Університет Вступнику Навчання Наука Міжнародна
діяльність
Студентське
самоврядування
Новини пресслужби ЗНУ / Новини / Сергій Жадан: «Я із задоволенням завітав до Запоріжжя та ЗНУ зокрема»

Сергій Жадан: «Я із задоволенням завітав до Запоріжжя та ЗНУ зокрема»

02.04.2015 15:46 Все Факультети Філологічний Філологічний факультет візит зустріч

У рамках півторамісячного туру-презентації нової книги «Життя Марії» Запоріжжя відвідав відомий письменник, перекладач та есеїст Сергій Жадан. Під час зустрічі зі студентами і викладачами ЗНУ та особливо філологічного факультету – організатора зібрання, – а також гостями заходу Сергій Вікторович не лише більше розповів про особливості створення й композиції поетичної збірки, розкрив свій творчий задум, але й відповів на різноманітні питання. Гість поділився своїм бачення ситуації, що склалася зараз на Сході України, а також окреслив можливі шляхи розвитку вітчизняної культури.

На початку зустрічі декан філологічного факультету, професор Тамара Хом’як подякувала Сергію Жадану, що він у дуже щільному графіку туру знайшов час на зустріч із запорізькою студентською молоддю. Також Тамара Володимирівна нагадала присутнім. що відомий письменник не вперше перебуває у стінах нашого університету й завжди зустрічі з ними були яскравими і цікавими. «Так приємно повертатися туди, де ти вже був і тебе гостинно зустріли, де на тебе чекають. Тому я із задоволенням завітав до Запоріжжя та Запорізького національного університету, зокрема», – відгукнувся на це твердження Сергій Вікторович.
Презентована ним книга «Життя Марії» – нова поетична збірка, до якої увійшли 80 творів. Крім своєрідного ліричного й документального щоденника, у якому знайшли відбиття події 2012-2014 рр., до неї увійшли 20 творів відомого польського митця Чеслава Мілоша із циклу «Голоси бідних людей», де мова йде про події в Празі у 1943-45 рр. На думку Сергія Жадана, таке поєднання є цілком виправданим: розповідь про жахіття ІІ світової війни, яка найбільше вдарила по звичайним людям, перегукується із його розповідями про біженців, тих, хто воює у зоні проведення антитерористичної операції і гине там, мешканців зруйнованих міст, які не можуть збагнути, чому доля для них була така жорстока. У цикл «Чому мене немає у соціальних мережах» увійшли 10 віршів, у яких йдеться про трагічні долі реальних людей.
«Війна завершиться, а нам жити далі, – так пояснює причину створення цієї книги її автор. – Ненавидіти легко, але треба спробувати порозумітися, а для цього необхідно казати людям правду». Саме тому він презентуватиме цю збірку у 33 українських містах, Запоріжжя стало четвертим містом на його маршруті.
Сергій Вікторович прочитав присутнім кілька дуже різних віршів – римованих і верлібрів, сповнених туги й болю, та ті поезії, в яких можна вбачати надію на краще майбутнє. У багатьох його творах знаходить відбиття образ Біблейської Марії: і Матері Божої, і розкаяної грішниці Марії Магдалени. Поет погодився із думкою слухачів, що у важкі історичні часи, у тому числі й під час Голодомору, і після аварії на Чорнобильській АЕС, українські митці часто зверталися до цього образу, аби підкреслити трагічність ситуації, викликати співчуття до тих, хто опинився у страшному становищі.
Друга частина зустрічі пройшла у формі невимушеного діалогу митця та аудиторії. Припущення, чи не є маргинальність героїв його знаменитого «Ворошиловограду», їхнє небажання ідентифікувати себе з державою – передбаченням катастрофи на Донбасі, Сергій Жадан однозначно заперечив. Він вважає, що війна на Сході України є нав’язаною зовні, бо для її виникнення не було достатніх передумов. Однак письменник поділився із шанувальниками його творчості цікавою новиною: саме на матеріалі «Ворошиловограда» він зі своїм другом, режисером Ярославом Ладигіним планують створити серіал, для якого вже відзняли пілотну серію. Однак події твору в сценарії перенесені на літо 2014 року, коли місто звільнили українські війська, а головні герої під час проведення АТО опинилися по різні боки барикад.
На запитання, хто є його кумиром серед письменників, а також про те, що стало поштовхом для нього самого, аби присвятити себе творчості, Сергій Вікторович відповів, що йому не подобається саме поняття «кумир». Однак він може перерахувати багато прізвищ відомих митців, які мали на нього вплив. Сам же він почав писати вірші ще в шкільному віці, а наприкінці школи вже був впевнений, що стане письменником. Крім того, гість розповів, що про Донбас у багатьох українців дуже стереотипне уявлення: він та інші митці нещодавно побували у Краматорську, Слов’янську та Сєвєродонецьку у рамках проведення фестивалю «Українська весна». На думку Сергія Жадана, там дуже вдячна публіка, яка прохає не забувати про них, не залишати поза українським культурним простором. Сергій планує знову поїхати до зони АТО у травні, у тому числі побувати у кількох населених пунктах Луганської області.
На запитання, чи виконуватимуть українські гурти пісні на слова віршів із цієї збірки, письменник розповів, що більше ніж половина текстів «Життя Марії» вже покладена на музику.
Наприкінці заходу всі охочі мали змогу придбати нову книгу Сергія Вікторовича та отримати автограф письменника. Цією нагодою і скористалося чимало учасників зустрічі. Крім того, до візиту Сергія Жадана співробітники Наукової бібліотеки ЗНУ під керівництвом її директора Валентини Герасимової підготували тематичну книжкову виставку, присвячену творчості письменника. До неї увійшли його книжки, поетичні публікації в пресі, есе, інтерв’ю з митцем тощо. Гість подякував колективу бібліотеки за таку цікаву й повну книжкову експозицію.

Таміла Тарасенко

Схожі новини