Учора, 24 лютого, на юридичному факультеті Запорізького національного університету відбулася лекція від спеціаліста відділу протидії кіберзлочинності у Запорізькій області Придніпровського управління кіберполіції Департаменту кіберполіції Національної поліції, старшого лейтенанта поліції Віталія Романюка.
На початку заходу представила гостя та запросила його до слова декан юридичного факультету Тетяна Коломоєць.
Віталій Романюк розпочав лекцію із класифікації кіберзлочинців та передбаченого законодавством покарання у разі учинення тих чи інших протиправних дій.
Найчастіше сьогодні можна зустріти такі кіберпорушення: заволодіння особистою інформацією та данними, чужою інтелектуальною власністю (музика, відео, книги, наукові роботи тощо), розміщення протиправного контенту (такого, що містить порнографічні елементи й елементи насилля), фінансові (різні методи заволодіння грошовими ресурсами) та телефонні махінації. Останні можна також віднести до фінансових, адже метою телефонних шахраїв завжди є заволодіння чужими коштами тим чи іншим чином.
Розповів лектор і про різноманітні методи злому персональних данних та способи їх запобігання. Одним із найголовніших таких способів запобігання злому є створення особистого паролю доступу до будь-чого (банківська картка, електронна пошта, сторінки у соціальних мережах), який складатиметься не менше ніж з 16 символів. Віталій Романюк зазначив, що навіть генерація паролів не здатна вирахувати пароль з 16 символів. Якщо ж пароль складається з меншої кількості знаків – все залежатиме від можливостей техніки, яку використовує кіберпорушник.
Також представник кіберполіції Віктор Романюк розповів про найрозповсюдженіший сьогодні метод шахрайства – махінації на сайті OLX – та застеріг присутніх ніколи не реагувати на оголошення, де потрібно вносити передплату за товар. Також зазначив, що часто використовують телефонні махінації: «Головне, що має запам’ятати кожен із нас – ніколи не можна надавати пароль чи пін-код банківської картки, навіть якщо співрозмовник представився працівником банку».
Усі присутні на заході студенти протягом лекції мали змогу ставити запитання доповідачеві та цікавитися актуальними для себе питаннями.
Наприкінці заходу заступник декана з виховної роботи Віктор Сабадаш подякував гостеві за таку корисну інформацію та запросив Віктора Романюка і в майбутньому відвідувати юридичний факультет із новими лекціями.
Ксенія Сухаренко