Згідно з Планом основних заходів цивільного за ЦЗ Запорізького національного університету на 2016 рік, із 1 по 30 квітня в ЗНУ триває Місячник цивільного захисту. Головну мету низки тематичних заходів, що увійшли до зазначеного плану, їхні організатори вбачають в активізації роботи структурованих підрозділів, пов’язаної з підготовкою до захисту працівників вишу та студентів під час вірогідних надзвичайних ситуацій. Так, у рамках Місячника 25 квітня провели змагання розвідників-хіміків, дозиметристів рятувальних формувань – студентів біологічного, історичного, математичного факультетів, а також факультетів фізичного виховання й соціології та управління.
Загалом, протягом місяця в ЗНУ проходили заходи, спрямовані на поліпшення організації оповіщення про загрозу та виникнення НС, зокрема уточнення персонального складу груп оповіщення, їхніх робочих документів та тренувань із приведення цих груп у готовність. До речі, останні такий захід відбувся 22-24 квітня. Крім того, під час місячника приділялася увага підтримці належного санітарно-технічного стану укриттів, поновленню інформації, що міститься на спеціальних тематичних стендах із ЦЗ. А також – підвищенню рівня знань та навичок особового складу формувань цивільного захисту, зокрема з питань використання індивідуальних заходів захисту органів дихання.
Саме виконанню останнього пункту плану було присвячене змагання з відпрацювання нормативів №№1 і 2 з підготовки та використання фільтруючих протигазів для розвідників-хіміків, дозиметристів рятувальних формувань та формувань радіаційно-хімічного захисту. У конкурсі взяли участь представники біологічного, історичного, математичного факультетів і факультетів фізичного виховання й соціології та управління.
Групи студентів очолили: заступник командира рятувальної групи, асистенти кафедри садово-паркового господарства та генетики рослин Ігор Тоцький, доценти Роман Молдавський (історичний факультет), Сергій Левчук (математичний факультет), викладачі Едуард Криволапов (факультет фізичного виховання) та Михайло Бобровський (факультет соціології та управління).
Перед початком змагань провідний фахівець із цивільного захисту нашого вишу Трифон Гапончук звернувся до його учасників із привітальною промовою. Він, зокрема наголосив на важливості місії членів рятувальних формувань у випадках попередження надзвичайної ситуації чи ліквідації її наслідків. Трифон Кирилович підкреслив, що в той час, коли переважна більшість представників університетського колективу мають за розпорядженням керівництва штаба ЦЗ вищого навчального закладу під час виникнення надзвичайної ситуації перебувати в укриттях, розвідники-хіміки та дозиметристи мають виходити в зону ураження, аби виконати покладені на них обов’язки. При цьому безпека їхньої життєдіяльності, а також успіх виконуваної ними місії залежить, зокрема й від уміння користуватися засобами індивідуального захисту органів дихання. Також Трифон Гапончук звернув увагу студентів на типові помилки, які найчастіше припускаються при підготовці до використання фільтруючих протигазів та їхнього використання. Крім того, він нагадав учасникам змагань про основні етапи складання нормативів: обмірювання голови, визначення розміру протигазів, перевірка їхньої придатності для вживання та надягання протигазів на швидкість. Студенти уважно поставилися до інструкцій та доклали усіх зусиль, аби продемонструвати гідні результати.
Загалом, за словами Трифона Кириловича, захід провели на високому організаційному рівні. Особливо він, розповідаючи про результати змагання, відзначив студентів Анатолія Атамася (біологічний факультет) й Олексія Сапронова (історичний факультет), які продемонстрували «відмінний» результат. На оцінку «добре» нормативи виконали студенти: Максим Борисенко й Антон Ковальський (математичний факультет), Олексій Стародуб (історичний факультет), Микола Анісімов та Микола Горлов (ФСУ).
На його думку, тренування з виконання нормативів особовим складом формувань радіаційно-хімічного захисту, з одного боку, засвідчило гідний рівень знань і навичок особового складу формувань з підготовки та використання фільтруючих протигазів. З іншого – завдяки їм, стала зрозуміла необхідність системного проведення таких тренувань на місцях під час реалізації тематичних планів із навчання у галузі цивільного захисту.