Новини пресслужби ЗНУ / Новини / Філософські питання мови обговорили учасники зустрічі із професором Флорієм Бацевичем

07.04.2016 16:23 Все Факультети Журналістики Іноземної філології Факультет журналістики факультет іноземної філології філософія мови

Cьогодні ЗНУ відвідав відомий мовознавець, професор Львівського національного університету ім. Івана Франка Флорій Бацевич. Він зустрівся із науковцями і студентами факультетів журналістики та іноземної філології, аби у дружньому колі обговорити нагальні питання комунікативної лінгвістики та філософії мови.

Від нашого університету участь у розмові взяли декан факультету журналістики, професор Володимир Манакін, декан факультету іноземної філології, доцент Галина Морошкіна, в.о. помічника ректора зі зв'язків з громадськістю та ЗМІ, старший викладач кафедри видавничої справи та редагування Галина Микитів, професор кафедри англійської філології Санія Єнікєєва та інші. Представляючи гостя присутнім, Володимир Манакін зазначив, що Флорій Бацевич чи не єдиний український мовознавець, хто займається питаннями філософії рідної мови (у широкому розумінні) та універсалізації прикладної лінгвістики.
Під час розмови із учасниками зібрання філософ-мовознавець зауважив, що майже до останніх десятиліть у лінгвістиці панувала матеріально-орієнтована мовна концепція. Однак, він сам стоїть на позиціях платонізму у галузі мови, і багато сучасних лінгвістів продовжують дослідження у рамках лінії І.Канта, Г.В.Ф. Гегеля, В. Гумбольдта, Ф. де Соссюра. Адже багатогранні аспекти і процеси, що стосуються мовної діяльності людини, досі невизначені і пояснити їх, базуючись виключно на поняттях синтактики і семантики неможливо. Зокрема, Л. С. Виготський виступає автором ідеї психолінгвістичної основи мовленнєвої діяльності. Таким чином, від досліджень у прагматичному напрямку (ХХ ст.), мовознавці ХХІ ст. повертаються до більш складних і глибинних аспектів – як-от внутрішні світи адресанта, психологічні фільтри тощо. Відтак, услід за аналітичною філософією у центр дослідницьких інтересів мовознавців постають такі парадигми як «людина в мові» і «мова в людині». Тож, основні напрями пошуку об’єкту, суб’єкту, носія переводяться у галузь «семантичного всесвіту ноосфери».
Присутні на зустрічі також змогли поставити питання науковцю і обговорити у рамках дискусії окремі моменти, що стосуються лінгвістики майбутнього: співвідношення уяви і уявлення, можливості створення голографічної моделі мови, ставлення до штучного інтелекту, проблема зникнення мов і діалектів, а також мовної уніфікації тощо.
Насамкінець гість подарував представникам ЗНУ кілька своїх авторських праць: підручники «Філософія мови. Історія лінгвофілософських учень» та «Основи комунікативної лінгвістики», монографію «Духовна синергетика рідної мови. Лінгвофілософські нариси», а також перекладену книгу Ноама Хомського «Роздуми про мову» (за редакцією та з коментарями Флорія Бацевича).

Олена Хлистун