26 квітня на факультет соціальної педагогіки та психології провели засідання круглого столу на тему: «Технології роботи з прийомними сім ями». Мету заходу його організатори вбачали у визначенні технологій ефективної соціально-педагогічної роботи з прийомною сім'єю в Україні.
Серед запрошених гостей були: завідувач сектору опіки, піклування та усиновлення Служби у справах дітей ЗОДА Тетяна Заєзжай, провідний спеціаліст відділу соціальної роботи Запорізького міського центру соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді Марина Топчий, соціальний педагог Запорізького обласного спеціалізованого БД «Сонечко» Ксенія Літвін; соціальний працівник, директор Громадської організації «Рідний дім Нікопольщини», прийомний батько ДБСТ (дитячого будинку сімейного типу) Владислав Марков. Модератором заходу виступила кандидат педагогічних наук, старший викладач кафедри соціальної педагогіки Олена Лещенко. Підготовку до круглого столу здійснювали студенти 3 курсу спеціальності «Соціальна педагогіка».
На початку засідання декан факультету соціальної педагогіки та психології Ольга Пономаренко привітала присутніх. Вона наголосила: «За останні роки в нашій країні зросла кількість дітей-сиріт і дітей, що в силу різних причин залишилися без батьківської опіки. Однак, у той же час, збільшуються можливості щодо опіки над такими дітьми. На рівні з її традиційними формами (опіка та піклування, усиновлення/удочеріння, інтернатні заклади різного типу) все більшого значення набувають інноваційні варіанти влаштування дітей, позбавлених батьківського піклування – такі, як прийомні сім’ї, дитячі будинки сімейного типу, патронатні сім’ї. Провідна роль у соціальному супроводі, підтримці цих сімей належить саме соціальним педагогам».
Під час засідання круглого столу його учасники висвітлили актуальність створення та функціонування прийомних сімей, проаналізували практичний досвід роботи із прийомними сім’ями в Україні. Учасники обговорили такі питання: «Мотиви прийняття дитини, що переважають у прийомних батьків», «Проблеми, з якими зіштовхуються сучасні прийомні сім'ї», «Бар'єри, що можуть виникнути у дитини в процесі адаптації до прийомної сім'ї», «Шляхи ефективної адаптації дитини», «Технології, що реалізуються у роботі з прийомними сім'ями».
У своєму виступі Тетяна Заєзжай наголосила, що на сьогодні 86% дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування виховуються у прийомних сім’ях та ДБСТ. Так, у Запорізькій області у ДБСТ виховуються 549 дітей.
У свою чергу, Владислав Марков зазначив, що саме підтримка соціальних педагогів Дніпропетровського міського центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді ще у 2006, коли він був один із перших, хто став прийомними батьками, сприяла підготовці та становленню його як мудрого батька великої родини (10 прийомних дітей). А також він закликав студентів ставати високопрофесійними спеціалістами, оскільки їхньої професійної підтримки потребують як діти-сироти, так і прийомні батьки, ДБСТ.
Студенти подякували досвідченим фахівцям соціальної сфери за цікавий круглий стіл, у результаті якого вони підвищили свій рівень обізнаності щодо соціально-педагогічної роботи з прийомними сім’ями. Почесні гості відзначили відкритість та гарну організацію заходу. Вони запропонували у майбутньому представникам факультету продовжити взаємовигідну співпрацю.
Олена Лещенко,
викладач кафедри соціальної педагогіки