Університет Абітурієнту Навчання Наука Міжнародна
Новини пресслужби ЗНУ / Новини / Запорізький національний активно долучився до участі у Книжковій толоці-2015

Запорізький національний активно долучився до участі у Книжковій толоці-2015

19.10.2015 14:30 Міжнародний фестиваль історичний факультет Наукова бібліотека

Міжнародний фестиваль «Книжкова толока» зібрав у Запоріжжі діячів культури з усієї України. Активну участь у роботі непересічного заходу такого великого масштабу взяв і Запорізький національний університет. Протягом трьох днів працював на Толоці його виставковий майданчик, де були представлені ґрунтовні та актуальні літературні й наукові праці академічної спільноти вищого навчального закладу. А викладачі, співробітники вишу презентували під час фестивалю свої твори, брали участь у засіданнях круглих столів та дискусіях.

Вже в перший день фестивалю знаний в Україні та за її межами історик, завідувач кафедри новітньої історії України історичного факультету Запорізького національного університету, професор Федір Турченко презентував на Книжковій толоці-2015 дослідження «Україна-Малоросія: розвінчання міфів», яке він провів у співавторстві з професором Галиною Турченко. Федір Григорович розповів присутнім про задум книги, історію її видання, а точніше – кількаразового перевидання. Після чого загальний наклад становив 2500 примірників. І попит на нього збільшується, що, на жаль, засмучує автора, адже така тенденція говорить лише про те, що українці не тільки погано знають свою історію, а іноді і зовсім не знайомі з її фактами.
Так, у книзі автори розглядають історичні передумови появи імперського проекту «Новоросія» і спроби його реалізації різними урядами Росії. У контексті цього явища аналізується 250-річна еволюція україно-російських відносин навколо фейкового утворення «Новоросія». Історики знайомлять читача з фактами, котрі доводять, що ще 1764 року Катерина ІІ дала старт проекту Новоросія, своїм указом створивши однойменну губернію. Існувала та всього 50 років. Але її шлейф протягнувся і до 2014 року, коли Російська Федерація вже вчетверте відродила започатковану Катериною новоросійську ідею. Як відомо, всі попередні явища російського імперіалізму закінчувалися крахом. Тож така доля чекає й на четверту спробу. Адже історична епоха імперій закінчилася з розпадом СРСР і повернення до неї не бажають ні народи, ні уряди, ні весь цивілізований світ.
Учасники презентації книги Федора Турченка цікавилися його думкою щодо магнетизму України різного роду «старших братів», а також можливістю презентувати ідею книги не лише як видання, а й скажімо, документального фільму. Наприкінці зустрічі охочі змогли отримати книгу історика із його автографом в подарунок.
Також викладачі, студенти, співробітники Запорізького національного взяли участь у роботі круглих столів «Акутальні проблеми книговидання в Україні. Адміністративна реформа і видавничий процес» (директор Наукової бібліотеки ЗНУ Валентина Герасимова і викладачі кафедри видавничої справи та редагування ЗНУ), «Проблеми сучасного художнього перекладу», а також у дискусіях «Сучасна українська дитяча література: 20 років художньої еволюції», «Чого бояться дорослі в дитячій літературі» (Тетяна Савченко, ЗНУ), «Літературна критика: між мейнстрімом, традицією та кон’юктурою», «Між літературою і громадянською журналістикою: роль блогера у протистоянні воєнній та інформаційній агресії» тощо.
Звичайно, не оминули увагою представники ЗНУ і численні зустрічі із відомими митцями: Павлом Вольвачем, Ларисою Денисенко, Василем Шкляром, Сашком Лірником, Євгеном Положієм, Любком Дерешем, Антіном Мухарським та іншими.
Чимало слухачів і читачів зібрала на Книжковій толоці й дискусія «Фантастична література» з Талою Владмировою (Таміла Тарасенко, ЗНУ), Оленою Красносельською та Наталією Дев’ятко. Її провідною ідеєю стало переконання, що український фендом є доволі розвинутим на даному етапі. Але видавці України бояться слова «фантастика» і намагаються його замінити термінами «магічний реалізм» чи «містика». Жанрове розмаїття та зміна одних жанрів іншими – загальна тенденція галузі. Згадали на дискусії і про історію фантастики, порушили проблему, чому до цих творів прийнято ставитися несерйозно?
За підсумками організаторів, Міжнародний фестиваль сучасної книги пройшов напрочуд злагоджено та продуктивно. Упродовж Книжкової толоки-2015 відбулося більше 180 найрізноманітніших заходів, взяли участь у проекті понад 30 видавництв, а кількість відвідувачів сягала вже першого дня 2 тисяч осіб. До речі, до команди організаторів та учасників «Запорізької книжкової толоки» увійшли не тільки численні випускники ЗНУ (зокрема, Олесь Барліг (Віталій Бабенко), Юрій Ганошенко, Анна Лупінос та багато інших), а також студенти та викладачі університету. Наприклад, доцент кафедри соціальної філософії та управління факультету соціології та управління ЗНУ Ірина Цапліна (Лада Хортич) брала участь у багатьох дискусіях, а Інна Стащук (кафедра реклами і зв’язків із громадськістю факультету журналістики ЗНУ) відповідала за трафік новин Толоки.
Активних учасників Толоки нагородили дипломами за внесок у розвиток культури та творчу участь у Міжнародному фестивалі, а також подарували примірники його Альманаху, до якого увійшли твори переможців всеукраїнського конкурсу поезії та короткої прози «Запоріжжя в часі і просторі».
Фестиваль як один із заходів низки проектів, ініційованих Асамблеєю діячів культури Запоріжжя та спрямованих на розвиток культурно-мистецького середовища краю, таки довів країні, що Запоріжжя є містом, яке читає. І, як відзначив культрегер, директор фестивалю Ігор Гармаш, «містом, мешканці якого чекають на культурні трансформації та готові до творення нових себе в новому суспільстві – освіченому, гармонійному, толерантному, а відтак і щасливому».

Марія Канцелярист