Університет Вступнику Навчання Наука Міжнародна
діяльність
Студентське
самоврядування
Новини пресслужби ЗНУ / Новини / Юрій Андрухович та гурт "Karbido" презентували у ЗНУ свій найновіший проект

Юрій Андрухович та гурт "Karbido" презентували у ЗНУ свій найновіший проект

17.09.2015 14:01 Візит Юрій Андрухович концерт

Учора, 16 вересня, до Запорізького національного університету завітав відомий український письменник і суспільний діяч Юрій Андрухович. У VIII навчальному корпусі пройшов його спільний концерт із польським музичним гуртом "Karbido", у рамках Всеукраїнського туру "Atlas Estremo". Програму митці побудували у формі подорожі містами різних країн світу та, звичайно, України. Юрій Андрухович на початку заходу щиро подякував Запорізькому національному університету за чудову нагоду презентувати їхню творчість у нашому місті. До речі, тур містами України відбувся за підтримки Польського Інституту в Києві. Також його дофінансували з коштів Міністерства культури і національної спадщини Республіки Польща.

Юрій Андрухович нагадав присутнім у залі, що за місяць – 16 жовтня – у Запоріжжі проходитиме Запорізька книжкова толока – унікальний масштабний захід культурного простору міста.
Власне, сам концерт-мандрівка, був сповнений небезпеки й напруження, уявних образів і стереотипів, конфронтації між очікуваннями і реальністю, між щирим захопленням і розчаруванням, врешті — тугою. Але й надією, що виникає під загрозою втратити свободу. Кожна зупинка-місто супроводжувалися окремим верлібром Юрія Андруховича. А розпочали митці з Берліна – «в цьому місті пусток… яке й досі розполовинине…ніяк не зростеться». Далі, просуваючись західніше, глядачі потрапили в Антверпен, де їх чекали роздуми про «дві діамантові півкулі світу, бо хто шліфує діаманти – той володар світу, правда?». Відтак, концерт ставав дедалі ритмічнішим і музично, і силою думки. Проте, наступна зупинка викермувала зал до Лондона, де на нього чекала жалобна процесія на похоронах Королеви-матері, а «щойно Тенор пробив устоперше… всі затихли й завмерли… рівно… на дві хвилини».
Контрасти тиші й гучної музики – просто вражали. Як й обіцяли організатори, звільняючись від естетики пост-року чи поєднання поезії з електронікою, як це було в попередніх проектах, автори звернулися до звукової експресії простих музичних форм. Енергія поодиноких нот і виконання «тут і зараз» набула під час концерту форми чистої імпровізації із джазово-панковим характером. Саме таким постав перед глядачами і Нью-Йорк. Юрій Андрухович навіть перепросив за цей короткий візит до цього міста, сповнений шалених точок музичного сприйняття.
Та найвражаючим перфоменсом стала зупинка в Москві. На кілька хвилин, відведені цьому місту, учасники літературно-музичного проекту одягли прямокутні чорні окуляри - наче чорну стрічку, котра на ТБ закриває очі, або, щоб саме так мати сили «дивитися на резиденцію світового зла, в якій безупинно виношуються чергові стратегії… А на Кремль я дуже хотів би дивитися як на якийсь Тадж Махал...але для цього треба спершу проспати років п’ятсот…».
"Піано" за темпом стала подорож до тихої гавані, столиці нашої братньої Білорусії – Мінська, «міста Сонця, жахливо чистого, старанно вмитого, пустого, ідеального»…
А от наступного міста навіть називати було не треба, зазначив Юрій Андрухович, адже це була столиця країни на літеру «У», а в його власній назві третьою була літера – «ї», як підказав глядацькій залі автор проекту! Так, звичайно, Київ, який «переходив з рук у руки… ці руки навіть уявляти страшно…». Поезію письменник декламував й у гучномовець, що створювало ефект присутності на залізничному вокзалі.
А далі – всього одна ніч поїздом – і Ви у Львові. Для цього міста автор обрав поезію «Вода» та її провідну думку «між двома морями жодного не зловиш», нагадуючи, що місце розташування Львова – саме між двома морями.
Ще трохи лівіше по карті – і на Вас чекає Дрогобич, де колись були поклади нафти, які поет ідентифікує не як «дари Бога, а як Його наркотик».
І для контрасту – потім зал опиняється в Єрусалимі, де письменник буває думками, коли намагається молитись. Після чого – знову в Україні – в місті у назві якого заховано змія – Ужгороді. Його автор презентує поезією «Забування».
І нарешті на глядачів чекають дві останні зупинки в Польщі, а саме у Варшаві та Вроцлаві («Поміж» та «Каламбур»). Польську столицю поет ставить «поміж Сходом і Заходом», а Вроцлав називає містом людей, «схильних ризикувати, ідеальним місцем для змішування світу».
Наприкінці концерту Юрій Андрухович відрекомендував музикантів гурту: барабани – Павел Чепулковські, саксофон та електроніка – Томаш Сікора, бас-гітара і спів – Марек Отвіновські. А шанувальники їхнього таланту, які підвелися зі своїх місць, стоячи аплодували митцям, які двічі виходили на сцену для поклону.
Серед глядачів було чимало студентів Запорізького національного університету, а також їхніх викладачів. Зокрема, своє захоплення побаченим висловили декан філологічного факультету Тамара Хом’як, завідувач кафедри українознавства Ольга Стадніченко, професор Віталій Шевченко, доцент Інна Горбенко та багато інших науковців. Вони відзначили, що Юрій Андрухович підтримує весь концерт неперевершену гру, виокремлюючи з власної прози слова й речення на кшталт поетичного колажу. «ATLAS ESTREMO» – це спроба досягти межі власних вигадок і досвідів, де повсякденні схеми і звички гинуть, а виявляється нове.
Усі охочі після концерту змогли придбати аудіодиски альбому. Вони були оздоблені умовною картою мандрівки, текстами поезій Юрія Андруховича.
Варто нагадати, що "Karbido" та Андрухович працюють разом із 2005 року. За цей час у Польщі та Україні були створені альбоми «Самогон» (2005), «Цинамон» з додатком «Індія» (2009) та «Абсент» (2013). Також тандем здійснив чотири великих гастрольних тури Україною, Польщею, Чехією та Німеччиною. У кожному проекті Андрухович і "Karbido" шукали чогось нового – як у музиці, так і в текстах. Постійно змінювали зміст і форму. І щоразу починали із чистого листа. Крім того, залишали чимало свободи один одному, щоб спільно шукати спільний вимір. В українському турі митцями керувала географія. До «західної п’ятірки» увійшли Чернівці, Івано-Франківськ, Тернопіль, Луцьк і Львів, а до східних міст – Харків, Запоріжжя, Маріуполь. А потім – Київ, центр – саме про нього один із синглів – із відчаєм, сарказмом, шалем та «барабанами Грушевського». Так географія тура за його задумом стає історією, політикою та музикою.

Марія Канцелярист
Фотографії Сергія Андруха

Схожі новини