Університет Вступнику Навчання Наука Міжнародна
діяльність
Студентське
самоврядування
Новини пресслужби ЗНУ / Новини / У ЗНУ пройшов конкурс-захист робіт учнів МАН із хіміко-біологічного профілю

У ЗНУ пройшов конкурс-захист робіт учнів МАН із хіміко-біологічного профілю

20.02.2007 16:55

У рамках Другого – обласного – етапу Всеукраїнського конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт учнів – членів Малої академії наук України у Запорізькому національному університеті пройшла роботи кількох секцій хіміко-біологічного профілю. Урочисте відкриття цього відділення організували у стінах третього корпусу, де і знаходиться профільний біологічний факультет ЗНУ.

Розпочався захід відеопрезентацією досягнень біологічного факультету.

Перед присутніми виступив Президент Запорізького відділення МАН, ректор ЗНУ, професор Сергій Тимченко:

- Хочеться привітати вас у стінах нашого університету, який уже 75 років є лідером запорізької освіти і науки. Дуже радий, що конкурс МАН проходить саме у ЗНУ. Обіцяю, що його учасників завжди чекатимуть у стінах університету. Тож бажаю усім перемог. Але зазначу, що ви вже переможці, бо на відміну від багатьох своїх одноліток, які зараз не корисними справами зайняті, а, скажімо, ледарюють, ви ж – на шляху досягнення життєвих висот. Успіхів вам! А журі – доброти і толерантності.

Декани профільних факультетів секцій соціальної педагогіки і психології, доцент Ольга Пономаренко, а також біологічного – професор Людмила Омельянчик – також привітали учнів МАН. На завершення урочистостей виступила Віце-президент Запорізького відділення МАН, експерт-консультант конкурсу-захисту, професор Валентина Бовт:

- Ще раз вітаю вас. Коли праця – щастя, це те найважливіше, чого прагне людина. А ви вже цього досягли!

Робота у секціях почалася відразу після урочистої частини. З хіміко-біологічного профілю виділили сім секцій.

У секції з хімії працювало 25 учнів. За словами голови журі, декана біологічного факультету, професора Людмили Омельянчик, діти продемонстрували непоганий рівень підготовки. «Ми звертали увагу на самостійність виконання роботи, наявність хімічних рівнянь, формул, - підкреслила Людмила Олександрівна. - Думаю, що журі до оцінювання підійшло досить справедливо». У секції визначили два перших місця: запоріжанка Юля Касимова досліджувала кислотно-основну рівновагу у водно-спиртових розчинах певних елементів, а мелітопольчанин Олег Назаренко, який за рішенням журі представлятиме область у Києві, досліджував експрес-методи визначення харчових добавок у продуктах споживання. Друге місце розділили троє учнів: Олександр Лупіна, Анна Акопян та Ольга Канковська. Серед тем їхніх робіт – місце реакцій у курсі хімії середньої школи, методи визначення певних сполук та їх розрізнення на практиці. І, врешті, третю сходинку поділили між собою п’ятеро юних хіміків: Аліна Нейчева, Ярослав Сочевиць, Роман Бєліков і Оксана Крюкова.

Наскільки актуальними, настільки й цікавими були виступи 24 учнів секції екології, головою журі якої була доцент Наталія Воронова. Скажімо, Марія Сінчук захист своєї роботи почала з цитування енергодарської преси. Газетами порушувалося питання щодо впливу роботи Запорізької АЕС на навколишнє середовище. «Особисто я від самого народження живу саме поблизу ЗАЕС, тому ця проблема мене завжди турбувала», - мотивує вибір тематики роботи дівчина. Серед переможців – троє юних екологів: Катя Комарова, яка захопилася дослідженнями кліщів, Дмитро Миргородський, котрий оцінював водні екосистеми за станом їхніх комах, і, врешті, - Олена Кашуба, вона працювала над флористичними вивченнями.

Близько 30 виступів довелося оцінювати членам журі секції «Біологія», які працювали на чолі з віце-президентом Запорізького відділення МАН, експертом-консультантом хіміко-біологічного профілю конкурсу-захисту, професором Валентиною Бовт. Тематика робіт учнів була найрізноманітнішою. Скажімо, володарі «золота» секції – Марія Ніколаєва, Анастасія Кукоба, Аліса Вороненко та Анастасія Шалько звернули увагу на дослідження попелиці садово-паркових насаджень Запоріжжя, вплив природних умов на плодючість і життєдіяльність флористичних видів тощо.

