У ЗНУ розпочалась міжнародна конференція «Сучасні проблеми біології, екології та хімії», що присвячена двадцятиріччю біологічного факультету і триватиме чотири дні.
Співорганізаторами конференції виступили державне управління екології та природних ресурсів в Запорізькій області, Управління з питань екології Запорізької міської ради та НВП «Інститут Екології «Біосфера».
Всіх учасників конференції та гостей привітав перший проректор ЗНУ, доктор історичних наук, професор Федір Турченко, який розповів про історію заснування біологічного факультету.
На пленарному засіданні виступив заступник голови державного управління охорони навколишнього середовища Федір Лихосенко. Він розповів про екологічні проблеми нашого міста і наголосив, що для покращення цієї ситуації дуже важливими є дослідження біологічного факультету.
Прийшов привітати біологічний факультет з 20-річчям і Юрій Білий, президент регіонального молодіжного еколого-краєзнавчого центру «Сварог».
Доктор фармацевтичних наук, професор, декан біологічного факультету ЗНУ Людмила Омельянчик у своїй доповіді розповіла про наукові досягнення викладачів та студентів за 20 років, протягом яких існує факультет. Все починалося із створення у 1986 році екологічної лабораторії, яка займалася проблемами дослідження водних ресурсів та грунтів. Очолила лабораторію професор Марія Рачковська, яка і стала згодом першим деканом. А вже у 1987 році на спеціальність «Біологія» вступили 50 студентів.
Зараз на біологічному факультеті функціонує 6 кафедр та 4 науково-дослідні лабораторії. Навчальний процес здійснюють 8 докторів наук, 35 кандидатів наук, доцентів, старших викладачів, серед них 20 випускників біологічного факультету. Науково-дослідна робота ведеться за такими напрямками, як біологія, екологія та хімія; пріоритетним є вивчення механізмів адаптації на різних рівнях організації життя. Науковці активно розробляють тест-системи для оцінки стану навколишнього середовища, що є безперечно важливим для нашого екологічно забрудненого регіону. Велика увага приділяється і рослинності острова Хортиця, де біологічний факультет має свою біостанцію. А цієї весни викладачі та студенти планують створити на острові дендропарк.
Важливою роботою займається завідуюча кафедрою зоології, професор Валентина Бовт, котра разом із колегами досліджує хвороби, характерні для країн тропічного клімату (малярія, хвороби Західного Нілу), як останнім часом почали з’являтися в Україні у зв’язку з глобальним потеплінням.
Людмила Омельянчик не оминула увагою наукову діяльність і кандидата технічних наук, доцента кафедри безпеки життєдіяльності Григорія Чаусовскього. Повідомлення про його корисні винаходи регулярно друкуються в місцевих та всеукраїнських ЗМІ.
Кафедра загальної та прикладної екології займається пошуками організмів-індикаторів для визначення стану навколишнього середовища.
Людмила Олександрівна розповіла і про діяльність кафедри мисливствознавства та іхтіології. У скарбничці її досягнень - 10 дербюджетних договірних замовлень на впорядкування мисливських угідь у різних регіонах України. Також науковці кафедри виконують грантову програму «ІНТАС» на суму 900 тис. гривень. Науковці з Іспанії, Росії та Польщі, які завітали на конференцію у якості гостей, будуть продовжувати роботу над цим проектом.
Кафедра імунології під керівництвом професора Надії Колісник шукає нові природні імуномодулятори, а кафедра хімії, якою керує Людмила Омелянчик активно працює над створенням нових біокормів для домашніх тварин та займається пошуком антиоксидантів, які в подальшому можна буде використовувати в медицині, ветеринарії та сільському господарстві.
На основі факультетських досліджень вже написано 6 монографій, отримано більше 30 патентів на винаходи. А цього року під керівництвом кандидата біологічних наук, доцента Олександра Рильського видано серію підручників з екології для школярів.
Тож, успіхи за 20 років - чималі. І ця конференція стане ще однією важливою сторінкою в історії біологічного факультету. Три дні триватиме робота у секціях, а першого квітня гості разом із студентами та викладачами зможуть відзначити день народження факультету.
Наталя ЖЕЛНОВА