20 жовтня на базі філологічного факультету зібралися разом знані запорізькі майстри слова, науковці ЗНУ та молоді письменники, які роблять лише перші кроки на своєму творчому шляху. Приводом для їхньої зустрічі стала важлива в запорізькому літературному просторі подія – презентація альманаху І Всеукраїнського конкурсу молодої української поезії та української авторської пісні імені Марини Брацило «Хортиці дзвони», до якої увійшли вірші переможців та учасників цього творчого змагання.
За традицією, яка вже склалася в Запорізькому національному університеті при проведенні заходів на вшанування пам’яті нашої відомої землячки, поетеси, барда, літературознавця, випускниці нашого університету Марини Брацило, презентація розпочалася декламацією її поезій. Студенти третього курсу спеціальності «Театральне мистецтво» факультету соціальної педагогіки та психології Катерина Заплавна й Діана Лісневська представили публіці своє бачення відомих віршів Марини. Учасники заходу відзначили, що майстерне виконання дозволило по-новому поглянути на натхненні рядки поетеси. А ведуча й організатор заходу, завідувач кафедри українознавства Ольга Стадніченко прочитала вірш Марини Брацило «Хортиця», який стояв на початку не лише цього альманаху, але й першої збірки письменниці, яку вона видала ще під час навчання в нашому виші.
На початку заходу проректор з науково-педагогічної роботи Володимир Волков подякував представникам філологічного факультету, які доклали чимало зусиль для організації та проведення І Всеукраїнського конкурсу молодої української поезії та української авторської пісні імені Марини Брацило «Хортиці дзвони», запорізьким письменникам, що не залишились осторонь, мамі поетеси Людмилі Федорівні – натхненниці та ініціатору цього масштабного заходу. Володимир Петрович запевнив, що керівництво ЗНУ завжди буде підтримувати цей напрямок творчої діяльності, адже «шлях, який ви обрали задля згуртування молодих поетів, це – шлях оновлення й розвитку України, консолідація творчих зусиль не менш важлива для євроінтеграції нашої держави, ніж розвиток різних галузей промисловості». Також Володимир Волков відзначив, що його тішить той факт, що серед переможців та учасників першого конкурсу є студенти нашого вишу, а також ті представники молоді, хто в майбутньому може обрати для здобуття вищої освіти саме ЗНУ. Він висловив сподівання, що ця тенденція збережеться й надалі, під час перебігу ІІ Всеукраїнського конкурсу, на який саме зараз триває прийом робіт.
Декан філологічного факультету, заступник голови оргкомітету конкурсу Тамара Хом’як, вітаючи присутніх на заході, наголосила, що творчість Марини продовжує залишатися поруч із нами. Так, цього разу серед конкурсних робіт учнів-учасників Малої академії наук будуть розвідки, у яких досліджуватимуться особливості творчості письменниці. «Мені дуже приємно, що саме завдяки цьому фестивалю, присвяченому пам’яті нашої талановитої випускниці, розкриваються все нові творчі особистості, спалахують нові зірки на небосхилі української поезії», – зазначила Тамара Володимирівна. – «І ще, чудово, що учасники конкурсу зараз відвідують Школу поетичної майстерності імені Марини Брацило, яка діє на базі нашого факультету. Саме там відомі запорізькі митці діляться з ними секретами своєї творчості, допомагаючи відточувати майстерність поетам-початківцям».
Із щирими привітаннями до переможців та учасників фестивалю звернулися почесні гості свята – відомі запорізькі письменники, багато з яких входили до оргкомітету та журі конкурсу «Хортицькі дзвони»: Любов Геньба, Анна Лупинос, Олександр Абліцов, Вікторія Сироватко, Микола Білокопитов, Віра Шмига й Лада Хортич (Ірина Цапліна). Вони відзначили гарну поетичну мову молодих письменників, їхню щирість та світлі душі та нагадали їм, що досягти успіху можна лише невпинно, все життя, гартуючи талант й працюючи над поетичним словом. Також молодих письменників привітала із публікацією, для багатьох із них першою, мама Марини Брацило Людмила Федорівна. Вона висловила сподівання, що це надихне молодь на подальшу творчість і підтримає на нелегкому шляху поетичного становлення. Гості вручили молодим письменникам примірники альманаху, до якого увійшли поезії переможців та учасників конкурсу «Хортицькі дзвони».
Самі ж юні поети: Сніжана Біла, Ірина Сажинська, Аліна Чілій, Таїсія Живиця, Ольга Донцова, Карина Бойко, Наталія Давиденко подарували присутнім на заході натхненні поетичні рядки, продекламувавши свої найкращі вірші. Також від усього серця вони подякували організаторам і натхненникам конкурсу «Хортицькі дзвони» та Школи поетичної майстерності імені Марини Брацило за можливість вдосконалювати свої творчі здібності та за доброзичливу підтримку.
Ведуча заходу Ольга Стандіченко нагадала його учасникам, що зараз триває ІІ Всеукраїнський конкурс молодої української поезії та української авторської пісні імені Марини Брацило «Хортицькі дзвони». У номінації «Поезія» на розгляд журі вже надійшло 28 робіт, лише п’ять із них – від запорізьких молодих письменників. Серед учасників конкурсу є представники Дніпропетровська, Білої Церкви, Вінниці, Кривого Рогу, Сум тощо.
Також Ольга Олександрівна попрохала присутню на заході директора Наукової бібліотеки Валентину Герасимову розповсюдити альманах серед представників бібліотек міста й області. До речі, співробітники деяких запорізьких бібліотек завітали на захід і виявили неабияке зацікавлення в презентації цієї книги.
Валентина Олександрівна запевнила, що із задоволенням виконає цю почесну місію, адже саме на базі Наукової бібліотеки ЗНУ проходила презентація всіх поетичних збірок Марини Брацило – поетеса часто приїздила до альма-матер, аби поспілкуватися з її викладачами та студентами. На вшанування пам’яті поетеси співробітники Наукової бібліотеки влаштували книжкову виставку, присвячену її життю та творчості.
Крім того, Валентина Герасимова подарувала присутнім книги, які презентували на базі Наукової бібліотеки під час Запорізької книжкової толоки: «Криваві землі: Європа між Гітлером та Сталіним» Тімоті Снайдера й «Неприборкане різноголосся» Владислава Гриневича.
Усі учасники заходу відзначили його теплу й творчу атмосферу та подякували його організаторам за надану можливість для представників різних поколінь запорізької літератури зібратися разом і поспілкуватися на цікаві для всіх теми.
Таміла Тарасенко