Університет Вступнику Навчання Наука Міжнародна
діяльність
Студентське
самоврядування
Новини пресслужби ЗНУ / Новини / Презентація Нарвського коледжу Тарту в ЗНУ

Презентація Нарвського коледжу Тарту в ЗНУ

13.01.2016 11:27 Презентація Наврського коледжу

Вчора, 12 січня в рамках візиту представників Tartu University Narva College (Естонія) до Запорізького національного університету відбулася презентація коледжу та освітніх програм, які цей освітній заклад пропонує, для студентів та викладачів різних факультетів ЗНУ.

Розпочав зустріч проректор з наукової роботи ЗНУ Геннадій Васильчук, який представив гостей з Естонії, а саме: директора Нарвського коледжу Тартуського університету Крістіну Каллас та представників Tartu University Narva College (TUNC) Марію Журавльову (керівника навчальної програми "Робота з молоддю"), Інгу Яагус (спеціаліста з міжнародних відносин) та Ніну Рауд (завідувача відділенням іноземних мов). Він також висловив сподівання на подальшу плідну співпрацю ЗНУ із цим навчальним закладом.
Першою, зі вступним семінаром: «Презентація Нарвського коледжу і вищої освіти Естонії і ЄС», виступила директор TUNC Крістіна Каллас. Вона розповіла про систему європейської освіти EHEA та принципи Болонського процесу з трьохрівневою системою освіти (бакалавр, магістр, кандидат наук), а саме: єдину систему кредитів та мобільність студентів. Так, за її словами процес злиття вищої освіти Естонії розпочався ще в 1999 році, основною метою якого була інтеграція вищої освіти в ЄС з єдиними стандартами та якістю навчання і підготовки.
На сьогодні система вищої освіти Естонії відповідає всім критеріям Болонського процесу і випускники естонських шкіл і гімназій можуть бути мобільними і навчатися не тільки в Естонії, але й в Європі, адже європейський виш – це міжнародний вищий навчальний заклад, який працює як центр розвитку освіти з її тривалістю протягом всього життя.
На думку Крістіни Каллас, останнім часом в системі вищої освіти Естонії спостерігається збільшення кількості програм навчання англійською мовою для міжнародних студентів та конкуренція вишів на ринку освітніх послуг за умови зменшення кількості абітурієнтів та студентів в естонських вишах через складну демографічну ситуацію. Так, за її даними в Естонії нараховується всього 24 виші, серед яких є академічні університети, приватний університет, державні і приватні професійні виші.
При цьому вступити до естонського вишу на бюджетну форму навчання можуть громадяни будь-якої країни, в тому числі і українські студенти. Для всіх проводиться загальний конкурс, проте рівень англійської або естонської мови при вступі повинен відповідати рівню B2, адже програми навчання в естонських вишах складені англійською, естонською та російською мовами. Так, рівень бакалавра можна отримати за 3-4 роки, магістра – за 1-2 роки, інтегрована програма бакалавра і магістра триває 5 років, а ступінь доктора наук можна отримати за 3-4 роки. Також Крістіна Каллас відзначила, що за останні роки до естонських вишів вступає багато українських та російських громадян (до речі, здебільшого жіночої статі).
Також під час зустрічі учасникам розповіли про напрямки, рівні, дослідницькі програми Нарвського коледжу Тартуського університету, саме місто Нарва і регіон, де знаходиться цей навчальний заклад. Так, місто Нарва знаходиться на кордоні Естонії, ЄС та Росії. При цьому більша частина населення міста є російськомовним. Сам Нарвський коледж Тартуського університету розпочав свою діяльність ще в 1999 році і основними напрямками його діяльності є підготовка вчителів багатомовних шкіл. У коледжі нараховується 650 студентів. Всього на бакалаврському, магістерському рівнях та рівні прикладної вищої освіти готують за 8 спеціальностями, серед яких: гуманітарний викладач в багатомовних школах, педагог дитячих дошкільних закладів в багатомовному навчальному середовищі, вчитель в початковій школі, робота з молоддю, навчання за методикою мовного заглиблення та інші.
Серед основних сфер компетенцій Нарвського коледжу Тартуського університету треба виокремити: багатомовну модель освіти, навчання другій мові і методиці інтегрованого навчання предмету і мови та інтегровані дослідження.
Крім того, цей навчальний заклад є своєрідним центром, який виконує велику суспільну і громадську роль, співпрацює з різними верствами населення і розповсюджує естонську культуру в цьому регіоні, організовуючи безкоштовну роботу університету для старшого покоління, дитячого університету, різноманітних виставок, джазових програм та інших культурних заходів для розповсюдження знань про історію країни та залучення населення до розвитку культури краю.
Учасників цієї зустрічі зацікавили: діяльність навчального закладу і програм, які він пропонує, особливості процесу навчання, навантаження викладачів, занятість студентів в процесі навчання та система навчальних програм. На заході відзначили, що навчальний графік студенти формують самостійно. Вони реєструються на вибрані ними курси навчання. Також система вищої освіти в Естонії в більшості своїй є безкоштовною, крім окремих платних програм англійською, додаткових курсів для вчителів.
У свою чергу, про програми для обміну між студентами, стипендії Нарвського коледжу, міжнародні студентські дослідницькі конференції, в яких можуть брати участь студенти з різних країн, розповіла представник TUNC Інга Яагус. Так, наші студенти можуть скористатись можливістю і взяти участь у таких програмах обміну, як: English semester programma, Erasmus+ International credit mobility, Estonian development cooperation, Erasmus+ project cooperation та інших.
Крім того, гості з Естонії поділилися досвідом входження своєї країни в ЄС і відповіли на всі запитання учасників стосовно позитивних і негативних сторін входження України до ЕС в рамках семінару «ЄС – які в ньому перспективи для мене».
Спілкуючись із учасниками зустрічі, гості розповіли про важливі і необхідні кроки і реформи в енергетиці, економіці та інших сферах, які були необхідні для вступу Естонії в ЄС. Під час семінару учасники обговорили питання громадянства, мотивації російськомовних громадян Естонії отримати естонське громадянство та зв’язків цієї частини населення Естонії з Росією. Також представники естонської делегації розповіли про зміни і реформи, які відбулись в системі вищої освіти Естонії до вступу в ЄС. Так, в країні тривалий період проходив процес інтеграції наукової і викладацької роботи, а також інтеграція і об’єднання академічних університетів і наукових інститутів, що в подальшому сприяло кращому входженню в систему європейської освіти. Учасників семінару цікавили і питання оплати праці в Естонії і трудової міграції, можливості вільно подорожувати, а також питання зовнішньої політики, енергетичної безпеки, перспектив вступу України в ЄС і необхідних для цього реформ, престижності професії вчителя та перекваліфікації наших громадян, які отримали українські дипломи про освіту. За словами Крістіни Каллас, в Естонії найбільш розвиненими секторами економіки є сектор інформаційних послуг і туристичний сектор. Також вона зазначила, що в кожній країні ЕС є великі можливості регіонального розвитку і захист національних інтересів, враховуючи те, що ЄС – це союз економічного співробітництва. На думку директора Нарвського коледжу Тартуського університету Крістіни Каллас, ЄС - це свобода, стабільність і захист особистих прав громадян.

Олена Переверзєва