17 березня у ЗНУ відбулося чергове засідання Науково-технічної ради університету під головуванням проректора з наукової роботи ЗНУ, професора Геннадія Васильчука. Під час заходу його учасники заслухали звіти представників факультетів про здійснену цими підрозділами науково-дослідницьку роботу, внесли зауваження та обговорили пропозиції що подальшого розвитку наукових напрямів в університеті тощо.
На зібрання НТР ЗНУ завітав директор видавництва «Кругозір» Володимир Систеров, аби зустрітися із науковцями нашого вишу і вручити подяки за підписом директора Книжкової палати України ім. І.Федорова Миколи Сенченка – за особистий творчий внесок і плідну співпрацю із видавництвом. Відзначена була ціла плеяда наукових співробітників ЗНУ, у числі яких Анатолій Конох, Оксана Гальченко, Тетяна Козлова, Анна Приходько, Валерія Тіщенко, Мирослава Чабаненко та інші.
Із доповідями про результати наукової діяльності факультетів та окремих науковців виступили декан економічного факультету, професор Алла Череп, заступник декана з наукової роботи факультету іноземної філології, доцент Алла Семенчук, заступник декана з наукової роботи фізичного факультету, доцент Олександр Багрійчук, голова НТСА ДМВ факультету журналістики, заступник декана з наукoвої роботи Христина Пирогова. Про результати діяльності ННВЦ «Металспецпроект» та успішну реалізацію виробничих проектів розповів учасникам засідання керівник цього Центру, професор Валерій Міщенко. Таємним голосуванням членів НТР ЗНУ також було вирішено питання щодо підтримки кандидатури доцента кафедри практичної психології Ольги Іщук на здобуття Премії Верховної Ради України найталановитішим молодим ученим в галузі фундаментальних і прикладних досліджень та науково-технічних розробок.
Про роботу спеціалізованої вченої ради К 17.051.08 з економічних наук розповіла присутнім її голова, професор Алла Череп. Протягом минулого року спеціалізована вчена рада провела 11 засідань, під час яких відбувся захист 10 кандидатських дисертацій та колективне рецензування однієї дисертації за спеціальністю «Економіка та управління підприємствами (машинобудування)» (08.00.04). Доповідачка відмітила актуальність усіх запропонованих до захисту тем, адже вони стосувалися сучасних проблем підприємств машинобудування України, для їхньої розробки та аргументування дослідниками були залучені сучасні методики і комп’ютерні технології обробки статистичних матеріалів. Результати та науково-практичні рекомендації дисертаційних робіт – Олени Саєнко («Ефективність використання фінансових важелів у формуванні основних показників діяльності промислових підприємств»), Дениса Голубєва («Управління інвестиційною політикою підприємств машинобудування»), Юлії Швець («Стратегічне управління оборотними коштами підприємств машинобудування») та інших – будуть застосовуються у діяльності промислових підприємств, зокрема машинобудівної галузі України. За матеріалами кандидатських дисертацій підготовлені монографії.
Заступник декана з наукової роботи фізичного факультету, доцент Алла Семенчук окреслила у своїй доповіді найбільш перспективні напрями діяльності факультету іноземної філології. Передусім вона представила діяльність групи викладачів, які працюють у рамках напряму «Сучасні педагогічні та освітні технології» у рамках прикладної теми «Професійно-комунікативний підхід в системі вищої іншомовної освіти», розробляють методичні рекомендації, навчально-методичні посібники, отримали патент на авторську комп’ютерну програму з формування навичок аналізу англомовного тексту тощо. У 2016 р. науковцями ФІФ планується провести низку наукових заходів – студентську конференцію «Молода наука – 2016» в рамках університетського фестивалю науки, ІІ міжвишівську науково-практичну конференцію «Актуальні проблеми синергетики», міжнародну науково-практичну конференцію «Іноземна філологія у ХХІ столітті». Студенти факультету традиційно беруть участь у Всеукраїнському конкурсі студентських наукових робіт, зараз задіяні у ІІ етапі Всеукраїнської олімпіади з іноземних мов тощо.
