Університет Вступнику Навчання Наука Міжнародна
діяльність
Студентське
самоврядування
Новини пресслужби ЗНУ / Новини / Історико-географічний профіль захисту робіт учнів МАН зібрав понад сотню талановитих дітей

Історико-географічний профіль захисту робіт учнів МАН зібрав понад сотню талановитих дітей

20.02.2007 16:31

У Запорізькому національному університеті традиційно пройшов другий обласний етап (третій тур) Всеукраїнського конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт учнів-членів МАН. Серед інших секцій, слід відзначити активну роботу тих, що належали до історико-географічного профілю і в яких експертом-консультантом виступив перший проректор ЗНУ, доктор історичних наук, професор Федір Турченко.

Після того, як школярам представили голів журі кожної секції, останні звернулися до них із невеличкими промовами. Зокрема, сам Федір Григорович зазначив, що бачить у залі три категорії присутніх: юних науковців-членів МАН, їхніх наукових керівників, які у переважній більшості – випускники ЗНУ, і схвильованих батьків учасників. Тож учений переконаний, що для всіх них цей день – справжнє свято.

«Звісно, всі ви прагнете до перемоги, тому я бажаю членам МАН вдалого захисту і сподіваюся побачити їх, нинішніх одинадцятикласників, восени студентами нашого університету. Що ж до їхніх молодших товаришів, то певен, що вони і надалі будуть займатися наукою і через кілька років теж поповнять ряди студентів ЗНУ», - зауважив серед іншого Федір Григорович.

Голова журі секції «Географічне краєзнавство», проректор Мелітопольського державного педагогічного університету, кандидат географічних наук, доцент Олена Арабаджи зазначила, що, «назва «Мала академія наук» не зовсім точна: не буває малої науки, так само не буває малих досліджень. Будь-яке найперше відкриття дуже важливе. Тому давайте не будемо звертати уваги на словосполучення «мала академія», а прагнути до більшого».

Декан юридичного факультету, доктор юридичних наук, професор Тетяна Коломоєць, яка очолювала секцію «Право», теж привітала усіх присутніх, побажала їм усяких гараздів і нагадала, що всі вони вийшли до другого туру, отже, всі вже є переможцями, і не повинні зупинятися на досягнутому.

Голова журі секції «Історичного краєзнавства», кандидат історичних наук, доцент ЗНУ, голова приймальної комісії університету Віктор Ткаченко зазначив, що протягом пяти-шести років представники нашої області посідали призові місця на Всеукраїнському етапі МАН, і дуже бажано б було, щоб це продовжувало залишатися доброю традицією, адже у минулому році згідно наказу ректора ЗНУ, президента Запорізького відділення МАН, професора Сергія Тимченка, тих абітурієнтів, які презентували свої роботи на всеукраїнському етапі, приймали до Запорізького національного університету за співбесідою. Також він запевнив присутніх, що ХХІ століття – час науковців. І не тільки тих, хто пов’язав своє життя із так званими «точними науками»: не менше значення для становлення і розвитку будь-якої держави мають спеціалісти з історії, краєзнавства та правознавства.

Декан географічного факультету Мелітопольського державного педагогічного університету, кандидат географічних наук, доцент Володимир Воровка (секція «Геологія») нагадав присутнім, що другий етап МАН збігається за часом із початком нового року за китайським календарем і побажав «у новому році» здійснення усіх мрій.

Так само привітали присутніх голова секції «Етнологія», кандидат історичних наук, доцент ЗНУ Катерина Мальшина, головуючий у секції «Історія України», кандидат історичних наук, доцент ЗНУ Василь Гвоздик, голова секції «Археологія», кандидат історичних наук, доцент ЗНУ Генадій Тощев.

У роботі секції «Географічне краєзнавство» взяло участь 42 учасника, у секції «Етнологія» працювали 22 особи, у секції «Право» - 65 учасників, у секції «Історичного краєзнавства» - 48, у роботі секції «Історії України» - 54 особи, а у секції «Археологія» 10 осіб.

Отже, про підсумки роботи учнів. Представляти нашу область на всеукраїнському етапі із секції «Етнологія» буде одинадцяикласник Запорізького обласного ліцею Ігор Майданський (тема роботи: «Фотодокументи як джерело дослідження і трансформації, і еволюціонування одягу основних етнічних груп запорізького краю наприкінці ХІХ - на початку ХХ століття»), у секції «Історичне краєзнавство» – учениця запорізької гімназії № 93 Валерія Харламова (тема: «Історія виникнення екологічної проблеми в запорізькому краї»). У секції «Право» перемогла одинадцятикласниця гімназії № 6 Анна Корж (тема роботи: «Правовий статус парламентської опозиції в Україні»). Переможницею в секції «Історія України» стала учениця запорізької ЗОШ № 54 Аліна Романюк («Вплив суспільно-політичних і соціально-економічних змін у суспільстві на розвиток літературного процесу в Україні з 80-х рр.»). А серед робіт членів секції «Географічне краєзнавство» найкращим визнали дослідження «Ландшафтно-екологічний аналіз фіторізноманіття острова Хортиця» одинадцятикласниці Хортицького ліцею № 99 та учасниці Запорізький Обласного центру туризму і краєзнавства молоді, яка навчається Марії Растворової, а у секції «Геологія» переміг дев’ятикласник запорізької загальноосвітньої школи №70 Антон Стрельцов (тема роботи: «Окам’яніле дерево»). У секції «Археологія» перемогу здобув одинадцятикласник запорізького ліцею «Еліт» Микита Гриценко, захистивши роботу на тему «Реконструкція способу ліпки посуду на пам’ятнику Генерал-котла».

За словами методиста обласного відділення МАН історико-географічного провілю Тетяни Писаревської, у цьому році члени МАН із Запоріжжя досягли високих результатів, тоді як у минулому перші місця часто посідали представники Мелітополя, Бердянська та інших міст регіону.

Щодо рівня проведення цьогорічного обласного етапу Малої академії наук, то всі члени журі відзначили досить високий загальний рівень робіт учнів. Зауваження стосувалися у більшості випадків не стільки тематичного наповнення досліджень чи використаної у них методології, скільки оформлення робіт чи їхньої структури. Оскільки ж більшість учнів кілька років поспіль беруть участь у цьому заході й вже обізнані із подібними вимогами, то головною метою обговорення кожної роботи було прагнення допомогти юним науковцям удосконалити їхні вміння, які обов’язково знадобляться їм при подальшому навчанні та занятті наукою.

Слід значити, що роботи членів МАН відзначалися актуальністю та багатоплановістю. Так, зокрема, учасниця секції «Право» десятикласниця Приморського ліцею Євгенія Звариш досліджувала проблему незалежності судової влади в Україні й запропонувала на розгляд своїм колегам та членам журі декілька способів її подолання.

Роман Чумак, учень одинадцятого класу енергодарської ЗОШ, учасник секції «Історичне краєзнавство» вибрав для свого дослідження дещо незвичну тему: «Боєць невидимого фронту - диверсант». Своє бажання досліджувати саме цей аспект історії рідного краю він пояснив інтересом до тих, хто захищав нашу землю від ворогів.

А десятикласника бердянської гімназії № 2 Сергія Пустовойта (секція «Географічне краєзнавство») схвилювало «Збереження екосистеми провідних річок навколо Запорізької АЕС як умова роботи самої станції».

Крім того, усі опитані члени МАН переконані у тому, що участь у цьому науково-освітньому проекті допоможе їм вступити до престижного вищого навчального закладу.

Таміла ТАРАСЕНКО