Університет Вступнику Навчання Наука Міжнародна
діяльність
Студентське
самоврядування
Новини пресслужби ЗНУ / Новини / День Знань у ЗНУ - 2

День Знань у ЗНУ - 2

05.09.2006 14:15

День Знань у ЗНУ відзначали не тільки офіційними промовами, гості свята мали змогу розважитися біля трьох концертних майданчиків, познайомитися з факультетами, пройтися з екскурсією студмістечком та переглянути презентацію органів студентського самоврядування.

 

На концертних майданчиках відбувалося представлення «Спортивної слави» університету, виступи переможців студентських фестивалів та концерт творчих самодіяльних колективів студентського клубу культури. Настільки яскраве, феєричне та сповнене різноманітними заходами святкування Першого Вересня важко і згадати.

Перед початком роботи концертних майданчиків гості свята спілкувалися із журналістами університетських засобів масової інформації. Спеціально для Прес-центру ЗНУ свою оцінку місця нашого ВНЗ на ринку вищої освіти регіону дав міський голова Запоріжжя Євген Карташов:

- Із цього приводу у мене є відповідні порівняння: по-перше, більше 10 тисяч студентів навчається сьогодні у цьому університеті, а по-друге, що не говоріть, але завдяки провідному гуманітарному профілю ВНЗ, виховання у людині високого рівня  духовності поставлено в університеті на першому місці. А це процес, який потребує великого натхнення, щоденної праці над кожною і з кожною людиною. Неможливо сьогодні уявити Запоріжжя без Запорізького національного університету. Він закладав основи вищої освіти Запоріжжя, він і розвиває їх сьогодні. Це і є прапор нашого студентства!

 

Кореспондент Обласного радіо Елла Шило у розмові з ректором ЗНУ Сергієм ТИМЧЕНКОМ зацікавилася інформацією про цьогорічну вступну кампанію, конкурс на різні спеціальності, кількість факультетів у ЗНУ тощо. Говорячи про перспективи університетського розвитку, ректор, зокрема, торкнувся питань про перехід на Болонську систему навчання:

- Болонський процес основний на шляху адаптації до європейських світових стандартів освіти: програм, кредитно-модульної системи. Цього року треба уніфікувати ці стандарти, а потім, згідно їхніх положень, ми почнемо підготовку студентів. А це значить, що сьогоднішній першокурсник через п’ять років отримає диплом, який визнаватиметься в усьому світі, - зазначив ректор.

На питання від Прес-центру ЗНУ про враження ректора від урочистостей з приводу відкриття Дня Знань, Сергій Михайлович відповів:

- Я дуже радий, що до нас завітав мер міста Запоріжжя. На жаль, керівництво ОДА сьогодні зайняте в інших заходах. Але ми отримали вітання з Днем Знань і від голови ОДА, і від його першого заступника. Мені приємно, що до нас завітали промисловці, підприємці, народні депутати України. Це свідчить про те, що ситуація в університеті стабільна, до нас нормально ставляться, за що ми дуже вдячні шановним гостям.

Із журналістами газети «Запорізький університет» поспілкувався і народний депутат України Сергій Кузьменко. Трудовому колективу ЗНУ він побажав спокійної, вдумливої, творчої праці, а студентам, навпаки, - напруженої, адже ті знання, які вони будуть здобувати у стінах ЗНУ, стануть їм у нагоді в дорослому житті.

 

Святкування Дня Знань продовжилося на концертних майданчиках університету.

Велика ігрова зала спорткомплексу ЗНУ зібрала у своїх стінах шалену кількість гостей феєричного шоу від факультету фізичного виховання, яке мало назву «Представлення «Спортивної слави» ЗНУ».