Тематикою лісового господарства зацікавилося 14 дітей. Скажімо, Вероніка Родіонова досліджувала вирощування фазанів у домашніх умовах. Вона розповіла, скільки потрібно часу і терпіння, щоб вигодувати 20 пташенят фазана і довела: розведення цього птаха економічно вигідніше за розведення курей. А от Надія Веселова досліджувала сучасний стан насаджень сосни на узбережжі Бердівського водосховища. Вона аргументувала необхідність такого розсадження не лише біля водосховища, а й по всьому Бердянську. На думку члена журі, кандидата біологічних наук, доцента Мелітопольського державного педагогічного університету Світлани Казакової, у секції працювали дійсно талановиті й розумні діти. «Усі запитання й поради членів журі були тільки дружніми: ми таким чином виявляли знання дітей та їхні прагнення вдосконалюватися і далі, - зауважила Світлана Михайлівна, - Що стосується вибору переможця, його було важко визначити, адже всі діти добре готувалися і я не згодна з тим, що треба виділяти лише одне перше місце». Перше місце у секції посіла Надія Веселова, друге – Олександр Смірнов і Сергій Резниченко, врешті третє – Дарина Вороніна, Світлана Єлізова та Аліна Трусевич. Усіх інших учасників нагородили цінними грамотами.

Голова журі секції з медицини, доктор медичних наук, професор ЗНУ Віталій Єщенко, відзначив, що ставився до кожного учня з повагою, іноді трохи намагався підказати і навіть захистити. В адресу деяких доповідачів, а їх було 32, лунала критика, як правило, добра. Окрім вже знайомих тем щодо туберкульозу та ВІЛ/СНІДу, зустрічались нові, не менш цікаві. Наприклад, розповсюдження хвороб в Запорізькій області через кліщів, дослідження проблеми народжуваності в Мелітопольському районі, ранні пологи та дослідження наслідування хвороб через генеалогічне древо. Лідерами обласного етапу з «Медицини» стали: Марина Янушевська, Дарина Кобзєва та Галина Лапсарь.

Журі секції сільського господарства очолила кандидат біологічних наук, доцент ЗНУ Олена Войтович, коментуючи роботу з цього напрямку підкреслила, що цього року збільшилася кількість учасників з районів. Перше місце було одне: його посіла Ксенія Шестак з Комунарського району, її дослідження “Бiохiмiчнi властивості гірчиця” відзначилося новизною і цікавістю. Друге місце посіли Артем Климов, який розглянув боротьбу з колорадським жуком, Ганна Михайлова, котра вивчала властивості черешня, та Ольга Багач, яка розповіла, як краще зберігаються вiтамiни. І на третьому мiсцi опинилися – Ярослав Хiлай (досліджував хвороби бджіл), Марія Ломовцева (вивчала особливості рослин, а саме, полуниці, малини та смородини) і Дарина Гуйдя, (дівчина розводила ставкову рибу).

Захист у секції «Психологія і соціальна робота» тривав у другому корпусі. На ньому виступили двадцять п’ять учнів-членів МАН. Ліза Баранова досліджувала проблеми взаємовідносин батьків та дітей. Вона розглянула родинні конфлікти і запропонувала шляхи їх вирішення. Юлія Бондар представила свою роботу „Проблеми любові та дружби”. Вона зауважила: «Цю тему я обрала, бо вона мені цікава, і я вже почала використовувати здобуті знання. Наприклад, тепер я напевно знаю, що мій хлопець хвилюється і ревнує набагато більше, ніж я, бо це юнакам притаманно». Серед усіх учасників був лише один хлопець – Євген Самора, його наукова праця про фактори досягнення успіху у підприємницькій діяльності виявилася дуже актуальною. Також присутні розглянули психологічні проблеми дітей-інвалідів, вагітних жінок, наркоманів. Не оминули увагою старшокласники і тему професійного самовизначення учня, а також ефективності розподілу на профільні класи. Максимальну кількість балів набрала Марія Кандиба з Запоріжжя, яка досліджувала стресові ситуації. Разом із нею перше місце заслужено виборола Ліза Баранова. Юлію Бондар та Валентину Підмазану номінували на друге місце. Третє розділили Олена Пеніна, Настя Адамова та Маша Метелиця.

Відтепер переможці обласного етапу від кожної секції представлятимуть свої роботи вже у Києві. Ці випробування на них чекають у наступному місяці.

На події працювали: Марія КАНЦЕЛЯРИСТ, Оксана ДІЧЕВА,

Євгенія КАЗАКОВА, Олена АВДІЄНКО, Марія КОЗЛОВСЬКА