Університет Вступнику Навчання Наука Міжнародна
діяльність
Студентське
самоврядування
Новини пресслужби ЗНУ / Новини / На філологічному факультеті провели наукові читання до ювілею видатного літературознавця Михайла Бернштейна

На філологічному факультеті провели наукові читання до ювілею видатного літературознавця Михайла Бернштейна

26.02.2016 12:52 Все Факультети Філологічний філологічний факультет наука наукові між вишівські читання

25 лютого в Запорізькому національному університеті провели міжвишівські наукові читання «Українська література від давнини до сучасності: парадигми, напрямки, проблеми». Організатори заходу – представники науково-педагогічного колективу філологічного факультету, зокрема співробітники кафедри української літератури – присвятили наукове зібрання 105 річниці від дня народження видатного вітчизняного літературознавця, випускника 1934 року нашого вишу (тоді – Запорізького державного педагогічного інституту) Михайла Бернштейна.

Варто відзначити, що в минулому році, представники кафедри української літератури вже провели наукове зібрання, присвячене 100-річчя від дня народження відомого філолога Миколи Тараненка, чиє ім’я нерозривно пов’язане з історією нашого вишу. Того разу такий формат вшанування пам’яті науковця здобув чималу популярність серед представників українських академічних кіл. Не залишилися поза увагою вітчизняних науковців і ці міжвишівські читання: заявки на участь у цьому заході подали викладачі та студенти провідних вітчизняних вищих навчальних закладів. Зокрема, із Херсонського державного університету, Академії адвокатури України (м. Київ), Сумського державного університету ім. А.С Макаренка, Київського національного економічного університету ім. Вадима Гетьмана, Міжнародного економіко-гуманітарного університету імені академіка Степана Дем’янчука (м. Рівне), Бердянського державного педагогічного університету, Луганського національного університету ім. Тараса Шевченка (м. Старобільськ) та інших.
Вітаючи учасників наукових читань, почесний гість заходу – проректор з наукової роботи, професор Геннадій Васильчук – відзначив, що він приємно вражений тим, як на філологічному факультеті вшановують пам'ять видатних викладачів та випускників нашого вишу, які зробили помітний внесок в історію українського літературознавства та мовознавства. У цьому контексті Геннадій Миколайович привітав представників філологічного факультету з тим, що минулої п’ятниці під час засідання міської ради ухвалили рішення перейменувати вулицю Радянську на вулицю Віктора Чабаненка на честь відомого лінгвіста, письменника і громадського діяча, випускника та викладача нашого ВНЗ. Також Геннадій Васильчук, звертаючись до студентів, зазначив: «Я бажаю вам, завдяки участі в науковому заході, відкрити для себе викладачів як вчених, переконатися на власному досвіді, що саме зусиллями ваших наставників розвивається наука». А викладачам проректор побажав отримати найприємніші враження від перших кроків їхніх учнів на науковому шляху.
Декан філологічного факультету, професор Тамара Хом’як привітала учасників заходу, зокрема науковців із Києва, Мелітополя, Бердянська, які попри нелегкі часи виявили бажання особисто завітати до ЗНУ. Тамара Володимирівна наголосила, що значення невтомної праці Михайла Бернштейна для розвитку вітчизняного літературознавства важко переоцінити. Це ім’я відоме не лише вченим, але й усім студентам-філологам, адже Михайло Давидович досліджував творчість таких знакових постатей української культури, як Тарас Шевченко, Іван Франко, Марко Вовчок та інші. Тож не диво, що науковий захід, присвячений до ювілею від його дня народження, відрізняється таким тематичним різноманіттям.
Завідувач кафедри української літератури, співголова організаційного комітету наукових читань, доцент Наталія Горбач приєдналася до привітань на адресу всіх учасників зібрання та до побажань плідної натхненної праці. Вона висловила сподівання, що участь у цьому заході стане науковою естафетою між поколіннями філологів і що їхні учасники-студенти в майбутньому продовжать справу своїх вчителів із розвитку вітчизняної науки.
Також на пленарному засіданні пролунали доповіді науковців Запорізького національного університету. Професор кафедр української літератури Віталій Шевченко обрав темою свого виступу «Літературознавчі здобутки і втрати Михайла Бернштейна». Так, Віталій Федорович згадав подвижницьку роботу вченого під час укладання 50-томного видання творів Івана Франка. Це зібрання творів, до речі, високо оцінила онука Каменяра Зінаїда Тарасівна. Саме за нього Михайло Давидович був удостоєний у 1988 році національної премії ім. Тараса Шевченка. Водночас Віталій Федорович із жалем відзначив, що тоталітарність наукового підходу в Радянському Союзі, яка унеможливлювала різноманітність тлумачень текстів, обмежувала дослідницьку діяльність ученого.
Завідувач кафедри української мови, професор Петро Білоусенко виступив перед аудиторією із лекцією «До питання про статус деяких іменників неповної парадигми в художньому тексті». На прикладі неологізмів, вживаних у творах Тараса Шевченка, науковець показав, як створюються новітні прийменниково-іменникові конструкції, іменники в яких на сьогодні не можуть відмінюватись повноцінно.
Декан філологічного факультету, професор Тамара Хом’як темою свого виступу обрала «Поетику кольору в романі ‘‘Чорна дошка‘’ Наталки Доляк». Тамара Володимирівна на прикладах конкретних уривків тексту показала, як письменниця використовує назви кольорів для увиразнення трагедії населення приреченого села під час Голодомору 1932-33 рр., а також для більш точного змалювання портретних характеристик і внутрішнього світу персонажів твору.
По завершенню пленарного засідання робота учасників наукових читань продовжилася за сімома секційними напрямками: «Наукова спадщина Михайла Бернштейна та сучасні літературознавчі проекти», «Жанрова стратегія класичної та сучасної літератури», «Автор-герой-читач: літературна антропологія й антропологія читача», «Аспекти поетики художнього тексту», «Інтерпретація історії в українській і зарубіжних літературах», «Мовні одиниці в просторі художнього тексту» і «Методика викладання літератури».
Учасники усіх секційних засідань оцінили їхню роботу як напружену та дуже плідну. Багато виступів викликало неабияке зацікавлення в аудиторії, а деякі призвели до дискусій. Усі присутні на заході подякували представникам філологічного факультету ЗНУ за високий рівень організації наукових читань, а також за можливість поспілкуватися з однодумцями на важливі наукові теми.

Таміла Тарасенко

Схожі новини