Запорізький національний університет в рамках святкування Дня української писемності та мови провів чимало заходів. Їх заключним акордом став урочистий підсумковий вечір, який відбувся 9 листопада в актовій залі другого корпусу.
Привітати вуз, в стінах якого готують фахівців, покликаних виховувати у підростаючого покоління повагу й любов до нашої мови, приїхало багато гостей, зокрема, представники Запорізької обласної державної адміністрації (управління у справах культури та туризму, управління освіти і науки) та національно-культурних товариств нашого краю. Останні разом зі студентами-відмінниками філологічного факультету – головного ініціатора свята – Іриною Процик та Ігорем Ісаєвим поклали квіти до підніжжя пам’ятника молодого Тараса Шевченка. Це був традиційний акт шанобливості й поваги до геніальної людини, котра заклала підвалини сучасної української мови – мови єднання і дружби.
Найбільшу зацікавленість учасників свята викликали конкурси. Їх результати засвідчили факт кращого, порівняно з попередніми роками, знання української мови на неспеціальних факультетах. За словами декана філологічного факультету, доктора філологічних наук, професора Петра Білоусенка, українську мову сьогодні все частіше чути у вузівських коридорах! Думка ж самих студентів не настільки оптимістична. Дехто вважає, що рідну мову в Україні не достатньо популяризують, інші – списують її незнання на нестачу часу. Але є й такі студенти, які мову не просто знають, а й намагаються продемонструвати свої знання публічно. Вони й стали учасниками численних вікторин. Їх переможців та лауреатів нагороджували декан філологічного факультету, доктор філологічних наук, професор Петро Білоусенко, завідувач кафедри загального та слов’янського мовознавства, доктор філологічних наук, професор Віктор Чабаненко, голова обласного Товариства «Просвіта», доцент кафедри української мови Тарас Шевченко та перший проректор ЗНУ, доктор історичних наук, професор Федір Турченко.
Студенти-переможці отримали почесні грамоти та цінні призи. А святковим подарунком для усіх присутніх став урочистий концерт. У ньому взяли участь: володар мистецької премії імені Дмитра Кузьменка «Освітнє золото», лауреат, дипломант і призер численних всеукраїнських та міжнародних конкурсів, відомий співак і композитор, випускник ЗНУ Анатолій Сердюк, заслужений артист України Юрій Бакум, дипломанти міжнародних та всеукраїнських конкурсів Василь Клименко та Віктор Гребеннік. Узяли участь у підготовці концерту і студенти – філологічного факультету (Ірина Луханіна, Вікторія Ковпак, Ірина Дяченко, Марина Бондаренко, Євгенія Кравченко, Анна Дмитренко та інші), соціальної педагогіки та психології (Наталія Руденко, Юрій Дробенко, Віктор Латишев та інші) і факультету іноземної філології (Анастасія Білова).
Згадували на святі і про те, що ж було зроблено в університеті на честь свята протягом десяти днів. Один із ідейних натхненників цілого комплексу заходів – доцент кафедри української мови Людмила Кучеренко – розповіла про результати цієї роботи. Розпочалося все з науково-практичної конференції «Українське мовознавство: репресовані й замовчувані імена». Її підготували студенти 5 курсу українського відділення філологічного факультету під керівництвом доцента Тараса Шевченка. Викладачі кафедри української мови читали публічні лекції з актуальних питань мовознавства, історії та культури мови в навчальних закладах Запоріжжя. Організували вони проведення тематичного циклу лекцій і для студентів: «Історія становлення і розвитку української мови», «Початки українського письменства», «Нестор-літописець – автор «Повісті минулих літ» та «З історії проукраїнської літератури».
Першокурсники факультету журналістики під керівництвом викладача Ганни Полякової провели науковий семінар «Слов’янська писемність: витоки, історія впровадження, сучасний стан». Найцікавіші та найґрунтовніші повідомлення підготували Карина Коротка, Євгенія Симоненко, Катерина Блантер, Наталія Гринів, Аліна Мартинова. Для першокурсників українського відділення філфаку провели презентацію другого видання енциклопедії «Українська мова». Організувала її доцент Валентина Семиряк. Студенти другого, четвертого та п’ятого курсів стали учасниками презентації збірки «Споріднення душ», до якої увійшли твори молодих поетів ЗНУ – Лілії Мойсеєнко, Ірини Савченко та Вікторії Ковпак. Усі дівчата – студентки філологічного факультету. Сама ж збірка була видана за сприяння обласного Товариства «Просвіта» та «Товариства української мови – Чикаго». Її презентацію, яка викликала живий інтерес студентів, підготувала доцент Валентина Кравченко.
Зусиллями завідувача кафедри українознавства доцента Ольги Стадніченко в університеті провели творчу зустріч студентів факультету іноземної філології та запорізького поета, голови обласного відділення Спілки письменників України Григорія Лютого. Студенти четвертого та п’ятого курсів мали змогу взяти участь у диспутах «Чи є Кирило і Мефодій засновниками української писемності?» та «Література дохристиянської доби: новітні містифікації чи давні пам’ятки?», які підготували та провели для них доценти Олена Горб та Наталія Горбач. Традиційно на більшості факультетів провели конкурсний фронтальний диктант. Цього разу його писали близько 700 студентів. 12% одержали оцінку «відмінно», 27% - «добре», 43% - «задовільно» та 18% - «незадовільно».
Наприкінці свята – 10 листопада – викладачі факультету журналістики разом із представниками громадськості та облдержадміністрації провели круглий стіл на тему «Інформаційний простір Запоріжжя: мовний аспект». Основні питання, які обговорювали його учасники, були такими: «Журналістика – мовленнєва професія, успіх якої залежить не тільки від обдарування, але й від знання закономірностей мовленнєвого спілкування», «Мова ЗМІ – це модель національної мови», «Законодавство України, що регулює діяльність мас-медіа, про мову ЗМІ» та «Українська мова в інформаційному просторі Запоріжжя».