Почалося воно з параду видатних спортсменів ЗНУ. Ведучий свята – заслужений тренер України, доцент кафедри олімпійського та професійного спорту – Борис Кокарєв представив таких спортивних зірок: дворазову чемпіонку Європи, майстра спорту міжнародного класу Олену Зіновєву, срібного призера Кубка Європи, майстра спорту міжнародного класу з легкої атлетики Івана Бабія, майстра спорту міжнародного класу з легкої атлетики, чемпіонку та багаторазового призера чемпіонатів СРСР Вікторію Бабій, заслужених тренерів України із стрибків у воду Олександра та Любов Барсукових, неодноразового чемпіона України та переможця Всеукраїнської універсіади з боксу Артура Беладзе, багаторазову чемпіонку та рекордсменку України з плавання Марію Огурцову, багаторазового чемпіона та володаря Кубку Європи, срібного призера чемпіонату світу із стрибків у воду Антона Захарова, чемпіонку світу в естафеті з плавання, чемпіонку Європи, майстра спорту міжнародного класу Яну Лазебрій, бронзового призера Чемпіонату Європи, володаря Кубку світу з карате-до Сергія Батаєва.

Цього Першого Вересня у свою спортивну родину факультет приймав уже 38-ме покоління студентів. Традиційно до гостей звернувся його декан, професор Микола Маліков, який зазначив, що усі на факультеті працюють і навчаються, наче у великій дружній сім’ї. «Пам’ятайте, що студентські роки – найщасливіші, вони бувають лише раз у житті. Усього вам найсвітлішого та найщасливішого», - звернувся до першокурсників Микола Васильович.

Привітали присутніх зі святом й інші викладачі факультету: заслужений тренер України, доцент кафедри спортивних ігор Василь Петров, заслужений тренер СРСР, професор кафедри спортивних ігор Валентин Цапенко. А також гості: начальник управління з питань фізичної культури та спорту Запорізької облдержадміністрації Володимир Лобанов, начальник управління з питань фізичної культури та спорту Запорізької міської ради Віктор Степаненко та голова Контрольно-ревізійного управління Запорізької області Олександр Сін, якого на свято запросили не лише у цьому статусі, але і як голову Запорізької обласної федерації з волейболу.

Перед початком святкової програми присутнім представили відтворену цього літа волейбольну команду «Орбіта-Університет». Як відомо, ЗНУ завжди славився своїми спортивними традиціями. Команди світового рівня «Козачка ЗАЛК» (баскетбол), «Мотор» та «ЗТР» (гандбол), «Металург» і «Торпедо» (футбол), «ДСС» та «Запоріжкокс» (футзальні) у своєму складі нараховують, здебільшого, студентів та випускників факультету фізичного виховання ЗНУ. Тепер цей зірковий перелік поповнився і «Орбітою-Університет». Створена команда була ще в 1972 році. У різні роки її тренували: заслужений тренер Володимир Бузаєв (під його керівництвом команда завоювала бронзові медалі та кубок СРСР, Кубок Європейської Конфедерації волейболу), Віктор Перебийнос (перемоги у Чемпіонатах України), Сергій Попов (срібло на Чемпіонаті України 2003-2004 років), який і сьогодні тренує дівчат. На разі у складі команди – 13 студенток ЗНУ, дві з них – Ольга Гейко та Анна Дьяченко – увійшли до складу Збірної України у фіналі Чемпіонату Європи.

Слово для привітання після урочистого представлення «Орбіти-Університет» мав ректор ЗНУ, професор Сергій Тимченко. Він побажав команді Супер Ліги лише призових місць і найвищих спортивних досягнень, а також висловив переконання, що це дуже почесна місія – тренувати, навчати та виховувати на базі нашого університету команду такого високого рівня. Свої святкові побажання мав змогу висловити і голова обласної федерації з волейболу Олександр Сін:

- Сьогодні у стінах Запорізького національного університету ми представляємо прекрасну і дуже перспективну волейбольну команду «Орбіта-Університет». Я дуже вдячний вашому ректору за підтримку, вдячний за згоду повернути команді назву, що відома усьому світові і під якою вона неодноразово ставала переможцем змагань найвищих рівнів.

