Університет Вступнику Навчання Наука Міжнародна
діяльність
Студентське
самоврядування
Новини пресслужби ЗНУ / Новини / До Міжнародного дня рідної мови на філологічному факультеті провели презентацію усного журналу

До Міжнародного дня рідної мови на філологічному факультеті провели презентацію усного журналу

23.02.2016 09:11 Все Факультети Філологічний Філологічний факультет свято День рідної мови

Серед багатьох чудових традицій, на які багате життя філологічного факультету Запорізького національного університету, особливо виділяється щорічне святкування Міжнародного дня рідної мови. До цієї знаменної дати викладачі та студенти факультету організовують численні цікаві заходи, спрямовані на те, аби краще зрозуміти історію та сьогодення української мови, але також - наочно продемонструвати її почесне місце серед світової мовної спільноти. Цього року вони обрали незвичайний формат для свята: присутнім на заході презентували «усний журнал», присвячений чотирьом мовам, які вивчають на філологічному факультеті: українській, російській, польській і болгарській.

На початку заходу завідувач кафедри української мови, професор Петро Білоусенко привітав усіх присутніх в аудиторії зі святом. Він нагадав їм про сучасну мовну картину світу: за різними підрахунками, на сьогодні існує від 3 до 6 тисяч мов. Така розбіжність пояснюється як нечіткістю критеріїв для розмежування в певних випадках мов і діалектів, так і тим, що за відносно невеликий в історичному контексті часовий проміжок зникають цілі мовні групи. Так, як вважають деякі відомі лінгвісти, у ХХІ столітті може щезнути до 40% мов, що існують на сьогодні. Тож завдання філологів, серед іншого, – зберегти мови як геніальні прояви людського духу.
Петро Іванович представив учасникам заходу «редакційну колегію журналу» - організаторів свята: доцентів кафедри української мови Ларису Бойко й Ігоря Ліпкевича, а також викладача з Болгарії, яка зараз працює в ЗНУ, Людмилу Мінкову. Крім того, він подякував за допомогу в підготовці свята доцентам Ірині Ільченко та Світлані Сабліній й магістрантці Юлії Пфайфер. Окремо всі присутні висловили вдячность співробітникам Наукової бібліотеки ЗНУ, які стали співорганізаторами заходу. Зокрема, працівники бібліотеки підготували тематичну виставку, присвячену становищу різних мов на території нашої держави, їхнім взаємовідносинам і розвитку. До цієї експозиції, зокрема увійшли наукові розвідки викладачів філологічного факультету.
Під час підготовки усного науково-художнього журналу його учасники зупинилися на промовистій назві: «Рідна мова – мати єдності, батько громадянства і сторож держави». Ці слова видатного просвітителя, творця литовської писемності Микалоюса Даукша стали епіграфом для всього святкування.
Першу «віртуальну сторінку» часопису викладачі та студенти ЗНУ назвали: «Моя прекрасна українська мова, найкраща пісня в стоголоссі мов». Магістрантка філологічного факультету Анжеліка Калюжна виступила перед учасниками свята з науково-публіцистичною доповіддю: «Яке прекрасне рідне слово! Воно – не світ, а всі світи!». Анжеліка нагадала присутнім про соціально-історичні передумови виникнення й розвитку української мови, складнощі, які довелося перебороти нашим співвітчизникам у боротьбі за право вільно користуватися рідною мовою та самоідентифікувати себе як українці, про її сучасний стан тощо.
Чудовим доповненням до її виступу стали поезії Володимира Сіренка «Ми українці» у виконанні студентки 4 курсу Юлії Чеборай та Юлії Косиньскої «Рідна мова», яку продекламувала магістрантка Катерина Рула. Аудиторія також тепло сприйняла виступ студентки магістратури Антоніни Журавель, яка презентувала авторську поезію «Рідна мова».
Другу «сторінку» журналу присвятили темі «Співжиття двох мов: українсько-російський діалог». Студентка 4 курсу Маргарита Тарасова виголосила доповідь «Со мной “Кобзарь” и Пушкин рядом», у якій, зокрема йшлося про етапи переселення російського народу на Південь України й історичні процеси, що зумовили це явище. Крім того, студентка 4 курсу Дар’я Кліпіліна продекламувала поезію Михайла Крюкова «Много языков на свете разных…», а її однокурсниця Лілія Мірошниченко – вірш Миколи Заболоцького «Любопытно, забавно, тонко…». Третю «сторінку часопису» присвятили «Літературно-науковій мандрівці польською мовою». Відомий полоніст ЗНУ, доцент Ігор Ліпкевич у своїй доповіді «Польська мова: самобутність і неповторність у ґроні слов’янських» ознайомив присутніх із цікавими фактами з історії та сучасності цієї мови.
Аудиторія з великою цікавістю прослухала польською мовою поезію Вінценти Поля «Пісня про землю нашу» у виконанні першокурсниць спеціальності «Переклад (українська, російська, польська мови)» Євгенії Пашетневої та Світлани Никифорової. У цьому вірші, створеному в 1835 році, йдеться про боротьбу за незалежність рідної землі, тож деякі його рядки зберегли свою актуальність і для нашого сьогодення.
А от лірична поезія Аґнєшки Осєцкої «Букетик фіалок», яку продекламувала студентка першого курсу цієї ж спеціальності Анна Докукіна нагадала присутнім, що незабаром надійде найромантичніша пора року – весна.
Четверту, останню, «сторінку усного журналу» його творці присвятили темі «Українсько-болгарські етномовні контакти». Викладач із Болгарії Людмила Мінкова виступила із науковою розвідкою «Болгари на запорізькій землі». Зокрема, Людмила Іванівна відзначила, що в кожного із присутніх на заході, швидше за все, серед знайомих є представники болгарського народу, адже на території нашої області існують близько 30 болгарських етнічних сіл. Деякі з цих населених пунктів були засновані більше 130 років тому й пов’язані із Російсько-турецькими війнами та історією колонізації Степової України.
Другокурсниця спеціальності «Переклад (українська, російська, болгарська мови)» Євгенія Тодорова продекламувала болгарською вірш Рана Босиляка «Рідна мова», а її однокурсники Артем Чеверда й Вікторія Афанасова представили увазі присутніх поезію «Болгарська мова» знаменитого болгарського письменника й просвітителя Івана Вазова.
Наприкінці свята аудиторія винагородила щирими оплесками всіх його організаторів – викладачів та студентів. Голова редакційної комісії усного журналу, професор Петро Білоусенко подякував усім його учасникам і глядачам та висловив сподівання, що захід був не лише цікавим, але й корисним для всіх присутніх.

Таміла Тарасенко

Схожі новини