Під час обговорення звіту члени НТП ЗНУ внесли низку зауважень та пропозиції стосовно плану наукової роботи факультету іноземної філології, зокрема звернули увагу на потребі активізувати участі у міжнародних грантових програмах.
Про наукову діяльність фізичного факультету доповів заступник декана з наукової роботи Олександр Багрійчук. Передусім він окреслив основні напрями науково-дослідницької роботи, яка здійснюється на фізичному факультеті та фінансуються за рахунок державного бюджету України: розробка технології формування властивостей поверхні деталей газотурбінних двигунів з жароміцних титанових сплавів методом лазерної обробки (на базі ННВЦ «Металспецпроект»), другий напрям – створення наноструктурованих плівок на основі металевих та неметалевих матеріалів.
Також низка досліджень здійснюється у рамках основного робочого часу викладачів. Окрім того факультет проводить діяльність з подання заявок на участь у конкурсах (тендерах) з метою отримання фінансування на виконання наукових проектів за рахунок премій, стипендій, фондів, грантів міжнародних та вітчизняних організацій. Фізики ЗНУ за результатами проведеної ними діяльності публікують статті в українських та закордонних наукових виданнях, зокрема тих, що входять у бази даних «Sсopus» і «Web of science». Зважаючи на визначні досягнення та результати у науково-практичній діяльності, які мають сьогодні науковці фізичного факультету, доповідач вказав на необхідність оновлення матеріально-технічної бази їхнього підрозділу – для подальшого успішного здійснення науково-дослідницької роботи та підготовки студентської молоді у галузі теоретичної та практичної науки.
Докладно про визначні досягнення розробників нової марки сталі для галузі літакобудування на базі ННВЦ «Металспецпроект» розповів його керівник, професор Валерій Міщенко.
У свою чергу доцент факультету журналістики Христина Пирогова акцентувала увагу присутніх на міжнародній діяльності та участі у грантових програмах представників свого факультету. Так, протягом останніх кількох років науковці факультету журналістики брали участь у програмі ім.Фулбрайта (США), отримали грант від Посольства США в Україні «Медіаосвіта: шляхи реалізації» і грант від Фонду розвитку ЗМІ Посольства США в Україні, в рамках якого створено «Східноукраїнський центр медіаграмотності». На факультеті журналістики діють 3 наукові школи: «Мовний простір в аспектах соціальної та міжкультурної комунікації» (керівник: професор Володимир Манакін), «Системний аналіз дискурсивних практик у підготовці фахівців із соціальних комунікацій» (керівник: професор Олена Семенець), «Наукове дослідження феномену паблік рилейшнз в Україні» (керівник: професор Віта Березенко). Науковці та студенти факультету також беруть активну участь у різних міжнародних конкурсних та грантових програмах, конференціях, здійснюють наукові публікації у вітчизняних та іноземних наукових виданнях тощо.
Під час засідання членами НТР ЗНУ була відмічена активна і плідна діяльність передусім наукового колективу ННВЦ «Металспецпроект», а також схвальну оцінку отримала робота представників факультету журналістики з міжнародних та грантових програм.
Під час заходу також розгорнулася дискусія науковців ЗНУ з приводу трактування та розуміння концепції наукової школи, у ході якої було вирішено розробити певний концептуальний підхід щодо даного поняття.
Завідувач відділу аспірантури і докторантури Юрій Каганов виступив із питання щодо висунення молодих науковців ЗНУ у число претендентів на здобуття Премії Верховної Ради України найталановитішим молодим ученим в галузі фундаментальних і прикладних досліджень та науково-технічних розробок. Таку кандидатуру запропонували представники факультету соціальної педагогіки та психології – доцента кафедри практичної психології Ольгу Іщук, адже вона є автором циклу робіт «Організаційна культура як чинник професійної ідентичності фахівців у роботі з внутрішньо переміщеними особами та ветеранами АТО». Колектив науковців ЗНУ підтримав цю пропозицію у ході таємного голосування.
Олена Хлистун