Університет Вступнику Навчання Наука Міжнародна
діяльність
Студентське
самоврядування
Новини пресслужби ЗНУ / Новини / Питання соціального проектування та методи припинення військових конфліктів розглянули учасники міжнародної конференції

Питання соціального проектування та методи припинення військових конфліктів розглянули учасники міжнародної конференції

28.03.2016 13:52 Все Факультети Соціології та управління Факультет соціології та управління міжнародна наукова конференція

25 березня на базі факультету соціології та управління відбулася ІV міжнародна наукова конференція «Соціальне прогнозування та проектування майбутнього країни: миротворення у гібридних війнах». Її організаторами та учасниками виступила ціла низка вітчизняних та закордонних ВНЗ, державних, наукових та громадських організацій: Міністерство освіти і науки України, Запорізька обласна державна адміністрація, Запорізька обласна рада, Міжрегіональне управління національної державної служби у Дніпропетровській та Запорізькій областях, Соціологічна асоціація України, Національне агентство України з питань державної служби, Центр стратегічного прогнозування та проектування, Союз соціальних технологів України, Проект ЄС/ПРООН «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду», Запорізький національний університет та ФСУ, Національний педагогічний університет ім. М. П. Драгоманова, Королівський коледж (Нью-Йорк), Кавказький міжнародний університет та Шведський інститут.

