Стара версія
Університет Вступнику Навчання Наука Міжнародна
діяльність
Студентське
самоврядування
Новини пресслужби ЗНУ / Новини / Правники обговорюють національні стандарти юридичної освіти

Правники обговорюють національні стандарти юридичної освіти

30.10.2014 11:32 Все Факультети Юридичний

29 жовтня у Міністерстві освіти і науки України відбувся круглий стіл з питань розробки стандарту юридичної освіти, організований МОН і Координатором проектів ОБСЄ в Україні. Участь в обговоренні проблемних питань взяли декани юридичних факультетів відомих українських вишів, серед яких була і декан юридичного факультету ЗНУ, професор Тетяна Коломоєць.

Приводом для проведення круглого столу стала відсутність національних стандартів юридичної освіти, причому ця проблема обговорюється у наукових колах уже декілька років. Так, у 2009-2010 роках Координатором ОБСЄ у співпраці з Національним університетом «Києво-Могилянська Академія» проведено дослідження «Стан юридичної освіти та науки в Україні», а за участю деканів юридичних факультетів вищих навчальних закладів була розроблена концепція удосконалення юридичної освіти в Україні.
Про вимоги нового Закону «Про вищу освіту» нагадала перший заступник Міністра освіти і науки Інна Совсун. Вона зазначила, що національні стандарти мають визначати рівень знань та навичок, якими зобов’язаний оволодіти кожен студент по закінченню ВНЗ, але потрібний і перелік предметів, які студенти зможуть обирати для вивчення за власним бажанням.
На необхідності певної специфіки підготовки правників з урахуванням потреб конкретного регіону наголосив декан факультету правничих наук Національного університету «Києво-Могилянська академія» Андрій Мелешевич. Цю думку підтримав і ректор Національного університету «Одеська юридична академія» Володимир Завальнюк, який зазначив, що для фахівців його міста буде актуальним акцент на вивченні морського права.
Про скорочення великої кількості юридичних факультетів і вишів говорила експерт Координатора проектів ОБСЄ в Україні Оксана Сироїд. Вона зазначила, що випускники-правники двохсот ВНЗ не завжди отримують роботу за фахом. Зменшувати кількість юридичних вишів варто з урахуванням якості підготовки фахівців та результатів працевлаштування. Якщо більше 10-15% випускників не працевлаштовуються за фахом, то це є показником невисокої якості підготовки правників у такому ВНЗ.
Також під час круглого столу розглядалися питання проведення державної атестації випускників-правників. Мова йшла про те, що державні іспити у магістрів повинні приймати науковці, а до складу ДАК у бакалаврів необхідно включати роботодавців, які оцінюватимуть практичні знання випускників.
У процесі формування національних стандартів юридичної освіти важливу роль відіграє самоврядування вищих навчальних закладів, зокрема, створення Асоціації ради деканів юридичних ВНЗ, яка дозволяє залучити до творення стандартів не тільки науковців, але й осіб, що займаються організаційними питаннями.
Учасники круглого столу ухвалили рішення про громадське обговорення національних стандартів у юридичних ВНЗ та факультетах, результати якого обговорюватимуть у Міністерстві освіти і науки через місяць.