На Вченій Раді розглянули питання збільшення наукового потенціалу університетських кафедр і лабораторій.
З доповіддю про «Роботу з оптимізації складу науково-дослідних лабораторій з метою залучення наукового потенціалу кафедр, зменшення витрат за рахунок власних коштів університету та суттєвого збільшення фінансового внеску лабораторій до бюджету університету» виступив проректор ЗНУ з наукової роботи Віктор Грищак.
Зокрема, він згадав наступні моменти. Нещодавно у Києві пройшла Міжгалузева нарада з питань розвитку науково-дослідної діяльності вишів. На ній виступив і Міністр освіти і науки України Станіслав Ніколаєнко. Він доповідав про підвищення ефективності наукових досліджень у вишах України як визначальний чинник зростання якості освіти та соціально-економічного потенціалу держави. Наш університет також не залишився осторонь ведення подібної роботи. Скажімо, питання про співпрацю лабораторій, кафедр з підприємствами, організаціями стала предметом обговорення на засіданні членів ректорату.
Продовжується співпраця лабораторій із підприємствами. Але, на жаль, у більшості випадків носить, так би мовити, творчий характер. Хоча є і виключення. Лідер у цьому питанні – біологічний факультет. Наприклад, лабораторія біотехнологій фізіологічно-активних речовин заключила госпдоговір майже на 30 тисяч гривень з Інститутом біоорганічної хімії та нафтохімії НАН України, а лабораторія клітинних і організменних біотехнологій планує найближчим часом заключити госпдоговір із запорізькою лабораторією «LEIT» із надання науково-технічних послуг» на 15 тисяч гривень. Лабораторія біоресурсів навколишнього природного середовища виконує кілька госпдоговорів (здебільшого - з мисливськими угіддями), загальна сума яких – більше 300 тисяч гривень. Біологічний факультет створює і філіали кафедр: скажімо, філіал кафедри мисливствознавства та іхтіології функціонує в Національному природному парку (Київ).
Лабораторія біохімії та фармакології спорту факультету фізичного виховання планує укладення договору із клінічним закладом медико-санітарної частини комбінату «Запоріжсталь», а також створення філіалу кафедри медико-біологічних основ фізичної культури на базі цієї медчастини. А от математичний факультет збирається укласти договір про співпрацю з ВАТ «Мотор-Січ» та КБ «Південне» (Дніпропетровськ).
Крім того, на засіданні говорилося, що представники адміністрації вишу лобіюватимуть фінансові інтереси наукових лабораторій, кафедр і в Міністерстві освіти і науки. Адже бюджетне фінансування наукової галузі університету мінімальне – близько 400 тисяч гривень (тоді як ця сума має бути якнайменше 1-2 мільйони). А от фінансування таких структур за рахунок власних коштів все ж скорочуватиметься. Поки – на 30%. Можливо, деякі лабораторії закриватимуться.
Ще один спосіб – покращення фінансової складової питання: залучення наукового потенціалу кафедр на громадських засадах. Завідувачі лабораторій муситимуть активізувати пошуки зовнішніх джерел фінансування й налагоджувати контакти з підприємствами та організаціями.
Марія КАНЦЕЛЯРИСТ