Університет Вступнику Навчання Наука Міжнародна
діяльність
Студентське
самоврядування
Новини пресслужби ЗНУ / Новини / Всеукраїнська конференція «Історія Степової України XVII-XX століття» згуртувала вчених навколо обговорення перспективних досліджень галузі

Всеукраїнська конференція «Історія Степової України XVII-XX століття» згуртувала вчених навколо обговорення перспективних досліджень галузі

Всеукраїнська конференція «Історія Степової України XVII-XX століття»  згуртувала вчених навколо обговорення перспективних досліджень галузі
16.05.2016 13:57 Все Факультети Історії та міжнародних відносин Історичний факультет ФСУ круглий стіл наука відеоролики конкурс

У ЗНУ на вшанування пам’яті професора Анатолія Бойка провели Всеукраїнську наукову конференцію «Історія Степової України XVII-XX століття». Традиційно її масштаби вражали проведенням не лише численних секцій та урочистого пленарного засідання, але й організацією трьох науково-практичних круглих столів у рамках конференції. Крім того, почесними гостями одного з них стали консул з економічних питань Генерального консульства Республіки Польща в Харкові Влодзімєж Лещинський та доктор філософії Інституту міжнародних відносин Вроцлавського університету Томаш Шишляк. Також на завершення конференції запланували підбиття підсумків обласного конкурсу відеороликів «Топоси пам’яті» проекту «Історичні локації», який реалізується Галереєю сучасного мистецтва Barannik та Запорізьким науковим товариством ім. Я. Новицького в рамках Української ініціативи з підвищення впевненості (UCBI) за фінансової підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID).

