18 червня в Науковій бібліотеці Запорізького національного університету відбувся тренінг «Особливості громадської журналістики в сучасних умовах», організований представником громадської організації «Український Народний Дім у Чернівцях» Дмитром Міцевичем за сприяння Центру європейської інформації в м. Запоріжжі.
У заході взяли участь студенти ЗНУ, представники запорізьких ЗМІ та громадських організацій міста, а також волонтери Запорізького обласного центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді.
Модератором цього тренінгу виступила виконавчий керівник громадської організації «Центр регіонального розвитку "Топ-Кая"» Олександра Целіщева, яка підтримує співпрацю із товариством «Український Народний Дім у Чернівцях» у рамках різних громадських і благодійних проектів.
Під час зустрічі, яка проходила в форматі бесіди та живого спілкування, були висвітлені проблеми, форми та основні відмінності громадської журналістики, її можливості, шляхи, методи та інструменти (блоги, соціальні мережі, сайт «Громада в дії»), а також основні завдання громадської журналістики: висвітлення актуальних суспільно-важливих проблем, отримання зворотнього зв’язку з аудиторією, мотивування до активних дій, залучення сучасних ресурсів поширення інформації. Так, Олександра Целіщева зазначила: «Громадська журналістика покликана спонукати громадян до активної соціальної позиції та до реальних дій. Це зовсім інша концепція поширення інформації».
Під час спілкування були обговорені особливості використання громадської журналістики при створенні інформаційних повідомлень, визначення їх мети, форми, цільової аудиторії, привернення уваги людей за допомогою соціальних мереж та блогів до найбільш важливих соціальних проблем, врахування цінностей аудиторії під час створення інформаційних матеріалів, відслідковування впливу інформації на суспільну свідомість та зворотній зв’язок із цільовою аудиторією. Також організатори цього заходу поділились із присутніми досвідом поширення громадської журналістики та використання блогосфери в Чернівцях і Кіровограді.
Крім того, під час тренінгу Олександра Целіщева презентувала конкурс міні-проектів, метою якого є підтримка ініціативи громадських організацій зі всієї України, спрямованої на підтримку кримських активістів та переселенців та стимуляцію суспільної дискусії про сучасні кримські реалії. Концепція цього конкурсу була розроблена для громадських ініціатив на всій території України, але в основному спрямовувалась на південні області. Проте в рамках проектів буде заохочуватись співпраця кримських активістів та активістів з інших регіонів України.
Як повідомляють організатори, конкурс передбачає виконання двох основних завдань: підтримку конкретної активності щодо вирішення проблем громадських активістів або вимушених переселенців з Криму та максимальне поширення інформації про Крим і кримські реалії серед мешканців інших областей України. Перелік тематики проектів і можливих видів заходів є необмеженим. Проекти можуть стосуватись представлення інтересів кримських активістів або переселенців, їх соціальної адаптації, співпраці, партнерства різних цільових аудиторій (журналістів, студентів, викладачів, громадських діячів), подолання інформаційних бар’єрів, стереотипів та активізації суспільної дискусії про Крим. Такі проекти можуть проводитись у різних форматах (фестивалі, тренінги, онлайн-конференції, спортивні заходи, флеш-моби, кінопокази та ін.).
Подібні громадські ініціативи будуть розглядатись в двох категоріях: короткотермінові проекти (до 3 місяців) із розміром фінансування до 5000 гривень та середньотермінові (до 5 місяців) із розміром фінансування до 15000 гривень. Процедура подачі заявок є досить спрощеною: проекти можуть подавати як зареєстровані громадські організації, так і незареєстровані ініціативні групи зі всієї території України. Для подання проекту необхідно заповнити аплікаційну форму в електронному вигляді та надіслати її за адресою topkaya.crimia@gmail.com (тема листа – конкурс – Крим). Повідомлення про отримання заявки буде надіслано протягом трьох робочих днів. Заявки будуть прийматись до 30 червня.
Олена Переверзєва