Новини пресслужби ЗНУ / Новини / ЗНУ візьме найактивнішу участь у формуванні експозиції музею "Кам’яна Могила"

ЗНУ візьме найактивнішу участь у формуванні експозиції музею "Кам’яна Могила"

14.10.2005 10:40

Днями, перебуваючи у Запорізькій області, Президент України Віктор Ющенко взяв участь у церемонії відкриття оновленої та відбудованої історико-археологічної пам’ятки – знаменитого музею-заповідника "Кам’яна Могила". Разом із високим гостем унікальне місце відвідали голова облдержадміністрації Юрій Артеменко, голова облради Володимир Березовський, інші особи, у тому числі – ректор Запорізького національного університету Сергій Тимченко.

Оскільки щорічно сюди навідується до 30 тисяч туристів, серед яких багато іноземців, ідея впорядкувати територію заповідника виникла досить давно. Та через незадовільне фінансування справа просувалася вкрай повільно, зведення нового експозиційного залу перетворилося на довгобуд. На щастя, прикрий факт не залишився поза увагою нової влади й було прийняте рішення виправити ситуацію. За ініціативи губернатора та при зустрічній підтримці керівництва ВАТ "Дніпроспецсталь", яке продемонструвало розуміння та готовність до реальної підтримки політики Президента, зокрема, в галузі культури, у квітні цього року була укладена інвестиційна угода щодо завершення будівництва музейного комплексу "Кам’яна Могила" на суму 1,8 мільйона гривень. Здача об’єкту відбулася в точно запланований термін.

Тепер найголовніше завдання – наповнити чудове приміщення відповідними експонатами. Наш вуз найперший запропонував свою допомогу. І це – не порожні обіцянки. Адже понад двадцять років в стінах ЗНУ працює археологічна лабораторія, спроможна надати багато матеріалів, які стосуються стародавньої історії України. Також відібрані книги з університетських зібрань, частина яких належить перу наших дослідників, викладачів історичного факультету ЗНУ – кандидатів історичних наук, доцентів Г.М.Тощева та С.І.Андрух.

"Особливо приємним було те, – поділився враженнями ректор ЗНУ, професор Сергій Михайлович Тимченко, – що Президент підтримав ініціативу нашого університету щодо участі у формуванні експозиції й сказав, що він сам у цьому відношенні стане другим – обов’язково передасть музею частину своєї власної колекції археологічних знахідок".

До речі, під час огляду заповідника відбулася коротка розмова між Президентом, губернатором і нашим ректором про те, як розвивається ЗНУ. Віктор Ющенко схвалив ті кроки, які здійснює навчальний заклад, особливо в площині збереження й примноження надбань української духовності, вивчення історії й культури нашого народу.

***

Державний історико-археологічний музей-заповідник "Кам’яна Могила" заснований у 1985 році. Він розташований на правому березі р. Молочна біля с. Терпіння Мелітопольського району, займає 15 гектарів. Тут знаходиться пісковий пагорб, що є унікальною пам’яткою стародавньої історії та культури, а також природи – залишок сарматського ярусу третичної епохи (14 млн. років тому).

У гротах і печерах зосереджена велика кількість петрогліфічних комплексів – рідкісних зразків первісного мистецтва. До піскового пагорбу прилягає цілинний степ з реліктовими та ендемічними рослинами, занесеними до Червоної Книги України.

"Кам’яна Могила" оголошена пам’яткою природи та археології республіканського значення і охороняється державою. З 27 грудня 2001 року історико-археологічний заповідник "Кам’яна Могила" занесений до Державного реєстру нерухомих пам’яток України національного значення.

Щорічно музеєм-заповідником проводяться експедиції, в результаті постійно з’являються нові знахідки. Сенсаційним свого часу стало відкриття найстародавнішої на землі протошумерської писемності.

Вважається, що Кам’яна Могила, котра височить у приазовському степу, давніша за усім відомий Стоунхендж (Велика Британія) й піраміди Єгипту! Протягом тисячоліть вона залишалася місцем поклоніння жерців з усіх усюд. Існує думка, що це своєрідний храм, модель Всесвіту, яка віддзеркалює сутність космічного ладу.