Новини пресслужби ЗНУ / Новини / Науковий семінар на тему: «Атлас української мови і лінгводидактика»

Науковий семінар на тему: «Атлас української мови і лінгводидактика»

27.04.2006 07:31

26-27 квітня під егідою Інституту української мови НАН України в ЗНУ проходив науковий семінар на тему: «Атлас української мови і лінгводидактика».

Першого дня його учасників привітав ректор Запорізького національного університету, доктор історичних наук, професор Сергій Тимченко, який  підкреслив, що досягнення запорізьких науковців у галузі діалектології досить значні, тому невипадково такий семінар проводиться саме у нас. Він завірив, що українська мова у стінах нашого навчального закладу завжди шануватиметься.

На відкритті семінару були присутні студенти філологічного факультету, серед них – у повному складі – другокурсники, які цього року вивчали діалектологію.

У заході взяли активну участь викладачі філологічного факультету ЗНУ, зокрема завідувач кафедри української мови, доктор філологічних наук, професор П.І. Білоусенко, завідувач кафедри загального і слов’янського мовознавства, доктор філологічних наук, професор В.А. Чабаненко, доценти кафедри української мови Т.Г. Шевченко і Л.П. Денисенко..

На семінар приїхали такі відомі в Україні дослідники говірок живої української мови, як завідувач сектором діалектології Інституту української мови НАН України, доктор філологічних наук, професор П.Ю. Гриценко, доктор філологічних наук, професор Тернопільського державного університету ім. Володимира Гнатюка Д.Г. Бучко, доктор філологічних наук, професор Чернівецького державного університету ім. Юрія Федьковича Н.В. Гуйванюк,  доктор філологічних наук, професор Полтавського державного педагогічного університету М.І. Степаненко, кандидат філологічних наук, доцент кафедри української філології Луганського педагогічного університету ім. Тараса Шевченка К.Д. Глуховцева.

У семінарі також узяли участь науковці з Кіровограду, Луцьку, Миколаєва, Одеси, Умані та інших міст.

На семінарі обговорювалися питання щодо методів вивчення говірок, його учасники обмінювалися досвідом і науковою літературою.

Багато уваги приділялося проблемі, пов’язаній із необхідністю відновлення студентських діалектологічних експедицій. Річ у тім, що колись такі експедиції у вузах були традиційними: студенти-філологи, проходячи практику, їздили по селах, записували зразки усної народної творчості – казки, легенди, приказки, фіксували характерні для того чи іншого регіону особливості мовлення. Згодом ця прекрасна традиція була загублена через брак коштів. Але саме сьогодні, коли діалектів залишилось не так багато і їх фіксація є особливо цінною, постає питання про відновлення фінансування подібних розвідок.

***

В ЗНУ існує сильна школа діалектології, заснована ще в кінці 50-х – на початку 60-х років професором Степаном Пилиповичем Самійленком. Її активно розвивали інші вчені, зокрема один із перших аспірантів Самійленка, а сьогодні – відомий мовознавець, автор чотиритомного «Словника говірок Нижньої Наддніпрянщини», професор В.А. Чабаненко. Нині запорізьку діалектологічну школу очолює доцент ЗНУ Т.Г. Шевченко.