 

Після привітань гостей право відкрити святкову програму надали представникам танцювального спортивного клубу «Динамо» (Запоріжжя), чотирьохразовим Чемпіонам України, майстрам спорту України Владиславу Долі та Олександрі Сидоровій, які запропонували на суд залу запальний танець. Вражала гнучкість виконавців та шалена динаміка їхніх рухів. Естафету виступів пара передала наступним гостям – зразковому театру сучасної хореографії «Фенікс» під керівництвом Сніжани Лободюк. Колектив неодноразово запрошували на святковий майданчик і щоразу на глядачів чекали не просто танцювальні номери, а цілі шоу-сценки з яскравими, завжди різними костюмами та оригінальними акробатичними сюжетами. Давно з театром працює багато відомих і талановитих спортсменів. Серед них і випускниця факультету фізичного виховання, майстер спорту СРСР зі спортивної гімнастики, викладач кафедри олімпійського та професійного спорту Наталія Корж, постановник трюків та тренер дорослих та юнацтва, теж випускник факультету фізвиховання, майстер спорту України зі спортивної гімнастики, багаторазовий призер Чемпіонатів України зі спортаеробіки Ігнат Селіонов.

 

Слово для виступу мав і начальник управління з питань фізичної культури та спорту Запорізької облдержадміністрації Володимир Лобанов:

- Від імені спортсменів та спортклубів нашої області я усім вам передаю «Фізкульт привіт!». Сьогодні у залі багато ветеранів факультету, гостей. І це добра традиція вашого університету – збирати зірок спорту. Тож нехай частіше зустрічатимуться вони тут, у цих стінах. Бо я впевнений, що факультет фізичного виховання Запорізького національного університету – найкращий! – поділився своїми думками Володимир Євгенович.

 

Під час концертної програми оголосили і про початок нового сезону роботи спортивного клубу ЗНУ. На підтвердження цього на святковий майданчик вийшли спортсмени Запорізької обласної федерації джиу-джитсу під керівництвом інструктора спортклубу ЗНУ, Президента  цієї ж асоціації Віталія Дьякова. Вони продемонстрували бойове мистецтво захисту від ворога та нападу на нього. Цікаво, що вік виступаючих коливався у межах «від малого до великого». Так демонстрували силу спортклубу, місія ж показати красу та жіночність випала студенткам факультету фізичного виховання Ксенії Яшкіній, Олені Кривуляко та Євгенії Мартинюк. Дівчата відмінно трималися під час акробатичного номеру із хусткою, м’ячем та стрічкою. А от для усіх любителів бальних танців виступили студенти факультету фізвиховання Антон Щербань та Ольга Кощиєнко.

Свято тривало, а разом з ним і демонстрація досягнень факультету фізичного виховання. Цього року серед першокурсників ЗНУ нараховувалося чимало зірок світового спорту. Один з них – дворазовий чемпіон світу зі спортивної аеробіки серед юніорів у індивідуальних чоловічих виступах 17-річний Тарас Булдигін – і показав присутнім вищий клас у аеробіці по-чоловічому. І це враховуючи той факт, що хлопець з дитинства хворіє на астму. Серед гостей шоу-програми була і група «Фанкі-стайл»: на неї чекали усі прихильники брейк-дансу. Крім того, на святі і співали: не тільки спорт, а й вокал є головним заняттям у житті студентки факультету фізвиховання Ольги Савченко.

Не обійшлося і без сюрпризів. Один із них – нагородження сертифікатом та цінними подарунками від «Приватбанку» абітурієнта ЗНУ, який на вступних іспитах набрав найбільшу кількість балів. Розумницею обрали першокурсницю фізичного факультету Анну Заблоцьку, яка отримала нагороду з рук керівника Жовтневого відділення «Приватбанку» Марини Попової. Ще однією несподіванкою шоу став прямий зв'язок мобільним телефоном із видатним випускником факультету фізвиховання Чемпіоном Європи, Чемпіоном світу Сергієм Кушнірюком. Він привітав усіх гостей із святом та побажав їм усіх гараздів.

На завершення свята виступила ще одна унікальна команда ЗНУ – це бронзові призери Чемпіонату Європи 2005-2006 років зі спортивної аеробіки та фітнесу, студенти факультету, фізвиховання, зірки аеробіки Олександр Забіла, Оксана Калашнік, Марія Федоренко, Ольга Черняєва, Ольга Неєлова й Тарас Булдигін, які під сингл «Україна – чемпіон» настільки завели зал, що глядачі довго не могли їх відпустити.

