Рік тому пішов із життя видатний учений-філолог, письменник, відомий громадський діяч, Заслужений діяч науки і техніки, академік вищої школи, професор Запорізького національного університету Віктор Чабаненко. Із його смертю завершилася ціла епоха не лише в історії філологічного факультету, із яким було пов’язане все свідоме життя Віктора Антоновича, але й у вітчизняній лінгвістичній науці. За довгі роки невтомної праці на освітянській ниві шановний наставник підготував тисячі учнів, у тому числі – багатьох учених-мовознавців, викладачів вищих навчальних закладів і шкільних вчителів, які продовжують його багатогранну наукову діяльність. Саме про це йшла мова у виступах викладачів і студентів філологічного факультету, а також учнів Віктора Чабаненка, випускників нашого вишу, які зібралися разом на наукові читання «Особистість, учений, поет, громадський діяч», присвячені вшануванню пам’яті Віктора Антоновича.
Навіть ті студенти філологічного факультету, яким вже не довелося слухати лекції цього видатного мовознавця, встигли доторкнутися до творчості Віктора Чабаненка, бо саме він – автор слів Гімну Запорізького національного університету. Цей твір лунає в нашому виші на честь усіх знакових подій, у тому числі 1 вересня, під час посвяти першокурсників у студенти. Присутні на наукових читаннях прослухали його у виконанні відомого запорізького композитора та співка, лауреата багатьох престижних пісенних конкурсів, автора музики Гімну нашого університету Анатолія Сердюка.
Проректор з наукової роботи, професор Геннадій Васильчук поділився своїми спогадами про Віктора Антоновича, з яким познайомився ще у 80-ті роки минулого століття. Так, Геннадій Миколайович зазначив, що у багатьох випадках до діяльності видатного науковця пасує слово «перший»: він першим вступив до щойно відкритої у 1962 році аспірантури нашого вишу (тоді – Запорізького державного педагогічного інституту), першим у 1968 році став на захист Олеся Гончара та його роману «Собор», який нещадно критикували за наказом радянських посадовців, і ледь не поплатився за це викладацькою кар’єрою, був відсторонений на рік від освітянської діяльності, він першим почав вивчати важливі нюанси творчості поетів-емігрантів тощо. І це далеко не повний перелік фактів, які засвідчують велике наукове дарування й наявність чіткої громадянської позиції, якої Віктор Антонович дотримувався все життя. Також Геннадій Васильчук висловив сподівання, що наукові читання пам’яті Віктора Чабаненка стануть традиційними, адже велика мовознавча, літературознавча, публіцистична і творча спадщина цього видатного науковця потребує глибокого вивчення. Багато тем, які перебували у колі його наукових інтересів, чекають на продовження досліджень учнями і послідовниками професора.
Декан філологічного факультету, професор Тамара Хом’як у своєму виступі наголосила, що протягом року, який минув від дати смерті Віктора Антоновича, на факультеті докладали чимало зусиль задля збереження пам’яті про нього і його роботу. Так, студенти 3 курсу напряму підготовки «Українська мова і література» під її керівництвом побували у Запорізькій гімназії № 2 ім. Лесі Українки, в загальноосвітніх школах №№ 3, 20, 62, 77, де презентували спогади про Віктора Чабаненка, уривки фільму про його життя, поезії митця, і тим самим викликали неабиякий інтерес у вчителів і школярів. Тамара Володимирівна зазначила також, що відкриття аудиторії імені професора Чабаненка й проведення наукових читань на вшанування його пам’яті стали важливими віхами, присвяченими діяльності видатного вченого і педагога. А вже наступного тижня у ЗНУ відбудеться церемонія урочистого відкриття меморіальної дошки на його честь.
Перед учасниками заходу з науковими доповідями з мовознавства й літературознавства, а також зі своїми спогадами про непересічну особистість Віктора Чабаненка виступили професори Петро Білоусенко, Тамара Хом’як, Віталій Шевченко, Ірина Павленко, доценти Тарас Шевченко, Наталя Журавльова, Валентина Кравченко, Наталя Зубець, Галина Томіліна, Іван Мацегора, Ігор Ліпкевич, Ірина Бакаленко, Олеся Слижук та інші викладачі нашого вишу, учениця Віктора Антоновича, доцент Мелітопольського державного педагогічного університету ім. Богдана Хмельницького Валентина Пачева, студенти ЗНУ Антоніна Журавель й Ольга Донцова. У своїх доповідях вони згадували про визначні епізоди біографії Віктора Чабаненка, про той величезний влив, який він справив на формування світогляду багатьох поколінь викладачів і випускників нашого вишу, про різноманітні аспекти його великої лінгвістичної, наукової й літературної спадщини, зокрема про дослідження творчості Тараса Шевченка, Івана Франка й Олеся Гончара, студії із вивчення топоніміки Великого Лугу – «української Атлантиди» – великої частини нашого краю, де колись знаходилась Запорізька Січ, а потім затопленої під час спорудження Каховського водосховища, про плідну працю під час підготовки «Малої енциклопедії козацтва» тощо.
Зокрема, під час виступів доповідачі зауважили, що Віктор Антонович був автором і відповідальним редактором близько 40 книг, а також сам написав майже 2 200 публікацій. Частина його творів була представлена на тематичній виставці, яку підготували до читань співробітники Наукової бібліотеки ЗНУ і з якою могли ознайомитись усі охочі. До експозиції увійшла також велика кількість статей, написаних учнями й колегами Віктора Чабаненка та присвячених розкриттю різних граней особистості вченого і Людини з великої літери. Крім того, представники університетської бібліотеки підготували бібліографічний покажчик із її фондів «Собор душі моєї». Цей перелік публікацій налічує 252 позиції, які стосуються життєвого, наукового й творчого шляху Віктора Антоновича, а також паперових й електронних варіантів його праць.
Таміла Тарасенко