Під час конференції відбулося обговорення проблем соціального прогнозування та форсайтних досліджень у галузі соціального проектування майбутнього країни, зокрема в умовах ведення гібридної війни. Йшлося також про вдосконалення інструментарію систематизації та пошук і використання нових ефективних методів стратегічного соціального управління у контексті модальності майбутнього.
Відкриваючи конференцію, до учасників наукового зібрання звернувся декан факультету соціології та управління Максим Лепський. Він представив гостей конференції та зупинив увагу присутніх на тому факті, що ця важлива зустріч приурочена, зокрема, до ювілею ФСУ, який функціонує на базі нашого університету вже 15 років.
Із вітальним словом виступив проректор з наукової роботи ЗНУ, професор Геннадій Васильчук. Він наголосив на актуальності проведення такого заходу, адже у ході спілкування його учасників, які представляють як наукову світову спільноту, так і різні громадські об’єднання та органи державного управління, а також студентську молодь, вирішуються питання миротворення та перспективи майбутнього розвитку України. Від імені керівництва університету він також побажав плідної роботи учасникам конференції та задоволення від спілкування. Керівники університету та ФСУ привітали окремо почесних гостей, серед яких були засновники та старійшини факультету – професори Володимир Бех (нині – директор Інституту управління та економіки освіти НПУ ім. М. П. Драгоманова) та Віталій Воловик.
На пленарному засіданні виступила низка відомих науковців, які звернули увагу на новітні світові досягнення і технології у галузі соціального прогнозування, а також окреслили можливі перспективи розвитку українського суспільства.
Професор Максим Лепський розповів про новітній напрям досліджень, які проводяться вченими ФСУ. У рамках проекту «Вісім фабрик думки» розпочалася робота з перспективного прогнозування шляхів розвитку нашої країни та виходу із кризи, яка перебуває в умовах гібридної війни. Своє розуміння, порівняльні моделі та прогнози надали у рамках цієї роботи науковці восьми країн, які відносяться до різних регіонів світу: Білорусі, Польщі, Вірменії, Грузії, Канади, Росії, Туреччини, Гватемали. Ними була представлена низка сценаріїв розвитку подій в Україні, у яких наша держава розглядалася і як суб’єкт, і як об’єкт дії. Дослідження триває, тому поки що зроблені лише перші висновки.
Почесний гість і знаний науковець професор Володимир Бех, звертаючись до представників ФСУ, передусім відзначив значне розширення структури та напрямів діяльності факультету, який виходить сьогодні на рівень виконання завдань державотворення. Значний сектор також складає тут соціальний та волонтерський напрям.
Надалі доповідач представив прогностичні перспективи розвитку людської цивілізації у своїй презентації «Метаморфози духовного розвитку планетарного світу у контексті ІІІ тисячоліття». Володимир Павлович продемонстрував поетапний розвиток людського суспільства від прасуспільства до сучасної планетарної цивілізації (ноосфера) і створення штучного інтелекту. Він також звернув увагу на перспективи і моделі розвитку соціуму та пов’язану із цим проблему сингулярності (Реймонд Курцвейл), за порогом якої майбутнє людства остаточно невідомо. Саме вивченням цих питань сьогодні приділяє головну увагу світова спільнота. Окрім того, вчений вказав на перспективи відходу суспільств від звичної традиційної системи цінностей та перехід до панування системи змістів, які будуть визначати напрями розвитку окремих спільнот. У рамках теми науковець також розглянув роль влади в управлінні громадянським суспільством у системі саморегуляції.
Продовжуючи тему соціального управління, доцент кафедри соціології, директор Наукового ресурсного Центру зі сталого розвитку ЗНУ Інна Дударева розповіла присутнім про роботу, яка ведеться на базі ФСУ та у Запорізькій області у рамках проекту ЄС/ПРООН «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду ІІІ». Основними напрямами роботи є організація та управління діяльністю місцевих громад, а також розробка безпосередньо пов’язаного із цим напряму енергоефективності. Планується також дослідження щодо питань децентралізації влади.
Гість ЗНУ – завідувач кафедри філософії Донецького національного університету, професор Роман Додонов представив учасникам конференції дослідження на злободенну тему «Розділені університети – розділене суспільство». Він розглянув питання, що стосуються проблем евакуйованих зі Східної України університетів, викладачів та студентів, а також вказав на той факт, що ці моменти мають регулюватися вітчизняним законодавством.
Завідувач кафедри соціальної філософії та управління ЗНУ, доцент Тарас Бутченко звернув увагу на питання зміцнення позицій та активізації громадянського суспільства як у Запорізькому регіоні, так і в Україні, а також підкреслив значення розвитку волонтерського руху у вирішенні цих питань. І саме цей напрям роботи науковців та викладачів ФСУ є на сьогодні пріоритетним.
Професор кафедри управління, інформаційно-аналітичної діяльності та євроінтеграції Інституту управління та економіки освіти НПУ ім. М. П. Драгоманова Юлія Бех у рамках вирішення нагальних проблем українського суспільства у своєму виступі наголосила на першочерговості виховання у сучасних студентів нового світогляду, який заснований на принципах миротворення.
А завідувач кафедри політології ЗНУ, доцент Євген Цокур відзначив, що Україна сьогодні стоїть на прозі нового витка державотворення і він має бути вибудуваний за суттєво новою схемою, аніж відбувалися попередні спроби. Для того, щоб ці процеси стали дійсно ефективними і результативними, нова концепція має будуватися на цілком науковій основі, і у ній мають бути поєднанні результати досліджень багатьох наукових напрямів – історичної науки, соціологічного прогнозування тощо. Доповнюючи думку колег, голова Київського відділення Українського інституту стратегії глобального розвитку і адаптації, професор Олександр Білокобильський наголосив, що без урахування глобальної ситуації у світі не можливо буде вирішити внутрішні проблеми України, у тому числі, пов’язані із подоланням військового конфлікту. Адже наше суспільство сьогодні втягнуте у ідеологічну боротьбу наддержавних утворень. Гість також подарував представникам ФСУ книги, створені науковцями його інституту у рамках досліджень процесів секуляризації.
Професор кафедри соціальної філософії та управління ЗНУ Володимир Глазунов виокреслив внутрішні та зовнішні чинники, які обумовили початок гібридної війни в Україні, і закликав громадськість повернутися у сферу національних інтересів задля вирішення основного на сьогодні питання – припинення воєнних дій на Сході України.
Завідувач кафедри соціології ЗНУ Володимир Скворець, у свою чергу, виступив із критикою існуючої владної моделі і звернувся до науковців об’єднати спільні зусилля задля створення нової науково-обґрунтованої ефективної моделі державного управління. Свої пропозиції та зауваження щодо реформування системи освіти, яка будується на старих позитивістських цінностях, внесла гостя із ЗДМУ – завідувач кафедри суспільних дисциплін, доцент Ірина Утюж.
Нагальні питання з різних напрямів цього дня вирішували також учасники засідання секцій «Соціальне прогнозування: методологія дослідження миротворення в умовах гібридних війн», «Перспективні модернізації політичної системи України», «Філософія державного управління та місцевого самоврядування», «Майбутнє соціальної сфери в контексті людського розвитку». Безпосередню участь в обговоренні проблем у рамках теми конференції взяли іноземні науковці з Польщі, Грузії, Вірменії та США. Усі доповіді, представлені на конференції, спрямовані не лише на вирішення та зупинення воєнного конфлікту, а й на створення ефективної системи громадянського самоуправління та перспективного розвитку українського соціуму і держави.
За результатами міжнародної конференції, присвяченої проблемам соціального прогнозування, укладена збірка тез наукових робіт її учасників. Окрім того результати досліджень будуть реалізовуватися у рамках діяльності консорціуму «Університети за мир» та «Vector for peace».

Олена Хлистун

Схожі новини