На факультеті журналістики ЗНУ відбулося засідання круглого столу з питань перспектив європейських реформ в Україні
27 травня на факультеті журналістики Запорізького національного університету відбулося засідання круглого столу на тему «Перспективи європейських реформ в Україні: внутрішній потенціал та досвід сусідів». Організатором заходу виступив Фонд «Демократичні ініціативи імені Ілька Кучеріва» (м. Київ) спільно з Інститутом громадських справ (м. Братислава, Словаччина) та Інститутом публічних справ (м. Варшава, Польща).
Захід відбувся у рамках проекту «Як переконати жителів Сходу і Півдня в користі європейської інтеграції: експертна думка та зарубіжний досвід» за фінансової підтримки Міжнародного Фонду «Відродження».
На засідання круглого столу завітали: завідувач навчальної лабораторії інтернет-радіо «Університет» та новітніх медіа ЗНУ, асистент кафедри журналістики факультету журналістики Наталія Виговська, політичний аналітик Фонду «Демократичні ініціативи імені Ілька Кучеріва» Марія Золкіна, директор Інституту громадських справ Григорій Мєсєжніков, політичний аналітик Інституту Євро-Атлантичного співробітництва Володимир Горбач, аналітик, координатор проектів Європейської програми Інституту публічних справ Лукаш Венерські та студенти факультету журналістики нашого університету.
На початку заходу Марія Золкіна презентувала присутнім результати загальнонаціонального опитування на тему «Зовнішньополітичні орієнтації населення України: регіональний, віковий, електоральний розподіл та динаміка», яке було проведене Фондом «Демократичні ініціативи імені Ілька Кучеріва» разом із Центром ім. Разумкова з 14 по 18 травня 2014 року. Дослідження було здійснено у рамках проекту «Громадський соціологічний консорціум» за фінансової підтримки Європейського Союзу.
Це опитування проводилося в усіх регіонах України за винятком АР Крим. Усього було опитано 2011 респондентів за вибіркою, репрезентативною для дорослого населення України (старше 18 років). Теоретична похибка вибірки не перевищила 2,3%.
За результатами соціологічного дослідження протягом останніх років підтримка вступу України до ЄС поступово зростала та на сьогодні становить 53%; у той же час 35,5% населення України виступають проти членства в ЄС, а 11,6% – не визначились.
Приєднання до НАТО підтримують 34% громадян, що становить максимальний показник за всі роки проведення досліджень.
Щодо вступу України до Митного Союзу з Росією, Білоруссю та Казахстаном, то населення не підтримує цю ідею (за – 24,5%, проти – 61%, не визначилися – 14%), як і приєднання до Ташкентського договору про колективну безпеку країн СНД (за – 16%, проти – 56%, не визначилися – 28%).
Варто зазначити, що існують суттєві регіональні відмінності у підтримці членства України в різних міжнародних організаціях. Так, підтримка приєднання до ЄС об’єднує жителів Західного та Центрального регіонів, а населення Півдня, Сходу та Донбасу в своїй більшості проти вступу до ЄС.
Наступним до слова був запрошений Григорій Мєсєжніков. Він розповів присутнім на заході про досвід політичних і соціально-економічних реформ у Словаччині (досягнення, проблеми й оцінки) у процесі та після вступу до ЄС, а також про внутрішні чинники, які визначили успіх проєвропейських реформ у країні.
У свою чергу, Лукаш Венерські розповів, як Польщі після її вступу до ЄС вдалося вийти на рівноправні відносини з Росією, а також про те, як змінилося життя поляків після євроінтеграції.
Про ситуацію, яка склалася на сьогодні в Україні, та її європейське майбутнє учасникам засідання круглого столу розповів Володимир Горбач. Він зазначив, що Україна продовжує рухатися шляхом європейської інтеграції. Так, 27 червня під час саміту Європейського союзу Україна може підписати економічну частину Угоди про асоціацію з ЄС, після чого розпочнеться другий етап лібералізації візового режиму з ЄС.
Наприкінці заходу студенти отримали можливість поставити поважним гостям нашого університету питання, які їх цікавили.
Олена Ярошенко