 

Ще один синхронно працюючий концертний майданчик розташувався поблизу другого корпусу ЗНУ. Усі, хто були біля нього, мали змогу переглянути виступи переможців студентських фестивалів. Глядачів порадував ансамбль ударних інструментів, до складу якого входили лауреати міжнароних конкурсів. Їм допомагали студентки філологічного факультету – тріо «Леді’S» – переможці фестивалю «Студентська весна - 2006» у номінації «Краще вокальне тріо». Але й поодинці вони були не менш феєричними і добре знали, як «завести» публіку.

Усіх вразили своїми сольними виступами Анна Дмитренко (переможиця фестивалю «Зорепад-2006») та Юлія Мураховська (переможиця фестивалю «Студентська весна - 2006»). Не відставав від них і студент факультету іноземної філології Олексій Білов, який навіть подарував поцілунок красуні-першокурсниці. Глядачі з радістю підспівували всім виконавцям. Сподобалася присутнім і студія бальних танців ЗНУ. Кожен із учасників цього святкового шоу не раз з’являлися перед публікою, яка з радістю зустрічала вже відомих та улюблених виконавців.

 

Прикрашений різнокольоровими повітряними кульками та святковими стрічками третій корпус став місцем функціонування ще одного шоу-майданчика. Тут проходив концерт творчих самодіяльних колективів студентського клубу ЗНУ.

У показовій програмі брали участь студія авторської пісні (учасники конкурсу «Шлях до зірок»), студія бальних танців, дипломанти Всеукраїнського конкурсу «Юморина», переможиця конкурсу «Крок до зірок» Юлія Опанасенко, переможиця фестивалю «Студентська весна – 2006» у номінації «Найкраща вокалістка» Ольга Савченко, студія театрального танцю під керівництвом Ольги Книш і переможиця фестивалю «Студентська весна - 2006» Юлія Мураховська. Глядачам також сподобався виступ студії «Idea fix», представники якої підняли настрій усім присутнім майстерним виконанням невеличких гумористичних сценок. Першокурсникам розказали про різні творчі гуртки, у яких вони зможуть брати участь у вільний від навчання час: студію авторської пісні, циркову, театральну та інші. Нам вдалося поспілкуватися з кількома першокурсниками біологічного факультету: Вікторією Педан, Катериною Гребенкіною та Марією Сабченко. Як і іншим першокурсникам, їм дуже сподобалися вдала організація свята та талановиті виступи студентів ЗНУ.

 

Наступним пунктом програми святкування Дня Знань у ЗНУ стало знайомство першокурсників із факультетами, локальна екскурсія на них та прослуховування лекції на тему «Конституція України: гарант захисту прав людини». Ми завітали на кілька факультетів. Зокрема, на філологічному ознайомча лекція для студентів-філологів проходила у теплому, доброзичливому оточенні. Декан факультету, доцент кафедри української літератури Тамара Хомяк представила першокурсникам свого заступника з виховної роботи, доцента кафеди української літератури Валентину Ніколаєнко, а також завідуючих кафедр факультету: української мови – доктора філологічних наук, профессора Петра Білоусенка; загального та слов’янського мовознавства – доктора філологічних наук, профессора Віктора Чабаненка; українознавства – Ольгу Стадніченко та майбутніх кураторів груп – кандидатів філологічних наук, доцентів кафедри української мови Наталю Зубець і Ларису Денисенко; ассистента кафедри української літератури Юлію Романюк та старшого викладача кафедри зарубіжної літератури Яну Кравченко (для студентів російського відділення). Слово взяв і Віктор Чабаненко, привітавши студентів зі святом. Він підкреслив правильність їхнього вибору, адже вони вступили на один із найавторитетніших філологічних факультетів в Україні. Досить високий показник щодо кількості тих, хто  цього року пов`язав своє майбутнє саме з цим фахом (на українському відділенні 45 бюджетних та 16 контрактних місць; на російському – бюджетних – 15 і 3 контрактних), свідчить про те, що вчорашні абітурієнти дійсно переконані у престижності філологічного факультету. Після теплих слів Петра Білоусенка, котрий наголосив на тому, що університетів у області багато, а ЗНУ – один, слово взяла голова студентської ради факультету, студентка  IV курсу Анна Хмарська. Вона розповіла першокурсникам про традиційні студентські свята – «Дозвольте відрекомендуватися», «Пані Весна», «Студентська весна» – і запропонувала усім бажаючим виступати не лише глядачами, але й активними учасниками цих заходів. Після цього куратори груп присвятили деякий час розгляду організаційних питань. Наостанок студенти познайомилися зі своїми новими одногрупниками.

