Університет Вступнику Навчання Наука Міжнародна
діяльність
Студентське
самоврядування
Новини пресслужби ЗНУ / Новини / У ЗНУ впроваджуються заходи щодо зміни процедури з присвоєння вчених звань

У ЗНУ впроваджуються заходи щодо зміни процедури з присвоєння вчених звань

17.03.2016 10:27 Закон України «Про вищу освіту» вчене звання

14 березня під час чергового засідання ректорату одним із нагальних питань стало обговорення основних пунктів змін та новацій у системі присвоєння вчених звань науково-педагогічним працівникам відповідно до статті 54 Закону України «Про вищу освіту», постанови Кабінету Міністрів України від 19 серпня 2015 р. №656 «Деякі питання реалізації статті 54 ЗУ “Про вищу освіту”» та наказу Міністерства освіти і науки України від 14 січня 2016 р. №13 «Про затвердження Порядку присвоєння вчених звань науковим і науково-педагогічним працівникам». Окремі найбільш значимі положення щодо нововведень прокоментував проректор з наукової роботи ЗНУ, професор Геннадій Васильчук.

У зв’язку із переходом в Україні на новий рівень підготовки науковців і освітян, представники ЗНУ мають вирішити низку питань. Адже нові вимоги стосуються цілої низки моментів, які досі були необов’язковими для здобуття вченого звання старшого дослідника, доцента та професора. «Передусім треба відзначити той факт, що ускладнилися процедура та умови присвоєння вчених звань науково-педагогічним працівникам, адже передбачається, що рівень кваліфікації вітчизняних фахівців вищої освіти має відповідати стандартам міжнародного рівня, – наголошує Геннадій Миколайович. – Сьогодні Міністерством освіти і науки України запропонована суттєво нова концепція, яка починає впроваджувати європейські стандарти в українську систему освіти і має певним чином змінити ставлення вітчизняної наукової спільноти як до вивчення іноземних мов, так і до науково-академічної мобільності.

Відтепер для отримання звання кожен науково-педагогічний працівник повинен мати не менше трьох публікацій у періодичних виданнях, включених до наукометричних баз Scopus або Web of Science. Головна проблема полягає у тому, що до бази Scopus входять в основному видання технічних, а не гуманітарних (філологічні, історичні тощо) напрямів. І це питання потребує вирішення, зокрема науковці нашого вишу можуть сподіватися на допомогу фахівців Наукової бібліотеки ЗНУ.

Наступною сходинкою для отримання вченого звання старшого дослідника, доцента або професора є сертифікат відповідно до Загальноєвропейської рекомендації з мовної освіти (на рівні не нижче В2) з англійської мови, або не менше 10 публікацій (для професорів) англійською мовою, які включені до наукометричних баз Scopus або Web of Science.

Окрім того, наукові співробітники мають пройшли навчання, стажування або працювати у вищому навчальному закладі, науковій (або науково-технічній) установі в країні, яка входить до Організації економічного співробітництва та розвитку та/або Євросоюзу, або брати участь у грантових програмах та інших міжнародних заходах (визначених у законодавстві).

Як бачимо, нові вимоги містять як позитивні моменти, так і багато пунктів, які, гадаю, будуть доопрацьовуватися. Адже виникають певні запитання: чому, наприклад, у законодавстві обов’язковим є знання англійської мови і що робити викладачам, які володіють іншими іноземними мовами (німецька, польська тощо), а англійську ніколи не вивчали; або яким чином гуманітаріям можна здійснити публікації у виданнях, що включені до бази Scopus?

Для вирішення цих та інших організаційних питань залучені сьогодні як представники ректорату, так і основних підрозділів ЗНУ – Наукової бібліотеки, відділу міжнародних зв’язків і роботи з іноземними студентами, Центру інтенсивного вивчення іноземних мов, деканатів, кафедр тощо. Керівництво університету завжди йде на зустріч викладачам та співробітникам наукового колективу, тому до 18 березня ми чекаємо від представників факультетів та кафедр пропозицій, які допоможуть окреслити коло питань, що потеребують вирішення у рамках нового законодавства, а також налагодити роботу із надання допомоги тим, хто претендує на отримання вченого звання»
.

Ми також звернулися до керівників відділів міжнародних зв’язків і роботи з іноземними студентами та Центру інтенсивного вивчення іноземних мов – Вікторії Вертегел і Наталії Костенко, аби вони пояснили, які механізми сприяння науковцям ЗНУ вже існують на базі їхніх підрозділів, і які планують налагоджувати.

Начальник відділу міжнародних зв’язків та роботи з іноземними студентами Вікторія Вертегел пояснила: «Наш виш має можливості співпрацювати із науковцями університету у двох напрямах. По-перше, ми можемо запропонувати стажування на базі закордонних ВНЗ або інші види міжнародної мобільності у рамках програм і договорів про співпрацю із закордонними ВНЗ, установами та організаціями. По-друге, ми приймаємо усі самостійні ініціативи співробітників ЗНУ і будемо здійснювати організаційний супровід, допомагати із оформленням документації тощо. При цьому треба враховувати той факт, що участь у міжнародних заходах може здійснюватися або власним коштом, або претенденти на здобуття вченого звання можуть брати участь на конкурсній основі у різного роду стипендіальних та грантових програмах. Усю інформацію щодо програм міжнародного співробітництва та грантів можна знайти на сайті нашого відділу (http://sites.znu.edu.ua/international-relations/) або на сторінці ВКонтакте (https://vk.com/public46515347 )».

Директор Центру інтенсивного вивчення іноземних мов Наталя Костенко зазаначила: «Нещодавно на базі ЗНУ відбулася презентація міжнародних сертифікатів PTE General (Pearson Test Of English, тест на визначення рівня володіння загальною англійською мовою від А1 до С2) та LCCI (тест на визначення рівня володіння англійською мовою у спеціальних цілях, від А1 до С2) від Торгово-промислової палати Лондона (London Chamber of Commerce and Industry). А незабаром під час робочої зустрічі співробітників Центру із представниками лінгвоцентру «Єврокнига» (керівник Світлана Ніконенко, Запоріжжя) ми обговорюватимемо питання щодо організації та проведення на базі ЗНУ іспитів для отримання сертифікатів на знання англійської мови різних рівнів. Такі заходи плануємо проводити тричі на рік. Також запрошуємо викладачів та усіх охочих завітати на сайт нашого Центру (http://sites.znu.edu.ua/child-advance/ ) – ознайомитися з інформацією про курси з англійської мови та долучитися до груп вивчення і вдосконалення іноземних мов».

Олена Хлистун

Схожі новини