Сьогодні, 28 серпня, в Запорізькому національному університеті відбулися збори під керівництвом проректора з науково-педагогічної та навчальної роботи Олександра Гури, присвячені одному із найважливіших та найдискусійніших питань Закону України «Про вищу освіту», згідно з яким студенти мають право на власний розсуд обирати 25% навчальних дисциплін. У заході взяли участь представники всіх факультетів ЗНУ, його структурних підрозділів, а також студентського самоврядування університету. Вони переглянули презентацію, у якій йшлося про те, яким чином відбуватиметься вибір дисциплін гуманітарного циклу та спеціалізацій із боку студентів та як саме мають забезпечувати викладачі такі зміни в системі освіти. Також всі охочі змогли взяти участь у дискусії з приводу різноманітних аспектів цього питання.
На початку заходу проректор з науково-педагогічної та навчальної роботи Олександр Гура наголосив, що цей рік має стати вирішальним щодо впровадження в навчальний процес ЗНУ можливості вибору навчальних дисциплін для студентів. Так, в університеті вже ухвалене рішення, що вибіркові дисципліни будуть включені до навчальної програми з наступного навчального року для тодішніх другокурсників. Тому під час зібрання мова йшла про внесення змін до навчального процесу для цьогорічних вступників на перший курс бакалаврату та для магістрантів першого року навчання. Цього навчального року керівництво університету та його професорсько-викладацький склад мають вирішити кілька важливих питань. Зокрема, розробити й затвердити положення щодо вибору навчальних дисциплін, створити нові навчальні курси з предметів гуманітарного циклу та із спеціалізацій тощо.
Провідний інженер-програміст лабораторії інформаційних систем та комп’ютерних технологій Геннадій Добровольський показав присутнім на заході презентацію про те, як студенти здійснюватимуть свій вибір навчальних дисциплін через систему електронного навчання moodle, яка діє в нашому університеті. Кожен із студентів має на своїй домашній сторінці на сайті http://moodle.znu.edu.ua/ перейти за посиланням «Курси за вибором» і «Вибрати курси». Далі, ознайомившись із описом курсу – презентацією, навчальним планом, списком літератури тощо, розставити запропоновані варіанти за пріоритетністю. За потреби, якщо ще не збіг кінцевий термін вибору, студент може внести зміни щодо пріоритетних дисциплін. У визначений термін йому надійде повідомлення на сторінку в системі й на електронну пошту щодо того, на які навчальні курси його зарахували. Однак, якщо студент із якихось причин не зробить свій вибір вчасно, то його кандидатуру приєднають до вже створених навчальних груп.
Від викладачів вимагають розробити необхідне методичне забезпечення нульового циклу системи moodle задля того, аби студенти змогли зробити виважений вибір щодо предметів гуманітарного циклу й спеціалізацій. Також заплановано, що групи охочих вивчати певний предмет за вибором будуть створюватись із представників різних факультетів.
Після завершення презентації, яку мають розіслати для ознайомлення по всіх деканатах університету, між присутніми в залі розпочалося жваве обговорення цього питання. Зокрема, зі своїми пропозиціями та зауваженнями виступили: декан факультету соціології та управління, професор Максим Лепський, декан факультету журналістики, професор Володимир Манакін, декан біологічного факультету, професор Людмила Омельянчик, декан факультету соціальної педагогіки та психології, доцент Ольга Пономаренко та інші. Багато уваги присутні приділили технічним питанням, пов’язаним з функціонуванням сайту й створенням нових курсів спеціалізації на різних факультетах. Також Олександр Гура звернувся до голови навчального сектору студради Анастасії Довгополої з проханням, аби студентський актив університету провів роз’яснювальну роботу серед студентів-першокурсників.
Це має допомогти наймолодшим студентам швидше адаптуватись до навчання у ЗНУ, опанувати систему електронного навчання moodle, а в майбутньому зробити усвідомлений і своєчасний вибір серед варіативних навчальних дисциплін.
На завершення заходу Олександр Іванович повідомив присутнім, що у вересні буде створений робочий варіант Положення про вибір дисциплін, який розповсюдять по всіх факультетах перед остаточним затвердженням на Вченій раді. Він попрохав викладачів і студентів активно долучатися до обговорення проекту цього документа й при потребі вносити свої пропозиції та зауваження. Також він від імені ректорату він подякував усім учасникам зібрання за небайдужість до вирішення такого важливого питання щодо внесення змін до навчального процесу Запорізького національного університету.
Таміла Тарасенко