Цього року Загальноекологічному заказнику загальнодержавного значення «Дніпровські пороги» виповнилося 40 років. Із цієї нагоди 1 листопада в Запорізькому національному університеті провели науково-практичну конференцію за участю викладачів, студентів ЗНУ, учнів запорізьких шкіл, представників Національного заповідника «Хортиця» та Запорізького обласного центру туризму і краєзнавства, спорту та екскурсій учнівської молоді.
Відкриваючи конференцію, проректор з наукової роботи ЗНУ Геннадій Васильчук зазначив, що основна мета заходу – популяризація знань та досвіду його учасників. Проведення ж конференції на базі ЗНУ є невипадковим, адже представники біологічного факультету вивчають природні ресурси заказника та допомагають у їхньому збереженні. Про цю співпрацю розповіла декан біологічного факультету Людмила Омельянчик, яка зазначила, що угода про спільну роботу була укладена одразу ж після створення загальнодержавного заказника.
На унікальності рослинного та тваринного світу заказника «Дніпровські пороги» акцентувала увагу присутніх заступник генерального директора НЗ «Хортиця» з наукової роботи Тетяна Лисенко, яка наголосила на важливості громадських ініціатив у справі захисту екологічного об’єкта. Справа в тому, що територія заказника більша за сам острів і складається з території Хортиці та прилеглих островів та скал. Якщо НЗ «Хортиця» підпорядковується Міністерству культури, має свій штат працівників, то заказник «Дніпровські пороги» є об’єктом природно-заповідного фонду і підпорядковується Міністерству екології та природних ресурсів. Опікуються ним не тільки посадовці та працівники НЗ «Хортиця», але й громадські діячі та волонтери, оскільки окремого штату працівників, відповідальних за збереження природних ресурсів, заказник не має.
Важливість ролі заказника підкреслив і директор Департаменту екології та природних ресурсів ЗОДА Сергій Карпій. Сергій Євгенович зазначив, що цей об’єкт входить до десяти найважливіших екологічних пам’яток Запорізької області, але за своїм значенням він посідає перше місце в цьому переліку. Цей факт зумовлений не тільки його природними багатствами, але й тим, що заказник розташований в центрі індустріального міста.
Взяли слово на відкритті конференції і представники КЗ «Запорізький обласний центр туризму і краєзнавства, спорту та екскурсій учнівської молоді» Запорізької обласної ради. Його директор Тетяна Митрофанова розповіла про популяризацію заходів щодо раціонального використання природних ресурсів, а її заступник Віталій Шелегеда презентував видання «Книга природи острова Хортиця. Знайомі незнайомці». У книзі розповідається про 102 види рослин, 22 види комах та один вид тварин, а також містяться екологічні факти та спостереження, поради екологам-польовикам.
Зацікавив учасників заходу виступ директора навчально-науково- виробничого центру «Екологія» Володимира Сарабєєва, який розповів про створення на базі біостанції-профілакторію ЗНУ лабораторії з відтворення водних живих ресурсів. Необхідність її відкриття зумовлена тим, що порушення току Дніпра призвело до знищення природних нерестовищ риби. Дослідження останніх років свідчать, що порівняно з дев’яностими роками в річці залишилося не більше 20% риби масових видів (лящ, плотва, карась) та лише 2% рідкісних порід (сом, судак).
Під час проведення конференції її учасники могли ознайомитися з виставкою фоторобіт учнів шкіл Запорізької області «Моя Хортиця» та прослухати доповіді про геологічний
розвиток Хортиці, відновлення його рослинності, мікробіологію джерельних вод, флору та фауну заказника «Дніпровські пороги».
За результатами проведення заходу було ухвалено резолюцію, за якою вся інформація, представлена на конференції, буде включена до випуску електронного журналу «Актуальні проблеми біології, екології та хімії» біологічного факультету ЗНУ, із яким кожен охочий зможе ознайомитися в мережі Інтернет. Іншим важливим пунктом резолюції є необхідність розширення меж заказника «Дніпровські пороги» та створення нових об’єктів природно-заповідного фонду на території острова Хортиця. Також учасники конференції наголосили на необхідності завершення інвентаризації рослинного та тваринного світу цього екологічного об’єкта, продовження співпраці біологічного факультету ЗНУ та НЗ «Хортиця». Крім того, вони рекомендували учням, що представили свої доповіді на заході, взяти участь у традиційній конференції ЗНУ «Молода наука».