А ось на факультеті журналістики для першокурсників організували зустріч з викладачами та журналістами-практиками, що читають лекції на факультеті. Свої історії про вибір саме цього фаху розповіли такі метри теорії та практики масмедіа, як Віталій Шевченко, Юрій Ботнер, Віталіна Московцева, Віктор Костюк, до них приєдналися і представники молодшого покоління – Надія Колесникова, Павло Мірошниченко, Тетяна Білоножко та інші.

 

Важко переоцінити значення для швидкої адаптації вчорашніх школярів до нового для них студентського життя ще одного першовересневого заходу ознайомлення зі студмістечком. Студентки факультету СПП – заступник голови студради факультету, третьокурсниця Ксенія Скорик і другокурсниця Тетяна Гладун, – котрі цього року проводили екскурсію для своїх молодших товаришів, дуже позитивно відгукнулися про саму ідею створення такого заходу, хоча й зазначили, що на їхньому факультеті завжди існувала  традиція допомагати першокурсникам пошвидше освоїтися у нелегкому студентському житті.

Цього року студентів-початківців  із факультету СПП провели «стратегічно важливими точками» нашого ВНЗ: їм показали ректорат, факультетські кафедри, бібліотеку, приміщення студентського клубу культури, медпункт та нічний клуб «Тетянин день». У ході екскурсії вони також зустрілися із творчим колективом студії «Idеa fix» – Андрієм Москалем і Олександром Загуменним, – котрі привітали майбутніх колег і запропонували їм брати активну участь у творчому житті ЗНУ, а також розіграли кілька кумедних сценок із студентського життя. Першокурсники залишилися надзвичайно задоволеними цим заходом і щиро дякували своїм старшим товаришам.

Особливо привернула до себе увагу молоді цікава інформація про кожен університетський корпус. Наприклад, перший – побудували у 1909 році. Тоді це була чоловіча гімназія, у якій, до речі, знаходилася, крім навчальних приміщень, і домова церква. Запорізький педінститут зайняв цю будівлю у 1938 році. А через три роки, у травні 1941-го, біля будівлі першого корпусу спорудили скульптуру українському Кобзареві Тарасу Григоровичу Шевченку! Під час війни частину цього корпусу, а також і пам’ятник великому українському письменнику, зруйнували. По війні, тогочасні газети писали про вимогу обласних організацій до керівництва тресту № 317 – відбудувати зруйновану німцями будівлю. Вже у 1955 році корпус повністю відреконструювали. У 50-70-х роках навколо першого корпусу була огорожа: на цій території знаходився розкішний розарій, а поруч – метеорологічний майданчик. Вже у 70-х роках, коли почали будувати спортивний комплекс, розарій та майданчик знищили на користь новобуду. А от сучасний другий корпус ЗНУ побудували у 1967 році. Цікаво, що на цьому ж самому місці знаходилося приміщення колишнього комерційного училища, збудованого 1905-го року. Педінститут у ньому розташувався вже з 1930-го. Під час війни будівлю колишнього комерційного училища повністю зруйнували. І на цій же території, яка була порожньою більш, ніж 20 років по війні, і з’явилася нова будівля другого корпусу.

Третій корпус – це приміщення колишньої жіночої гімназії, побудованої 1897-го року. Вона, як і чоловіча гімназія (нинішній перший корпус ЗНУ), містила в собі домову церкву (зараз це Зоологічний музей ЗНУ). У 1930 році будівлю віддали педінституту. Ліворуч від неї знаходився старий цвинтар, на якому були поховані, серед інших, відомий діяч народної освіти Олександрійського повіту, археолог, етнограф Яків Новицький та козак Платнирівського куреня, останній кошовий отаман Запорізької Задунайської Січі Осип Гладкий. Його могила і зараз знаходиться на території студмістечка університету. За спогадами свідків, у сучасному третьому корпусі під час війни розташувався штаб німецької групи армії «Південь» Манштейна Еріха фон Левінські. Він згадував, що саме сюди у 1943-му році приїздив Адольф Гітлер. Після війни у третьому корпусі знаходилася середня школа № 65. І тільки 1967-го Запорізькому педінститут повернули цю будівлю!

