Університет Вступнику Навчання Наука Міжнародна
діяльність
Студентське
самоврядування
Новини пресслужби ЗНУ / Новини / Письменниця Громовиця Бердник розповіла студентам ЗНУ про свого видатного батька Олеся Бердника

Письменниця Громовиця Бердник розповіла студентам ЗНУ про свого видатного батька Олеся Бердника

27.11.2014 11:22 Університет наукова бібліотека зустріч

На базі Наукової бібліотеки Запорізького національного університету постійно проводять зустрічі студентів і викладачів нашого вишу з відомими письменниками й науковцями, громадськими діячами. Під час таких заходів усі охочі можуть поспілкуватися з видатними особистостями, більше дізнатися про їхнє життя та творчість, поставити запитання. Так, 26 листопада до ЗНУ завітала письменниця та громадський діяч Громовиця Бердник, донька видатного прозаїка й поета, художника, правозахисника, засновника громадської організації «Українська духовна республіка» Олеся Бердника. Під час заходу вона та її однодумці розповіли нашим студентам про життєвий шлях, мрії, прагнення і здобутки цієї видатної особистості.

На початку зустрічі директор Наукової бібліотеки ЗНУ Валентина Герасимова представила присутнім почесних гостей університету: саму Громовицю Бердник, верховного волхва Запорізького рідновірського об’єднання Світовита Пашника, засновника й першого президента кіноклубу «Восхождение», астрофізика Володимира Кириченка й одного з організаторів зустрічі Світлану Самарську. Валентина Олександрівна наголосила на тому, що ця зустріч – особлива для всіх її учасників. «Сьогодні в Запоріжжі, в нашому університеті – свято духовності. Поважні люди відклали всі свої справи, аби зустрітися із запорізькою молоддю. Я дуже хочу, аби ви, шановні студенти, після цієї зустрічі зі світлом і духовністю, поділилися своїми враженнями з тими, хто не зміг сьогодні завітати на цей захід», - зазначила вона. Також Валентина Герасимова нагадала учасникам зустрічі про те, що народна майстриня, яка прагне відродити стародавній український звичай створення ляльки-мотанки, дружина Олеся Павловича – Валентина Бердник побувала в нашому виші минулого навчального року.
Громовиця Бердник запропонувала присутнім переглянути відеоінсталяцію, яка складалася з пісень, написаних на слова її батька, його поезій, фотографій та відеозаписів із сімейного архіву. Зокрема, в ній йшлося про найвидатніші заслуги Олеся Бердника - близько 50 романів, повістей, збірок поезій та есеїв, про його переписку з видатними сучасниками, створення ним правозахисної організації «Українська Ґельсінська спілка», а згодом – і громадського об’єднання «Українська духовна республіка», яке й зараз користується великою популярністю як на теренах нашої держави, так і в усьому світі. В інсталяції, серед іншого, згадувалось і про те, що лише недавно його невтомна праця на благо рідної держави знайшла гідне поцінування: Олеся Бердника посмертно відзначили орденом «За мужність» І ступеня.
Також письменниця розповіла про найдраматичніші моменти життя Олеся Павловича: про те, якою популярністю користувалися його символічно-алегорично-фантастичні книги серед прогресивної української молоді, про вилучення накладу роману «Зоряний корсар» із книгарень та бібліотек, про те, як Олесь Бердник двічі сидів у таборах, де продовжував вести щоденники, роблячи нариси до своїх майбутніх праць.
Формат зустрічі швидко перейшов у формат діалогу. Студентів і представників місцевих ЗМІ цікавили подробиці біографії митця, зокрема, про бажання Папи Римського Іонна-Павла ІІ зустрітися з письменником та про висування Українською духовною республікою кандидатури Олеся Бердника на пост першого Президента України.
Крім того, Громовиця Бердник розповіла дещо про плани щодо майбутнього творчої спадщини її батька: уже заплановано вихід повного зібрання його творів у 33 томах, до яких мають увійти не лише романи, повісті, вірші й публіцистичні твори, але й вибрані місця з щоденників Олеся Павловича та з його листування з рідними та з відомими сучасниками, зокрема, зі Святославом Реріхом, Ричардом Бахом тощо. Зараз же у львівському «Видавництві Старого Лева» готується до друку збірка дитячих поезій письменника, складена з віршів, які він писав своїй доньці в листах із таборів.
Світовит Пашник, Володимир Кириченко та Світлана Самарська поділилися з учасниками заходу своїми спогадами про зустрічі з Олесем Бердником, знайомством із його творами та розповіли про вплив, які мали думки й прагнення Олеся Павловича на їх долю.
Громовиця Бердник подякувала директору Наукової бібліотеки ЗНУ Валентині Герасимовій за плідну співпрацю та подарувала їй книгу свого батька «Покривало Ізіди», а також твори фізика-астронома та письменника-фантаста, послідовника ідей Олеся Бердника В’ячеслава Астрова-Чубенка.
Наприкінці заходу всі охочі змогли придбати книги Олеся Павловича, а також ознайомитися з тематичною виставкою, підготовленою співробітниками нашої бібліотеки. Також у бібліотечному коридорі вивісили інформаційні банери, на яких йшлося про біографію митця, його ідеї та про створення Української духовної республіки.

Таміла Тарасенко

Схожі новини