8 грудня на базі факультету соціальної педагогіки та психології ЗНУ відбулася презентація програми стратегії упровадження гендерної рівності та недискримінації у галузь «Освіта: гендерний вимір – 2020», яку найближчим часом планується впроваджувати в Україні у розділі реалізації гендерної політики.
Головною метою даної стратегії, як визначили учасники зустрічі, є забезпечення комплексного впровадження політики гендерної рівності та недискримінації у системі вітчизняної освіти, що дозволить привести її у відповідність до світових демократичних показників.
Модераторкою заходу виступила радник з гендерних питань (ЗОДА), доцент кафедри педагогіки і психології ЗНУ, керівник Центру Гендерної освіти на базі факультету СПП Тетяна Голованова. У числі гостей та учасників заходу були: декан Ольга Пономаренко, завідувачка кафедри соціальної педагогіки Наталя Заверико та старша викладачка цієї кафедри Олена Лещенко, завідувачка відділу наукової бібліотеки ЗНУ Олена Агоян, співробітниця відділу виховної роботи, практичний психолог Юлія Наумецька, магістри заочного відділення факультету СПП, соціальні педагоги Ірина Маланова та Ганна Яганова, голова інформаційного сектору СПП, студентка-психолог 2 курсу Крістіна Шульга, студентки 4 курсу Марина Безрук, Катерина Єрмоленко, Тетяна Коваленко, Аліна Куртяник та Руслана Мицюк.
Відкрила захід Тетяна Голованова, яка і ознайомила гостей з головними принципами та завданнями Стратегії. Як відзначила фахівець, усі вони спрямовані на розвиток та формування толерантного та гендерно-чутливого середовища. Доповідач наголосила на важливості недискримінації в освітній галузі.
Про актуальність такої політики вже неодноразово йшлося під час різних тематичних заходів. Її головні положення були підкріплені законодавчими актами, про які згадали й під час зустрічі, зокрема: Закон України «Про забезпечення рівних прав і можливостей чоловіків та жінок» (2006 р.), Наказ «Про впровадження принципів гендерної рівності в освіту» (2009 р.), Наказ МОН України № 713 від 3 липня 2015 р. «Про створення робочої групи з питань політики гендерної рівності та боротьби з дискримінацією у сфері освіти».
Важливість впровадження Стратегії, яка сприяє забезпеченню рівності між чоловіками і жінками та розширенню прав і можливостей жінок, виступає одним із головних завдань на шляху розвитку суспільства третього тисячоліття. Зокрема, під час свого виступу декан факультету СПП Ольга Пономаренко наголосила на важливості створення «ефекту людяності» у рамках впровадження стратегії, що відповідає зразку створення суспільства європейського рівня.
Завідувачка відділу Наукової бібліотеки ЗНУ Олена Агоян представила для гостей невеличкий екскурс з історії педагогіки і зазначила, що: «Аналізуючи історичний аспект виховання та розвитку культури обов’язків чоловіків та жінок, ми не побачимо гендерної рівності на попередніх етапах розвитку нашого суспільства. На жаль, ми «виросли», але залишилось у рамках того менталітету, який чоловікам надавав дозволяв більше, ніж жінкам».
Долучилися до презентації Стратегії і студенти – соціальні педагоги, які висловили власні думки щодо її змісту та актуальності. Зокрема, вони зазначили, що є важливим – створювати додаткові умови для жінок та чоловіків, які дозволять повноцінно задовольняти їхні власні потреби та реалізувати можливості. Також учасники наголосили на необхідності створення експертної групи, яка в будь-який момент зможе надати допомогу охочим: інформаційну та просвітницьку. Від імені всього студентства майбутні соціальні педагоги побажали громадськості бути активними та відповідальними учасниками громадянського суспільства. А Тетяна Голованова доповнила висловлювання студентів і наголосила: «Традиційні гендерні стереотипи заважають реалізації особистості».
Відтак, учасники засідання надали загальний висновок щодо необхідності широкого включення і молоді, й освітян, й представників широких громадських кіл у процес гендерних перетворень, аби позбутися старих стереотипів і стати толерантними до кожного члена нашого суспільства, незалежно від статі.
Наприкінці заходу декан факультету Ольга Пономаренко також повідомила присутнім про створення на факультеті СПП спеціалізованої кімнати для тимчасового перебування дитини та консультативного центру для молодих мам (або батьків), які у цей час навчаються (у рамках програми «Університет, дружній до сім’ї»).
Організатори і учасники заходу також подякували всім активістам та активісткам за наполегливу працю у галузі створення свідомого гендерно-чутливого простору, який відповідає європейському рівню життя і мислення.
Марина Безрук,
студенка 4 курсу факультету СПП