Університет Вступнику Навчання Наука Міжнародна
діяльність
Студентське
самоврядування
Новини пресслужби ЗНУ / Новини / Учасники «Гендерного форуму-2015» розглянули досягнення та виклики гендерної рівності

Учасники «Гендерного форуму-2015» розглянули досягнення та виклики гендерної рівності

31.03.2015 13:47 Все Факультети Соціальної педагогіки та психології Центр гендерної освіти Факультет соціальної педагогіки та психології Центр гендерної освіти Форум

30 березня на факультеті соціальної педагогіки та психології Запорізького національного університету відбувся традиційний щорічний гендерний форум на тему «Досягнення та виклики гендерної рівності». Організаторами заходу виступили Департамент соціального захисту населення Запорізької обласної державної адміністрації, Гендерний ресурсний центр та Центр гендерної освіти факультету соціальної педагогіки та психології ЗНУ. У форумі взяли участь науковці, фахівці освітніх закладів, студенти, аспіранти, громадські діячі, представники органів державної влади та державних установ.

Модератор заходу – керівник Центру гендерної освіти ЗНУ, радник голови ЗОДА з гендерних питань, к. п. н., доцент кафедри педагогіки та психології освітньої діяльності Тетяна Голованова привітала учасників форуму та зазначила, що протягом п’ятнадцяти років успішної роботи вдалося подолати низку проблем гендерної нерівності та сформувати міцну співпрацю між державними установами, громадськими організаціями і центрами гендерної освіти для забезпечення рівних прав чоловіків та жінок, запобігання насильству в усіх сферах життя та подолання будь-яких форм дискримінації. Окрім того, Тетяна Петрівна окреслила напрямки роботи навчально-методичного семінару, представила гостей та доповідачів.
Про актуальність тематики заходу, з огляду на останні події в країні, а також про гендерну рівність і державну політику у міжнародному, національному та місцевому контексті присутнім розповів директор Департаменту соціального захисту населення Запорізької обласної державної адміністрації Ігор Мещан. Він зазначив, що сьогодні особливої гостроти набуває питання інтеграції вимушених переселенців зі сходу Україні. Так, зараз у Запорізькій області зареєстровано близько 86 тисяч переселенців, котрі потребують як матеріальної, так і соціальної та психологічної допомоги. Не менш проблемним залишається питання насильства в сім’ях (близько 8 тисяч випадків за рік). Реалізація державних програм, робота громадських організацій, волонтерів та консультативно-дорадчих органів відіграє важливу роль у вирішенні цих проблем.
У свою чергу, начальник відділу організації профорієнтації Запорізького обласного центру зайнятості Олена Житова зосередила свій виступ на питанні взаємодії жінки та ринку праці. Вона зазначила, що згідно аналізу проведеного центром зайнятості, основні проблеми з якими зіштовхуютьсяя жінки на ринку праці – це труднощі пошуку роботи за професією, відсутність вакансій, неконкурентноспроможність, труднощі кар’єрного росту, низька заробітна плата, втрата професійних навичок після декретної відпустки, тощо.
Жінки відчувають економічну дискримінацію на ринку праці через розподіл професій на виключно чоловічі та жіночі. Протягом трьох останніх років 50 відсотків безробітних – це представниці жіночої статі. Основним чинником цієї проблеми є саме відсутність необхідної кількості вакансій. Так, станом на 26 березня цього року у Запорізькій області наявні лише 856 вільних вакансій, на одну вакансію претендує 36 безробітних.
Співробітники Запорізького обласного центру зайнятості намагаються вирішити ці проблему: пропонують допомогу у пошуку місця роботи та одноразову грошову допомогу на відкриття власної справи, надають спектр соціальних та психологічних послуг, допомагають підвищити кваліфікацію чи отримати нову професію, тощо. Однак відсутність вакансій заважає зробити роботу центру зайнятості результативною.