Четвертий корпус раніше складався з двох окремих будівель: в одній знаходився гуртожиток (який і належав педінституту), а в іншій – інститут удосконалення вчителів, який передали Запорізькому педагогічному інституту лише 1981-го року. П’ятий корпус спорудили у 50-ті роки. Спочатку тут знаходився обласний відділ народної освіти, потім – так званий «Агропром». Запорізькому державному університету будівлю передали у 1991 році. Шостий корпус раніше повністю був гуртожитком, навіть зараз у його інтер’єрі  збереглися коридорна система та традиційне розташування кімнат.

Сьомий корпус ЗНУ – це колишнє приміщення будинку культури імені Дроб’язка, який належав Запорізькому електровозоремонтному заводу. У 2004 році будівлю передали Запорізькому національному університету. Зараз це – Студентський палац культури, який, в основному, є базою для роботи факультету соціальної педагогіки та психології. А от спортивний комплекс, за спогадами свідків, побудували у 1981-му році на місці, де проходила вулиця Жуковського. На цій території, у зв’язку із будівництвом, вирубали багато дерев, знищили розарій, метеорологічний майданчик, а також пам’ятник студентам та викладачам, які загинули під час Великої вітчизняної війни – велику стелу побудовану по війні. Зараз на цьому місті відновлено відповідний пам’ятник, але вже не тих розмірів. Гуртожитки ЗНУ – це дві девятиповерхівки по вулиці Залізничній, розташовані недалеко один від одного – були побудовані не так давно. Третій гуртожиток побудували у 1979 році, а четвертий – у 1983-му.

 

І на завершення святкування Дня Знань у Запорізькому національному університеті провели презентацію органів студентського самоврядування. Адже новоспеченим студентам необхідно знати про існування органу самоврядування, що представляє їхні інтереси (так само, як і інтереси кожного із десятитисячної студентської сім`ї ЗНУ) на адміністративному рівні. Голова студради ЗНУ, п`ятикурсниця філологічного факультету  Євгенія Попель пояснила слухачам значення терміну «студентське самоврядування», дещо розповіла про історію створення та становлення студради у Запорізькому національному та перерахувала основні завдання, поставлені перед нею. Показ відповідних тематичних слайдів супроводжувався вдало відібраними уривками із сучасних естрадних пісень, що водночас пожвавлювало увагу присутніх та створювало святковий настрій у залі. Крім того, студенти-початківці мали змогу взяти учать у своєріднму конкурсі: їм запропонували назвати ім`я та прізвище Міністра освіти і науки України. Першим на це питання відгукнувся студент математичного факультету, за що й був нагороджений бурхливими оваціями своїх однокурсників. Потім Євгенія Попель показала на відповідній схемі стуктуру студради і на конкретнх прикладах, ілюстрованих кадрами зі студентського життя, пояснила, чим займається кожен із секторів, що входять до цього адміністративного органу. Наприклад, розповідь про роботу культурно-масового сектору супроводжувалася спогадами про історію розвитку  команд КВК нашого ВНЗ; а про інформаційний підрозділ – згадкою про університетські ЗМІ. Так само не залишився поза її увагою науково-освітянський сектор: студентам надали багато цікавої та корисної інформації щодо міжнародних освітніх програм. Звичайно, через обмежені часові рамки ця інформація не була вичерпною, тому всі бажаючі дізнатися про роботу студради більш детально, так само, як й ті, у кого виникнуть певні труднощі, які взмозі подолати студентського самоврядування, можуть бути впевнені, що їх радо зустрінуть у приміщенні студради.

 

На заходах, присвячених Дню Знань, працювали

Марія Канцелярист, Таміла Тарасенко,

Вероніка Стаученко, Ліліт Оганесян,

 Денис Чорний, Ірина Колодкіна