13 червня на базі Запорізького національного університету відбулася зустріч представників адміністрації, викладачів і студентів вишу із президентом Академічного співтовариства Михайла Балудянського, професором Технічного університету м. Кошице (Словацька республіка) Міхалом Вархолою. Захід відбувся у рамках підписання угоди між ЗНУ й Академічним співтовариством Михайла Балудянського та пройшов у форматі лекції на тему «Міжнародна співпраця у сфері вищої освіти в умовах глобального світу».
У зустрічі взяли участь перший проректор ЗНУ, к.ю.н., доцент Олександр Бондар, проректор з науково-педагогічної роботи, доктор технічних наук, Заслужений працівник освіти України Володимир Волков, кандидат юридичних наук, доцент, професор кафедри журналістики Олег Синьоокий, який є членом редколегії та суспільним представником зарубіжного наукового журналу «Scientific Letter of Academic Society of Michal Baludansky» (м. Кошице, Словацька республіка), а також викладачі факультетів журналістики, економічного, історичного та юридичного.
Проректор з науково-педагогічної роботи Володимир Волков подякував професору Міхалу Вархолі за його візит, побажав йому успіхів у його науковій і педагогічній роботі та висловив сподівання на продовження тісних наукових зв’язків між університетами, подарувавши на згадку про наш виш ювілейну книгу. У свою чергу, шановний гість подарував представникам ЗНУ ювілейну медаль від Академічного співтовариства Михайла Балудянського, випущену на честь 20-ої річниці Словацької республіки. Крім того, сімейною медаллю з рельєфом найвідомішого художника, дизайнера, режисера, композитора та філософа 20 століття в США Енді Вархола (рідного дядька професора Міхала Вархола) був відзначений і професор кафедри журналістики Олег Синьоокий.
Під час зустрічі професор Міхал Вархола поділився досвідом своєї викладацької діяльності, методичними підходами, розповів про інновації в навчальному процесі та підвищення якості освіти за рахунок мотивації та зацікавленості студентів, створення сприятливого психологічного клімату під час занять. Також він зупинився на основних напрямках діяльності співтовариства, а саме: дослідженні життя та діяльності Михайла Балудянського та знайомстві з ним широкого кола громадськості; реалізації стажувань студентів з України, Росії та інших країн, які мають безпосереднє відношення до життя і діяльності Михайла Балудянського; організації міжнародних конференцій для викладачів і студентів; виданні наукового журналу «Наукові сторінки Академічного співтовариства Михайла Балудянського», на сторінках якого фахівці різних країн обмінюються своїми знаннями та досвідом.
«В умовах глобалізації світу жодна держава не може вирішувати свої проблеми без співпраці з іншими державами, у тому числі – і в галузі освіти. Без співпраці, участі у міжнародних конференціях і обміну досвідом між університетами неможлива інтеграція в європейський освітній простір», - зазначив Міхал Вархола. Він також зауважив, що «в університеті на якість роботи впливають такі чинники, як: навчання, науково-дослідна робота та підприємницька діяльність».
Під час заходу були обговорені питання реформування сучасної вітчизняної системи освіти з огляду на нові світові стандарти та перспективи інтеграції України в європейський освітній простір, до яких треба віднести: програми підтримки студентів при працевлаштуванні; співпрацю університетів із підприємствами; програми фінансової підтримки мобільності студентів і викладачів; можливість вивчення іноземних мов в найбільшій мовній школі в Центральній Європі «EMPIRE».
У своєму виступі Міхал Вархола наголосив на основних питаннях, пов'язаних із перспективою входження до загальноєвропейського освітнього простору, серед яких: визнання українських дипломів на міжнародному рівні; більша мобільність в європросторі для студентів і викладачів; спільні освітні та пошукові проекти з європейськими університетами; конкурентоспроможність на європейському та світовому ринках праці. Також він розповів про історію міста Кошице та його гербу, створеного ще 1369 року, туристичний та науковий потенціали Словацької республіки.
Запрошені на захід студенти факультету журналістики, економічного, історичного та юридичного факультетів мали можливість поспілкуватись із запрошеним гостем і подискутувати з основних проблемних питань інтеграції українських студентів і науковців в європейський освітній простір.
Наприкінці зустрічі професор Міхал Вархола поставив запитання студентам стосовно презентації його лекції, а найбільш кмітливому подарував збірник публікацій про місто Кошице.
Зустрічі із представниками закордонних вишів у різних форматах за участю професорсько-викладацького складу в ЗНУ планують продовжити й надалі.
Олена Переверзєва