Не менш складна ситуація сьогодні, за словами Олени Житової, з працевлаштуванням 2 тисяч вимушених переселенців із зони АТО. Заробітна плата за ту ж саму роботу, яку жінки отримували у Донецьку чи Луганську, значно відрізняється від реалій Запоріжжя. Окрім того, вона зазначила, що у центрі зайнятості зареєстровані 16 учасників бойових дій у зоні АТО, котрі потребують психологічної допомоги. Олена Федорівна запросила усіх небайдужих професійних психологів звертатись до центру зайнятості для надання індивідуальної допомоги воїнам української армії.
Про допомогу в інтеграції жінок та дітей із числа внутрішньо переміщених осіб зі сходу України присутнім розповіла голова правління Запорізького благодійного фонду «Єдність за майбутнє» Тамара Огородова.
Протягом 2014-2015 років співробітники фонду провели низку заходів для надання юридичної і психологічної допомоги вимушеним переселенцям із зони АТО. Було проведено вісім практичних семінарів, реалізовано проект «Разом ми зможемо» (допомога в інтеграції жінок та дітей із числа вимушених переселенців зі Сходу України), спільний проект із Запорізьким обласним центром зайнятості «Новий старт» (майстер-класи з пошуку місця роботи, складання резюме, підвищення комп’ютерної грамотності), а також реалізовано ряд проектів спрямованих на збільшення кількості жінок у владних структурах.
Наприкінці свого виступу, Тамара Огородова зазначила, що працюючи спільно із місцевою владою Запоріжжя можна досягти значних результатів у розвитку гендерної рівності та вирішенні соціально-психологічних проблем населення.
Результати дослідження Міжвишівського дослідного центру «Політика та освіта» Запорізького обласного центру післядипломної педагогічної освіти на тему «Актуальні питання розвитку громадянського суспільства: регіональний аспект» присутнім представили керівник центру, к. ф. н. Микола Мальований та співробітник центру Наталя Богомолова. Опитування провели серед учнів старших класів міста, їхніх батьків та вчителів (37, 16% опитаних – чоловіки, 62,84% – жінки).
За результатами дослідження близько 67% респондентів вважають себе громадянами саме України і більшість пишаються цим. Однак, у той же час серед вчителів лише 50% пишаються своїм громадянством, через що виникає питання, чи зможуть вони сформувати у своїх учнів відчуття громадянства та патріотизму?
На запитання щодо членства у громадських організаціях більшість опитуваних відповіли негативно. Лише 9,2% жінок та 10,3% чоловіків є членами різних громадських організацій. Переважна більшість із них мотивом участі у діяльності цих організацій обрали захист своїх прав, турботу і допомогу іншим людям. Більшість респондентів вважає, що громадські організації в Україні відіграють значну роль і їхня діяльність є вкрай необхідною.
Наприкінці заходу із доповіддю на тему «Просвітницька функція гендерного аудиту, як інструмент забезпечення гендерної рівності» виступила керівник Центру гендерної освіти ЗНУ, радник голови ЗОДА з гендерних питань, к. п. н., доцент кафедри педагогіки та психології освітньої діяльності Тетяна Голованова. Вона розповіла присутнім про результати роботи та досягнення Центру гендерної освіти ЗНУ протягом останніх двох років. Зокрема співробітники Центру взяли участь у низці науково-практичних семінарів і конференцій з гендерного аудиту вищих навчальних закладів, уніфікації діяльності осередків гендерної освіти при ВНЗ, гендерної освіти в сучасному університеті, а також гендерної політики в контексті Європейської інтеграції та міжнародних зобов’язань України.
Співробітники Центру гендерної освіти також провели низку тематичних заходів: засідання круглого столу щодо профілактики насильства в сім’ї, презентація офіційного сайту Центру, ряд занять зі студентами ЗНУ з гендерних питань. Окрім того, цього року було проведено гендерний аудит серед студентів та співробітник ЗНУ: його результати були представлені на семінарі «Гендерний аудит ВНЗ як інструмент реалізації політики рівних прав та можливостей жінок і чоловіків в освітній сфері», що проходив на базі ЗНУ.
Висновки і результати «Гендерного форуму-2015» будуть передані до Запорізької обласної адміністрації для подальшого розгляду, прийняття відповідних рекомендацій і включення в обласні соціальні програми.

Олена Ярошенко

Схожі новини