Університет Вступнику Навчання Наука Міжнародна
діяльність
Студентське
самоврядування
Новини пресслужби ЗНУ / Новини / Природа України як мапа для подорожей

Природа України як мапа для подорожей

16.05.2007 14:31

Нещодавно студенти біологічного факультету повернулися із подорожі до Криму. Вона стала можливою за підтримки клубу екстремальних видів спорту «Горизонт», який допоміг нашим біологам з організацією транспорту й спорядженням.

Куратором подорожі виступив директор зоологічного музею ЗНУ Олександр Коротя. За його словами, подібні прогулянки на природі переслідують три мети. По-перше, оздоровчу. По-друге, пізнавальну (студенти особисто можуть реалізувати отримані на заняттях знання з ідентифікації різних видів тварин та рослин). І, по-третє, такі заходи зміцнюють колективний дух. Адже протягом подорожі до Криму студенти вчаться злагоджено працювати у команді, докладати спільних зусиль до усього, що відбувається. Це особливо важливо в умовах своєрідної відірваності від цивілізації. Окрім того, важливо, що у переважній більшості беруть участь студенти першого курсу. На думку Олександра Короті, це позитивно впливає на зацікавленість першокурсників у навчанні.
Подорож Кримом більшою мірою носила науковий характер. Під час ідентифікації представників кримської флори студенти зустрілися з рядом ендеміків – організмами, які живуть виключно на цій місцевості і не зустрічаються на іншій території України. Це кримська жужелиця, яка, до того ж, занесена у Червону книгу. Кілька екземплярів різних популяцій цього виду жужелиці вже представлені в зоологічному музеї ЗНУ і були придбані з приватної колекції. Разом з цим, в музеї наявні й інші види жужелиці, зокрема привезені з Туркменії, Кавказу та Дальнього Сходу. Серед інших ендеміків, які трапилися на шляху молодих дослідників - древесна жаба – кримська квакша. Її особливість полягає в тому, що все своє життя ця амфібія проводить на деревах і спускається на землю лише коли в неї спрацьовує інстинкт розмноження.
Спустившись до Кутузівського озера, біологи знайшли тритона звичайного. А біля масиву Дімерджі їм пощастило побачити чорного грифа. Ще однією цікавою «знахідкою» біологічної експедиції став ворон – птах, який суттєво відрізняється від звичних для нашого регіону грака та сірої ворони. Повернувшись з Криму, експедиція на чолі з Олександром Коротею здійснила тригодинну подорож до державного заповідника Асканія-Нова, який знаходиться під наглядом ЮНЕСКО. Цей заповідник в Херсонській області є одним із найстаріших на території колишнього СРСР. На сьогодні в ньому знаходиться близько 500 видів рослин, 11 з яких занесено до Червоної книги, а також 23 види ссавців, 22 – птахів, 6 – рептилій та 3 земноводних. До того ж, у Асканії-Новій – унікальний дендропарк.
Найближчим часом Олександр Коротя разом із студентами планує екскурсію до Самарського лісу.
Своїми враженнями від подорожі діляться учасники студенти першого курсу біологічного факультету:
Андрій Хайнацький:
- Ця подорож була просто дивовижною! Єдиною неприємністю можна вважати, що через кілька днів сонячна погода змінилася на дощову, а потім взагалі – на сніг. Але ми знайшли в цьому свій плюс: на вершині гори Чатир-Даг побавилися у сніжки. Кутузовське озеро не дуже вразило – озеро як озеро. А от Алушта - це просто супер! Прогулянка по цьому місту викликала у мене цілу купу позитивних емоцій.
Артур Сірівля:
- З подорожі до Криму мені більш за все запам’ятався наш табір, спортивні змагання біля нього. А ще – як вночі біля вогнища ми співали пісні під гітару. Дуже здивувала архітектура Алушти – на перший погляд в ній немає нічого незвичного, але коли пройтися вуличками цього міста, то вона справляє ледь не магічне враження!
Іван Пересяда:
- Кримські пейзажі просто дивовижні. Ніколи не забуду, як ми з другом, потрапили до Алушти. Спитати у перехожих, скільки треба йти до найближчої продовольчої крамнички. Нам відповіли, що хвилин п'ятнадцять. Ми пройшли десь години зо дві, поки не вирішили сісти на тролейбус і таким чином опинилися в Алушті. Там нас дуже вразив місцевий ярмарок, ми привезли нього багацько сувенірів.
Олесь БАРЛІГ