Відкрив захід декан історичного факультету Володимир Мільчев, який відзначив широку географію заходу, вітаючи вчених із Києва, Одеси, Харкова, Дніпропетровська, Чернівців, Черкас, Херсона, Ніжина, Острога, Бердянська, Мелітополя, Токмака та інших міст України. Також Володимир Іванович підкреслив, що неабиякого значення організатори надають й урізноманітненню секційних напрямків, щоб згуртувати якомога більше науковців, яких цікавить історія Степової України.
До учасників конференції звернувся й проректор з наукової роботи Геннадій Васильчук. Він наголосив на гарній організації наукового зібрання, на якості дібраного матеріалу та новітніх цікавих формах взаємодії вчених один із одним. Також Геннадій Миколайович щиро подякував присутнім за їхню кропітку працю, з якою знайомий і сам, адже також є вченим, викладачем історичного факультету ЗНУ, доктором історичних наук, професором. До речі, під час засідання секції «Степова Україна в геополітичних проектах та практиках «великих» та «малих» держав у XVII-XX століттях» він виголосив і власну доповідь на тему «Діяльність Миколи Мордвинова з удосконалення управлінських, економічних і соціальних структур Південної України (кінець XVIII – початок XIX століття)».
Також під час пленарного засідання привітав присутніх та виступив із доповіддю на тему: «Історична пам'ять та історичні топоси Степової України» Сергій Білівненко, викладач істфаку та голова Запорізького наукового товариства ім. Я. Новицького. У свою чергу, декан Володимир Мільчев представив учасникам тези своєї майбутньої наукової праці про знаних запорожців-гайдамаків XVIII століття. Відомий історик ЗНУ Федір Турченко дослідив «Русский мир» як «четверте видання» імперської ідеї». А харківський вчений Віталій Андрєєв намагався розкрити питання, ким же є для істориків Віктор Петров: радянським розвідником, колабораціоністом чи українським патріотом.
Загалом робота вчених охопила такі напрями, як «Чинник імперій» у світовій історії XVII-XX століть» та «Україна у XX та XXI століттях». До наукової естафети долучилися чимало вчених, після чого продовжилася і їхня секційна робота, і засідання науково-практичних круглих столів.
Так, під час обговорення історичної топоніміки Південної України модерували засідання круглого столу Валерій Козирєв та Юрій Спіцин. Крім того, активну участь у обговоренні актуальних питань з теми взяв й історик ЗНУ Юрій Князьков, внесок якого в дослідження топонімії краю важко переоцінити. Його монографія «Вулиці міста Запоріжжя» - цінне джерело інформації про історію архітектурних об’єктів нашого міста і виступає ґрунтовним аргументом у справі декомунізації та повернення автентичних назва топонімів. До речі, нещодавно саме за це йому вручили медаль «За особливий внесок у розвиток міста Запоріжжя» і за багаторічну наукову діяльність, популяризацію історії рідного краю.
У рамках конференції також відбувся круглий стіл на тему: «Поляки у Запорізькому краї: сучасний стан вивчення проблеми та перспективи подальших досліджень». У заході взяли участь консул з економічних питань Генерального консульства Республіки Польща в Харкові Влодзімєж Лещинський, доктор філософії Інституту міжнародних відносин Вроцлавського університету Томаш Шишляк, проректор ЗНУ з наукової роботи Геннадій Васильчук, декан історичного факультету Володимир Мільчев, начальник управління міжнаціональних відносин та релігій Департаменту культури ЗОДА Павло Мяло, керівники польських громадських організацій «Полонія» та «Товариство ім. св. Іоанна Павла ІІ» Лідія Єгорова та Ганна Макушинська, директор музею «Садиба Попова» Валерій Стойчев, науковці та студенти.
Проректор Геннадій Васильчук зазначив, що історія відносин України та Польщі є специфічною, але, не зважаючи на різні події минулого, зараз країни є гарними сусідами. Цей факт підтвердив консул Влодзімєж Лещинський, який зазначив, що Генеральне консульство Республіки Польща всіляко підтримує співпрацю між українськими та польськими підприємцями. Під час круглого столу його учасники багато уваги приділили питанням переселення поляків до Запорізького краю, а також вивчення коріння свого роду – вони розповідали про пошук інформації в архівах та свої знахідки, які допоможуть історикам у їхній діяльності. Йшлося також і про польську ідентичність. Так, Володимир Мільчев зазначив, що польська спільнота швидко асимілювалася в Україні, тож зараз про польське коріння деяких українців нагадують лише прізвища. Вивчення ж історії поляків у Запорізькому краї може бути актуальним не лише для представників цієї національності, але й для різних галузей науки.
Що ж до засідання круглого столу на тему «Роль культурної спадщини в соціальній активності громади», то його формат виявився доволі креативним і сучасним. Основною аудиторією заходу сталі молоді вчені, студенти та учнівська молодь, адже саме тут організатори вирішили підбити підсумки обласного конкурсу відеороликів «Топоси пам’яті» проекту «Історичні локації». Крім того, гостями конференції стали й студенти факультету соціології та управління, адже попередньо організатори представили присутнім й результати відповідного тематичного соціологічного дослідження для мешканців вулиці Скельної (воно включало такі позиції: чи задовольняють вас у мови проживання на власній вулиці, чи плануєте проживати на ній в майбутньому, якби ви охарактеризували відносини між сусідами тощо).
Модерували захід Петро Бойко та Роман Молдавський. Спікери насамперед нагадали, що «Історичні локації» складаються з 4 фестивалів у чотирьох історичних місцях. Його виставки, екскурсії, лекції проводяться, аби показати красу, потужність і потенціал цих локацій. Воркшопи, діалоги, спільна праця і спільний творчий відпочинок заплановані для того, щоб згуртувати мешканців міста навколо розвитку спільного простору – свого двору, своєїй вулиці, свого міста. До речі, відкрився проект дев’ятим всеукраїнським фестивалем «ЛЕНД-АРТ Хортиця» в урочищі Сагайдачне. Кращі сучасні художники створювали арт-об’єкти на узбережжі Дніпра, в місці неймовірної історії, і неймовірних мешканців, які перетворили Сагайдачне на мистецький простір. У рамках фестивалю пройшла й презентація унікального музею під відкритим небом «Каменоломні Запорізького краю».
Під час засідання круглого столу також анонсували й кілька інших заходів проекту. Йдеться про три одноденні фестивалі, які пройдуть: 21-го травня, 4-го червня і 18 червня. 21 травня проходитиме Фестиваль «Круглий будинок» (вул. Незалежної України, 31). Його програма включатиме виставку «Загублене місто майбутнього 1930-х», екскурсії та лекції з історії, мистецтва, арт-сцену, воркшопи з фахівцями з благоустрою і розвитку територій. 4 червня триватиме фестиваль «Парк енергетиків», (вул. Штурмова). Зокрема, він включатиме виставку «Запорізька Атлантида». Що ж до 18 червня, то на цю дату заплановано Фестиваль на вул. Паркова (Леонова), який серед іншого включатиме виставку «Запорізький Бродвей 1940-1950» тощо. Також до 15 липня в галереї сучасного мистецтва Barannik пройде чотири виставки проекту «Історичні локації». У цей період в галереї пройдуть діалоги про майбутнє з мешканцями локацій і активістами міста. Що ж до обласного конкурсу «Топоси пам’яті», то його проведення передбачало створення аматорських відеороликів про значимі для громади місця. Їх створювали саме представниками громади, щоб характеризувати дійсно значимі місця, тобто ті, де вони збираються, які вони обговорюють, які є цінними для них. Ця цінність могла бути як матеріальною, так і психологічною чи соціальною. Конкурс тривав від 1 квітня до 11 травня. Основний критерій оцінки полягав не в площині технічної якості, а в інформаційному складнику.
Відтак, абсолютним переможцем цього творчого змагання стала 15-річна 9-класниця Тетяна Чекалова, яка отримала планшет з історично-краєзнавчою бібілотекою. Тетяна підготувала ролик про соцмісто. Вона зізналася, що її мама – екскурсовод за фахом, саме тому їй було в кого повчитися ефектно презентувати рідне Запоріжжя. Інші ролики стосувалися прогулянок Шевченківським районом, історії пам’ятника Йосипу Гладкому, дивам Кам’янсько-Дніпровського району, Будинку Вишинського та іншим чудовим локаціям. Між іншим, організатори відзначили, що жоден із учасників не продублював ідею один одного. Кожен виявився оригінальним у своїх проектах, що говорить про неабиякі перспективи галузі та пророкує її творче й активне майбутнє. Згодом ролики оприлюднять самі організатори.
Слідкувати за їхньою інформацією можна за посиланням: https://www.facebook.com/historical.locations

Марія Канцелярист
Олександра Усенко

Схожі новини