.

307 аудиторія 3 навчального корпусу ЗНУ ледь вмістила всіх охочих поспілкуватися з письменниками. Вітаючи почесних гостей університету, декан філологічного факультету Тамара Хом’як зазначила, що ця зустріч цікава ще й тим, що наш земляк Павло Вольвач умовно представляє Північну Україну, а Володимир Шовкошитний, який народився у Київській області, – Південну. Тож студенти можуть порівняти не лише стиль письма, а й манеру виступу і темперамент представників двох регіонів нашої країни.
Павло Вольвач, звертаючись до зали, зазначив: «Мені приємно вже вкотре приїздити до Запорізького національного університету, приємно не лише тому, що я маю право сказати, що отримав у цих стінах вищу освіту. Насправді, цей університет посідає особливе місце у моєму житті, він мав великий вплив на мою долю. Я з глибокою вдячністю і любов’ю ставлюся до своїх колишніх викладачів, багато з яких зараз присутні у цій аудиторії. Мені приємно спілкуватися зі своїми молодими земляками. Найбільший здобуток нашої держави за роки незалежності – це те, що в нас виросла така чудова молодь. Мене справді цікавить ваша думка про мій роман, сподіваюся, що десь за рік ми зустрінемося знову і зможемо подискутувати з приводу нього».
Видавництво Володимира Шовкошитного «Український пріоритет» було третім, до якого звернувся Павло Іванович зі своїм другим романом. Два попередні відмовилися друкувати «Хрещатик-Плаза», в основу якого лягли враження автора від роботи на радіостанції «Свобода» і в якому, за визначенням самого Павла Вольвача, йдеться «про життя». Причина відмови полягає в тому, що в книзі майстерно описано багато цілком пізнаваних відомих особистостей і ситуацій. Книга завершується описом Помаранчевої революції і відкритим фіналом. Її головний герой, хоч і наділений певними автобіографічними рисами, але не є тотожним самому автору, на чому наголошує Павло Іванович.
Сам Володимир Шовкошитний зазначає, що завданням видавництва «Український пріоритет» вважає видання «сутнісної», справді якісної літератури, яка матиме вплив на нашу культуру. Саме до таких творів Володимир Федорович беззастережно відносить і новий роман Вольвача. «Це – зовсім інший стиль, інша мова, ніж у знаменитій «Клясі», - підкреслює він. – У першому романі Павла Вольвача мова шершава, як і саме життя його героїв – трударів із індустріального міста. «Хрещатик-Плаза» зовсім інший роман, але відчувається, що писав запорожець, той самий виходець із запорізького краю, що створив свого часу «Клясу». Так писати про наше життя не може жоден інший сучасний український письменник».
Також Володимир Федорович презентував свою книгу – роман «Білий кречет», у якому йдеться про Українську повстанську армію УНА-УПА. Він особливо підкреслив, що ставив собі за мету зруйнувати міфи, пов’язані з цим періодом історії та цим військовим угрупуванням. Зокрема, про те, що УПА була ксенофобською організацією, адже, за свідченням архівних матеріалів, у 1943 році 40% бійців цієї армії були не українцями, а представниками інших народів. Задля написання цього твору Володимир Федорович 11 років вивчав матеріали українських, російських, польських та німецьких архівів. На презентаціях цієї книги були присутні представники УПА та їх нащадки, історики і журналісти, та ніхто не вказав на жодну фактичну помилку. А ще, за словами автора, це – розповідь про любов, яка перемагає навіть на фоні тих страшних часів і подій.
Крім того, під час зустрічі зі студентами відбулася презентація книг інших авторів, виданих «Українським пріоритетом», зокрема – останнього, зібраного до купи вже після смерті автора, роману Олеся Ульяненка, а також книги Василя Стуса, Анатолія Дімарова, Надії Степули тощо.
Володимир Шовкошитний, так само, як і Павло Вольвач, не вперше відвідує Запорізький національний університет і запевняє, що із задоволенням побуває тут знову.
Насамкінець зустрічі декан філологічного факультету Тамара Хом’як зробила обом митцям пам’ятні подарунки на згадку про наш університет і поздоровила Павла Івановича із 50-річним ювілеєм, який він нещодавно відсвяткував.
Наприкінці зустрічі студенти змогли придбати книги за цінами видавництва й отримати автографи письменників.
Заходом зацікавилися представники місцевих ЗМІ, які взяли інтерв’ю у відомих митців, поставивши їм запитання щодо їх романів, а також вражень від приїзду до Запоріжжя і зустрічі з молоддю.

Таміла Тарасенко

Схожі новини