Університет Абітурієнту Навчання Наука Міжнародна
діяльність
Студентське
самоврядування
Новини пресслужби ЗНУ / Новини / Студенти філологічного факультету зустрілися із представниками відомого роду Лазаревських

Студенти філологічного факультету зустрілися із представниками відомого роду Лазаревських

23.04.2014 11:03 Все Факультети Філологічний Філологічний факультет зустріч

Наприкінці минулого тижня на філологічному факультеті Запорізького національного університету відбувся літературний вечір «Тарас Шевченко і родина Лазаревських». Почесними гостями заходу стали нащадки відомого українського роду Лазаревських – Інна Лазаревська-Скоропадська – правнучка Федора Матвійовича Лазаревського, та її син Олександр Скоропадський. Організатором зустрічі стала доцент кафедри української літератури Валентина Кравченко.

На початку заходу перший проректор ЗНУ Олександр Бондар зазначив, що представники філологічного факультету завжди займали дієву і принципову позицію щодо розвитку духовності в нашому краї та загалом у нашій державі. Тож і зараз, у нелегкі для України часи, продовжують активно і всебічно вивчати творчість Кобзаря, намагатися уживу долучитися до нашої історії. «Для мене – велика честь бути присутнім на зустрічі із представниками роду, який відіграв таку дієву роль у долі нашого українського генія, підтримавши Тараса Шевченка у важкі для нього часи», - зауважив Олександр Григорович.
Під час літературного вечора студенти філологічного факультету представили присутнім свої наукові розвідки, присвячені історії роду Лазаревських: ця родина за двісті років подарувала нашій державі багато письменників, юристів, науковців. Завдяки своїй діяльності вони були добре знайомі з Михайлом Салтиковим-Щедріним, Іваном Тургенєвим, Володимиром Далем, Іваном Гончаровим, Миколою Некрасовим, Антоном Чеховим, Олександром Купріним, Миколою Реріхом, Тарасом Шевченком. У родинних зв’язках із Лазаревськими перебуває багато добре відомих у вітчизняній історії родів: Доливо-Добровольські, Капністи, Покровські, Армашевські, Огієвські, Шеншини (Фет), Шрамченки, Янжули, Зотови, Ординські, Боярські, Макарови, Прокофьєви і багато інших.
Також студенти під час вечора згадали про те, як шість рідних братів Лазаревських – Матвій, Василь, Михайло, Федір, Олександр, Яків та Іван – побраталися з Тарасом Шевченком, оберігали й дієво підтримували його в часи заслання, допомагали морально й матеріально вижити в тих нелюдських умовах, не забували його під час останніх років життя в Петербурзі та під час його смертельної хвороби, супроводжували труну з тілом Кобзаря до Чернечої гори на вічний спочинок.
Тарас Шевченко у своєму Щоденнику писав: «…На удивление симпатичные люди эти прекрасные братья Лазаревские, и все шесть братьев, как один, замечательная редкость…». Своїм друзям-побратимам та їх матері Афанасії, яку він теж вважав названою матір’ю, Тарас Григорович присвятив чимало творів. Особливо дружнім був поет з Миколою Лазаревським, завжди ладним підтримати Кобзаря у найтяжчі для нього часи. Про їхню дружбу добре знали їхні сучасники. Так, український художник Григорій Частохівський уже після смерті Шевченка створив перше іконографічне зображення Кобзаря – ікону, на якій зобразив святих Тарасія й Михайла.
Також Валентина Кравченко під час зустрічі презентувала її учасникам книгу «Помнить имя свое», яку їй передали із Санкт-Петербурга нащадки Василя та Івана Лазаревських – її автори – Генріх Семенович та Микола Олексійович Лазаревські.
Святковій атмосфері заходу сприяв і виступ аспіранта філологічного факультету Миколи Білика, який подарував усім присутнім на вечорі пісню.
У свою чергу, почесні гості заходу – представники роду Лазаревських - показали студентам сімейні реліквії: фотокартки своїх предків, а також старовинний «Кобзар» – один із двох примірників цього унікального видання, які зберігаються на сьогодні в нашій країні. Також Інна Лазаревська щиро подякувала молоді за те, що вони не забувають про своє минуле, пам’ятають про історію свого краю і шанують його видатних особистостей.

Схожі новини

ERROR - select n.cached_info from cms8_news as n where n.lang='ukr' and n.news_id=16578 and cach_timestamp>1614575076
Unknown column 'n.news_id' in 'where clause'