Новини пресслужби ЗНУ / Новини / Випускник ЗНУ презентував монографію

Випускник ЗНУ презентував монографію

06.02.2007 16:19

5 лютого на ювілейному зібранні Запорізького наукового товариства ім. Якова Новицького, присвяченого його 10-й річниці відбулась презентація монографії «Запорізька спадщина Південної України останньої чверті ХVІІІ – початку ХІХ століття». Її автор - наш випускник, кандидат історичних наук, Валерій Козирєв.

Свято було потрійним, оскільки ювілей товариства та презентація нової книги збіглися з 55-річчям самого Валерія Кириловича. Привітати ювіляра, окрім його колег по товариству ім. Якова Новицького, прийшли міський голова Запоріжжя Євген Карташов, перший заступник голови облдержадміністрації Олександр Бережной, заступник голови обласної ради Леонід Анісімов та ректор ЗНУ Сергій Тимченко. Усі вони відзначили непересічну діяльність товариства, а особливо - такий революційний напрямок в історії, як збір усних свідчень довгожителів. З нагоди ювілею Євген Карташов подарував Валерію Козирєву іменний годинник. Леонід Анісімов зачитав розпорядження голови Запорізької обласної ради О. Нефьодова про нагородження почесними грамотами колективу наукового товариства ім. Якова Новицького, його голови Анатолія Бойка та Валерія Козирєва. А Сергій Тимченко, згідно з рішенням Вченої Ради ЗНУ, присвоїв Валерію Кириловичу звання Почесного професора нашого університету. Також він повідомив про наказ щодо заохочення всіх викладачів ЗНУ- членів товариства. Окремим пунктом у черзі денній стояла власне презентація книги. Валерій Кирилович розповів, що в основу праці покладено його кандидатську дисертацію:

- Спочатку я писав книгу для себе, а потім друзі запропонували її видати та подарувати частину накладу бібліотекам міста та області. Книжка присвячена нашому українському менталітету.

Наклад книги невеликий – всього 1000 екземплярів. Валерій Кирилович присвятив її своїй матері – Марії Тимофіївні. Йдеться у монографії про збереження та трансформацію козацьких традицій після зруйнування Січі. Багато уваги присвячено внутрішній політиці Російської імперії на півдні України після зруйнування Запорізької Січі – адміністративному устрою, господарській спадщині козаків. Окремі розділи присвячені культурній традиції, ставленню козаків до церкви та природи. Під час роботи над книгою автор опрацював більше сотні документів з архівів України та Росії. Більшість з цих джерел надрукована у додатках, тож ця монографія - чудовий подарунок для істориків. Проілюстрував «Запорізьку спадщину Південної України останньої чверті ХVІІІ – початку ХІХ століття» художник Мирослав Добрянський. Він змалював вибори кошового отамана, чумаків, церкву степового краю, рибний завод запорожців, а також - рішення державною радою про зруйнування Січі. Завдяки спонсорській допомозі одного із банків, книгу отримають усі бібліотеки міста. Валерій Козирєв зазначив, що з нашим вишем у нього тісні стосунки, і він особисто подарує кілька екземплярів бібліотеці.

Довідка: Валерій Козирєв, випускник історичного факультету ЗНУ, директор Запорізького культурного центру "Хортиця". Валерий Козирєв створив та утримує "народну бібліотеку" у рідному селі Широке Василівського району. Зараз її фонд складає близько 15 тисяч экземплярів. Передплата - 40 журналів та газет. Це єдина сільська бібліотека у нашій області, де є комп’ютер. Особливе місце належить більш ніж 100 духовним книгам, переданим як особисто Владикою Василієм, так і зібраним храмом святих першоверховних апостолів Петра и Павла м. Василівка. Також Валерій Козирєв є головою Запорізької обласної ради товариства охорони пам’яток історіі та культури. Валерій Козирєв - один із засновників наукового товариства ім. Якова Новицького та заступник голови правління товариства з організаційних питань.

Довідка: Запорізьке наукове товариство ім. Якова Новицького було засноване у 1997 році. Воно об’єднало ентузіастів-істориків Запорізької області, котрі поставили собі за мету дослідження та популяризацію наукових знань з історії й культури нашого краю та, зокрема, творчої спадщини великого краєзнавця Якова Новицького. Одним з напрямків дослідницької роботи наукового товариства став пошук матеріалів з історії Південного краю та усна історія. За 10 років існування товариства було видано більше ста книжок у трьох серіях: «Запорізька старовина», «Старожитності Південної України» та «Джерела з історії Південної України». Також було проведено близько 60 експедицій по Запорізькій, Одеській, Дніпропетровській, Херсонській областях та Криму.

Наталя ЖЕЛНОВА