Стара версія
Університет Абітурієнту Навчання Наука Міжнародна
Новини пресслужби ЗНУ / Новини / Презентація книги Віктора Чабаненка «Моя шевченкіана»

Презентація книги Віктора Чабаненка «Моя шевченкіана»

07.03.2006 14:30

В бібліотеці ЗНУ існує добра традиція – у першій декаді березня вшановувати пам'ять видатного українського поета Т.Г.Шевченка книжковою виставкою, присвяченою творчості Великого Кобзаря. Відповідна колекція літератури постійно зростає, цього року її доповнила праця викладача філологічного факультету - доктора філологічних наук, професора кафедри загального і слов’янського мовознавства, члена Національної Спілки письменників України В.А.Чабаненка. Книга має назву «Моя шевченкіана».

До збірника ввійшли літературознавчі й мовознавчі дослідження, публіцистичні нариси, енциклопедичні статті, публічні промови, рецензії, замітки й художні твори.

Заінтриговує думка, висловлена на початку книги: «Шевченкознавство як комплексна галузь гуманітарної науки має неабиякі досягнення і разом із тим багато невирішених питань. Одна частина цих питань обійдена дослідниками взагалі, інша частина вже заторкувалася, але, на жаль, безрезультатно або явно тенденційно, на догоду скороминущій суспільно-політичній кон’юнктурі. Тепер, у перебудовчий період, є можливість по-новому оцінити здобутки і втрати шевченкознавства, а також накреслити перспективи його подальшого розвитку».

Зворушують до глибини душі автобіографічні спогади Віктора Антоновича, в яких він, зокрема, розповідає про той момент, коли у ранньому дитинстві вперше побачив «Кобзар», почув вірші з нього. Це сталося осінню 1944-го року. Образи, навіяні поетичними творами Тараса Шевченка, в дитячій уяві тісно переплелися з картинами тієї жахливої реальності, яка оточувала наш багатостраждальний народ в період Великої Вітчизняної війни, коли змучені страшними поневіряннями жінки несли весь тягар відповідальності за своїх дітей, навіть не маючи впевненості у тому, що їх годувальники повернуться додому живими й здоровими. «Тієї ночі я не міг заснути, - пише автор. – Перед очима стояла Катерина з немовлям на руках. Вона мені увижалася в образі то тітки Палажки, то Бондаренкової Ганни, то Артемишиної Христі, то інших єлизаветівських удів. Повз мене ішов козак шукать свою долю, а мамина сестра Оксана перетворювалася на високу тополю… Вранці я відчув якусь переміну в своєму єстві. Шевченкове слово своєю потужністю, магічною силою полонило мене довіку».

Книга «Моя шевченкіана» зацікавить як дослідників, так і просто шанувальників творчості Кобзаря. 9-го березня її можна буде побачити на книжковій виставці в 139 аудиторії (2 навч. корп.)