Університет Вступнику Навчання Наука Міжнародна
діяльність
Студентське
самоврядування
Новини пресслужби ЗНУ / Новини / На філологічному факультеті провели відкриту лекцію-диспут про походження української мови

На філологічному факультеті провели відкриту лекцію-диспут про походження української мови

29.10.2014 10:30 Все Факультети Філологічний Філологічний факультет навчання лекція

Широкомасштабне святкування Дня української писемності давно вже стало гарною традицією для професорсько-викладацького колективу та студентства філологічного факультету Запорізького національного університету. При цьому вони прагнуть залучити до участі в численних наукових, пізнавальних й розважальних заходах і представників інших структурних підрозділів нашого вишу. Не став винятком і цей рік: 28 жовтня у 50 аудиторії навчального корпусу № 1 відбулася відкрита лекція-диспут завідувача кафедри української мови, професора Петра Білоусенка, присвячена походженню української мови.

Декан філологічного факультету Тамара Хом’як, вітаючи присутніх на заході, зазначила, що цього року в ЗНУ вже розпочалося відзначення загальнодержавного свята: наші студенти – учасники Міжнародного конкурсу знавців української мови та літератури імені Тараса Шевченка – уже написали тематичні твори.
Тамара Володимирівна акцентувала увагу присутніх на тому, що мова – основа світобудови: народ, який втрачає свою мову, перестає існувати. «Ці слова, які були справедливі завжди, особливої актуальності набули зараз. Треба розуміти, що на Сході нашої країни давно вже була мовна агресія, спрямована на цілісність й незалежність нашої держави, тепер же вона переросла у відкрите збройне протистояння. Саме тому на сьогодні ми маємо особливо дбати про збереження й розвиток нашої мови», – підкреслила вона.
Викладачі кафедри української мови, аби допомогти усім охочим краще розібратися у такому багатогранному питанні, як походження і розвиток нашої мови, обрали для заходу незвичний формат. Крім доповідача, професора Петра Білоусенка, перед аудиторією виступили його опоненти: доценти цієї кафедри Світлана Сабліна й Лариса Бойко.
У своєму образному й емоційному виступі Петро Іванович не лише окреслив основні етапи становлення нашої державної мови, але й розвінчав багато міфів, пов’язаних із цим важливим лінгвістичним питанням. При цьому він зупинився не лише на ненаукових теоріях, побудованих, перш за все, на політичних амбіціях їх авторів, але й на тих, що багато років входили до підручників для шкіл та вишів.
Крім того, Світлана Сабліна й Лариса Бойко нагадали лектору про основні аргументи тих «науковців», які протягом кількох століть намагаються довести, що української мови не існує, що це – діалект російської, зіпсований впливом польської мови, що вона виокремилась із спільної для України, Білорусі й Росії мови на досить пізньому етапі розвитку тощо. Петро Білоусенко на конкретних прикладах, посилаючись на авторитетні джерела, пояснив, чому такі теорії не відповідають дійсності.
Насамкінець він подякував колегам за те, що вони допомогли краще висвітити всі аспекти цього питання, а також – присутнім в аудиторії викладачам і студентам, які з величезною увагою слідкували за науковим диспутом.
Вдалим ілюстративним доповненням до лекції стала виставка, підготовлена співробітниками Наукової бібліотеки ЗНУ, присвячена історії та сучасності української мови. Окремо на експозиції виділили розділ, що складався з наукових праць самого Петра Білоусенка.

Таміла Тарасенко

Схожі новини