Університет Вступнику Навчання Наука Міжнародна
діяльність
Студентське
самоврядування
Новини пресслужби ЗНУ / Новини / Біологічний факультет розробив підручники з «Екології рідного краю»

Біологічний факультет розробив підручники з «Екології рідного краю»

26.01.2007 10:58

Викладачі біологічного факультету Запорізького національного університету взяли участь у новій екологічно-освітній акції, ініціатором якої виступила Запорізька облдержадміністрація.

За дорученням заступника голови обласної державної адміністрації Миколи Фролова редколегія у складі 45 викладачів вишів та закладів середньої ланки освіти нашого регіону на чолі із завідувачем кафедри загальної та прикладної екології, кандидатом біологічних наук, доцентом Олександром Рильським у рекордний термін (із травня по вересень 2006 року) підготували серію підручників з «Екології рідного краю» для учнів з першого по одинадцятий клас загальноосвітньої школи. Усі підручники вийшли під грифом Міністерства освіти та науки України і рекомендовані для викладання у середніх загальноосвітніх школах.

Варто відзначити, що наш університет не вперше бере участь у подібних проектах: кілька років тому у Запоріжжі вже створили навчальну програму й підручники з «Історії рідного краю».Тоді редколегію очолював перший проректор ЗНУ, доктор історичних наук, професор Федір Турченко. Метою того проекту було виховання школярів у патріотичному дусі, ознайомлення їх із героїчним минулим нашої землі. Тепер перед науковцями постало не менш важливе завдання: познайомити дітей із особливостями рідного довкілля, адже деякі з видів флори та фауни Запоріжжя – унікальні. І, звичайно, навчити їх любити і берегти природу.

Викладачі ЗНУ, які увійшли до авторського колективу цього проекту, – а це кандидат сільськогосподарських наук, доцент кафедри загальної та прикладної екології Анатолій Тунік, кандидат біологічних наук, доцент кафедри сільського господарства Олена Дубова, кандидат біологічних наук, доцент кафедри зоології Олександр Корж, старший викладач кафедри зоології Володимир Стрельченко й асистент кафедри конституційного права юридичного факультету Ігор Зубко – оцінюють саму ідею цього проекту як дуже потрібну і своєчасну, хоч і зазначають, що підручники потребують удосконалення. Викладатимуть новий предмет у школі вчителі біології, а з початку нового навчального року, коли наш біологічний факультет здійснить перший випуск бакалаврів зі спеціальності «Екологія», за справу візьмуться фахівці.

Оскільки книги розраховані на різні вікові категорії, то вони являють собою низку логічно пов’язаних між собою посібників, у яких із поступовим ускладненням, подані відомості від узагальнених уявлень про навколишнє середовище до конкретних особливостей навколишнього середовища, притаманного саме запорізького регіону.

Так, наприклад, у першому класі в посібнику рекомендується вчителеві проводити завдання у формі екологічної гри. До того ж, планується, що у цій книзі, прикрашеній кольоровими малюнками та фотографіями, кожен знайде для себе щось важливе: малюків зацікавлять зображення тварин та рослин Запоріжжя, вчителю стануть у нагоді сторінки для допитливих та завдання-ігри. А батьки, участь яких у цьому проекті обов’язкова, бо для формування екологічної свідомості у підростаючого покоління потрібно об’єднати зусилля сім’ї та школи, знайдуть там казки на ніч від кота Баюна, вірші, оповідання та знову ж цікаві завдання для наймолодших школярів. Поступово завдання ускладнюються, змінюється та урізноманітнюється й тематика підручників. Так, наприклад, у книзі для четвертого класу є позначка «Обережно! Екологічна небезпека!». Випускники початкової школи отримують перші відомості про екологічні негаразди та причини їхнього виникнення.

У середніх класах мова йде про географію, ландшафт, грунти, водоймища тощо, характерні для нашого краю. Також старшокласникам викладають основи екологічної та виробничої гігієни, пояснюють, як уберегти себе від неспричятивих факторів зовнішнього впливу. Для кращого засвоєння матеріалу у підручниках наведені схеми лабораторних робіт, які слід виконати наприкінці вивчення певного розділу та запитання і завдання для самоперевірки.

