29 березня на базі філологічного факультету Запорізького національного університету розпочала свою роботу дводенна підсумкова науково-практична конференція Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт за галуззю: «Слов’янські мови і літератури (у тому числі російська мова і література)». Уже другий рік поспіль навесні до нашого вишу з’їжджаються студенти провідних вищих навчальних закладів України, чиї роботи зі славістики члени компетентного журі визнали найкращими. Наш університет на конференції представляє студентка філологічного факультету Ганна Островерха, яка минулого року посіла на цьому конкурсі 3 місце.
Цього разу, аби взяти участь у презентації наукових розвідок, присвячених актуальним лінгвістичним та літературознавчим аспектам вивчення слов’янських мов, до ЗНУ завітали юні науковці з Києва, Одеси, Кривого Рогу, Дніпропетровська, Хмельницька, Вінниці, Сум, Мелітополя та Бердянська.
|
Таку розширену географію учасників конференції в порівнянні з минулим роком у своєму виступі відзначив
проректор з наукової роботи Геннадій Васильчук. 
Також Геннадій Миколайович привітав юних науковців від імені
ректора ЗНУ, професора Миколи Фролова. «На сьогодні ви, усі присутні в цій аудиторії, є найкращими знавцями слов’янських мов серед студентства України, – наголосив він. – Хоча на вас попереду чекає нелегка боротьба за перші місця, однак пам’ятайте: ви всі – вже переможці. Тож сподіваюся, що від перебування в нашому університеті і загалом у нашому місті у вас залишаться найприємніші враження».
Декан філологічного факультету, професор Тамара Хом’як відзначила, що на попередньому етапі конкурсного відбору свої роботи представили всі виші України, де вивчається славістика, а вимогливе журі обрало серед них кращих із кращих.
Завідувач кафедри російської філології, професор Ірина Павленко зауважила, що два роки поспіль, перевіряючи конкурсі роботи, викладачі нашого вишу переконалися: в Україні вистачає талановитих учених, які докладають великих зусиль заради розвитку вітчизняної славістики.
«Усі ви подовжуєте діяльність своїх
наукових керівників, –
звернулася вона до студентів-учасників конференції. – Майже у всіх роботах приділено багато уваги таким науковим напрямкам дослідження, як компаративістика, міфопоетика, елементи герменевтики та ґендерної критики, які зараз актуальні для академічної спільноти. У той же час відчувається новий погляд на класичні проблеми. Особливо це помітно в наукових розвідках, побудованих на прочитанні та переосмисленні літературних творів. Інколи члени комісії не погоджувалися із трактуванням обраних для дослідження творів, однак через талановитість наукових робіт і наведені вагомі аргументи на користь новітніх тверджень. Такі роботи також увійшли до фіналу».
Також учасникам конференції представили членів журі, зокрема
завідувача кафедри української мови, професора Петра Білоусенка. Петро Іванович відзначив, що на попередньому етапі конкурсного відбору половину робіт, які надійшли на розгляд комісії, не допустили до участі у фіналі. Їх відсіяли через занизький процент оригінальності, невміння деяких оформлювати вступне слово та висновки відповідно до

норм тощо. Тож, на його думку, зараз у ЗНУ зібралися найкращі юні науковці-славісти.
|
Заступник декана з наукової роботи філологічного факультету Іван Мацегора ознайомив учасників конкурсу з технічними особливостями участі в ньому. Після чого робота студентів продовжилася за секційними напрямками. У полі зору юних дослідників опинилися найрізноманітніші мовознавчі та літературознавчі питання. Вони досліджували українські особові імена в ґендерному аспекті та в еволюційних процесах, особливості польських діалектів у східних регіонах колишньої Польщі, лінгвомедійні засоби створення іміджу ЄС в українському інтернет-просторі тощо. Також їх цікавило висвітлення різних аспектів широкого кола літературних творів, починаючи від «Архангельського Євангелія 1092 року» і завершуючи творчістю Володимира Короткевича та братів Стругацьких.

Студентка ЗНУ
Ганна Островерха у своїй роботі розглянула «Структуру та семантику російськомовних антифендомів». Сама Ганна так коментує причини, що спонукали її обрати для дослідження саме цю тему:
«Уже минулого року я під керівництвом доцента Тетяни Хейлік обрала для участі в конкурсі студентських наукових робіт дослідження семантичних особливостей російськомовних фендомів. Цього разу, порадившись із Тетяною Олександрівною, я вирішила дещо звузити тему, однак продовжити її дослідження. Справа в тому, що зараз у російськомовному просторі йде активний розвиток фендомівського руху, завдяки цьому розвивається відповідний молодіжний сленг, постачаючи новий важливий матеріал для вивчення».
Крім напруженої роботи, на учасників конференції чекала екскурсія студмістечком Запорізького національного університету, зокрема відвідини його музею, де їм розповіли про історію та сьогодення нашого вишу. До того ж, для всіх охочих організують екскурсію Запоріжжям та поїздку на Хортицю до історичного музею.
Підбиття підсумків роботи конференції та нагородження переможців конкурсу відбудеться завтра, 30 березня.
Таміла Тарасенко
Схожі новини