Декан біологічного факультету, професор Людмила Омельянчик надає цьому починанню великого значення:

- Честь і хвала нашим викладачам, які взяли участь у цьому проекті, створивши підручники з екології для учнів з першого по одинадцятий клас. Школярі нашого регіону тепер матимуть змогу вивчати екологію рідного краю, знайомитися із його тваринним та рослинним світом. Вони будуть навчатися за допомогою цих підручників як оберігати природу, як дбати про неї, як захищати себе і своїх близьких від впливу негативних факторів довколишнього середовища. Ці підручники, на мою думку, принесуть велику користь усьому нашому підростаючому поколінню. Також вони знадобляться тим, хто обере для вступу спеціальності "Біологія" й "Екологія" нашого факультету. Їх цілком можна використовувати із профорієнтаційною метою, для того, щоб поширити уявлення школярів про спеціальності природознавчого напряму. Я певна, що завдяки цим книгам ми можемо чекати на своєму факультеті на нових абітурієнтів, які прагнутимуть глибше пізнати біологію чи екологію, а у майбутньому пов'язати з ними своє життя.

Коментар завідувача кафедри загальної та прикладної екології, доцента Олександра Рильського:

– Я хотів би висловити свою вдячність представникам облдержадміністрації нашого міста, зокрема, Миколі Фролову, який виступив ініціатором і координатором цього важливого проекту. Також слід відзначити сумлінну працю усіх членів нашого авторського колективу, до якого входили представники не лише вишів та навчальних закладів середньої ланки освіти Запоріжжя, але й Бердянська, Мелітополя та інших міст нашого району. Нам довелося напружено працювати, адже слід було, крім виготовлення самих підручників, скласти навчальну програму з нової дисципліни з першого по одинадцятий класи, у чому нам допоміг колектив інституту вдосконалення вчителів. На мою думку, ми зробили все від нас залежне, щоб гідно впоратися із поставленим перед нами завданням.

Коментар кандидата біологічних наук, доцента кафедри садово-паркового господарства і генетики рослин Олени Дубової:

- Я брала участь у написанні підручників для сьомого та восьмого класу. Розділи "Грунтознавство" та "Екологія Запоріжжя", яку вивчають у восьмому класі. Цей матеріал має велике значення для нашого міста. До підручників увійшли результати нашої багаторічної праці у вказаних галузях. Всі учні матимуть змогу ознайомитися з історією розвитку нашого краю і зі станом рослинності у сучасному Запоріжжі, формування його ґрунтів та рослинності. Переконана, що проект цей дуже-дуже важливий для усіх школярів нашої області.

Коментар кандидата біологічних наук, доцента кафедри зоології Олександра Коржа:

- Головне, щоб книги подобалися дітям і приносили їм користь. Мені цей проект здається дуже потрібним. Єдине, що погано: ми були дуже обмежені у часі. Це непогані підручники, але через змушений поспіх у них, можливо, можуть зустрічатися одруки, певні неточності, які доведеться вже виправляти самим викладачам.

Коментар старшого викладача кафедри зоології Володимира Стрельченка:

- Працювати було складно, бо робота тривала у дуже обмежений часовий проміжок. У минулому році буквально за місяць нас зобов’язали зібрати матеріал, а потім узагальнити його для підручників. Це був час дуже напруженої праці, адже ми збирали усе найцікавіше з галузі екології для учнів сьомих-восьмих класів. Сподіваюся, що нам це вдалося, і учням сподобається новий шкільний предмет.

Коментар кандидата сільськогосподарських наук, доцента кафедри загальної та прикладної екології Анатолія Туніка:

- Я - один із авторів підручника для одинадцятого класу "Екологія рідного краю". Впевнений, що попереду у цього навчального курсу великі перспективи, що ж до моєї думки про самі підручники, то усі їх слід доповнити та переробити. Авторський колектив при їхній підготовці доклав чимало зусиль, але це - перші книги з екології певного регіону і при їхній підготовці просто неможливо було врахувати всі моменти. Вже при друкуванні, коректуванні їх стало зрозуміло, що у подальшому їх треба доповнити і доробити. Зокрема, на мою думку, до підручника для одинадцятого класу слід додати глави з моніторингу та реального сучасного стану екологічної ситуації нашого регіону. Але початок уже закладено, це настільки велика робота викладачів і вчителів нашого регіону, що оцінити це можна лише майбутнім розвитком екологічної свідомості наших учнів, починаючи із початкової школи.

Підготувала Таміла Тарасенко