
23 травня на базі Запорізького національного університету провели науково-практичну конференцію «Знахідки і проблеми науково-пошукової роботи учнів-членів Малої академії наук України». Захід, приурочений до 25-ої річниці створення Запорізького обласного відділення МАН України, зібрав разом викладачів нашого вишу, які беруть активну участь у підготовці та проведенні обласних етапів засідань Малої академії наук, кращих юних науковців області, їхніх наукових керівників – учителів та представників закладів позашкільної освіти. Під час роботи конференції її учасники підбили підсумки багаторічної діяльності МАН, обговорили перспективи її подальшого розвитку та визначилися із пріоритетними напрямками такого формату позашкільної наукової роботи з талановитою учнівською молоддю.
До почесної президії пленарного засідання наукового зібрання увійшли: директор Департаменту освіти і науки Запорізької обласної державної адміністрації Тетяна Озерова, ректор ЗНУ Микола Фролов, перший проректор нашого вишу Олександр Бондар і проректор з наукової роботи Геннадій Васильчук.
На початку заходу директор Департаменту освіти і науки Запорізької обласної державної адміністрації Тетяна Озерова зазначила, що 25-річчя зі дня створення Запорізького обласного відділення Малої академії наук України – це значна подія в історії нашого краю. Тож сьогодні, коли такій формі роботи з обдарованою учнівською молоддю вже виповнилося чверть століття і вона довела свою високу ефективність, можна із впевненістю сказати, що науковцям та освітянам області є чим пишатися. «За цей час більше 9 тисяч учнів стали переможцями обласного етапу МАН, а 495 представників Запорізького краю здобули призові місця на загальнодержавному рівні. Це стало можливо завдяки тісній співпраці вчителів шкіл та науковців запорізьких вищих навчальних закладів», – наголосила Тетяна Ярославівна.
Також Тетяна Озерова подякувала ректору ЗНУ, професору Миколі Фролову за дієву багаторічну підтримку юних науковців та за активну участь наших учених у підготовці та проведенні обласного етапу МАН. Окремо вона відзначила, що ЗНУ допоміг видати матеріали конференції – 5 збірок: «Поради юним дослідникам» для хіміко-біологічного, історико-географічного профілів та відділення мовознавства, літературознавства, фольклористики та мистецтвознавства, «Матеріли науково-практичної конференції ‘’Знахідки і проблеми науково-пошукової роботи учнів-членів Малої академії наук України’’ (науково-технічний профіль)» і «Методичні вказівки до написання та оформлення науково-дослідних робіт із соціології для учнів-членів МАН».
Тетяна Озерова зі щирими словами вдячності вручила Миколі Олександровичу Почесну грамоту Департаменту освіти і науки Запорізької обласної державної адміністрації. Крім того, вона відзначила Почесним грамотами найактивніших наукових керівників юних науковців.
У своєму привітальному слові ректор Микола Фролов зазначив, що радий вітати у стінах університету юних науковців та їхніх учителів. Микола Олександрович наголосив на тому, що в ЗНУ створено всі умови для тих, хто бажає присвятити себе науковій кар’єрі: із перших днів навчання будь-хто зі студентів, яких зараз у виші нараховується 12,5 тис осіб, може приєднатися до Наукового товариства студентів, аспірантів, докторантів і молодих вчених. А після здобуття вищої освіти – вступити до аспірантури чи докторантури нашого вишу, які по праву вважаються одними з найкращих в Україні.
«Ми великого значення надаємо підтримці наших колег – представників навчальних закладів середньої ланки освіти, – наголосив Микола Фролов. – Щорічні методичні семінари, які проходять на багатьох факультетах вишу й у яких беруть учать вчителі області, сприяють виробленню єдиної стратегії підготовки учнів до участі в олімпіадах та МАН. Завдяки цьому, наші юні науковці гідно представляють Запорізький край на всеукраїнському та міжнародному рівнях».
Під час пленарного засідання також виступили представники ЗНУ, які завжди брали активну участь в роботі МАН: завідувач кафедри фізіології з курсом ЦЗ, професор Валентина Бовт і декан юридичного факультету, професор Тетяна Коломоєць. Вони згадали про успішні наукові кар’єри деяких іменитих учених, які свого часу брали участь в роботі МАН, а також окреслили перспективи її подальшої діяльності.
Про передумови створення, становлення та розвиток обласного відділення Малої академії наук йшлося у виступі директора Запорізького обласного центру науково-технічної творчості учнівської молоді «Грані» Михайла Еделя. Також він продемонстрував присутнім на заході унікальні кінокадри з першого засідання відділення МАН у нашій області.
Директор Запорізького обласного центру туризму і краєзнавства, спорту та екскурсій учнівської молоді Тетяна Митрофанова, заступник директора з навчально-методичної роботи комунального закладу «Запорізький обласний Центр еколого-натуралістичної творчості учнівської молоді» Запорізької обласної ради Олена Ульянова та директор Запорізької спеціалізованої школи-інтернату ІІ-ІІІ ступені «Січовий колегіум» Валентина Єршова також виступили під час пленарного засідання. Вони висвітлили у
своїх доповідях такі теми, як розвиток творчого потенціалу обдарованої молоді засобами позашкільної освіти, становлення та перспективи розвитку історико-географічного, філологічного та еколого-натуралістичного напрямків діяльності МАН тощо.
Потім робота учасників конференції продовжилася за наступними секційними напрямками: «Історичні науки», «Суспільні науки і науки про Землю», «Науково-технічна секція», «Українська філологія», «Іноземна філологія» та «Хіміко-біологічна секція».
Усі учасники заходу схвально відгукнулися про високий організаційний рівень його проведення. Також вони оцінили конференцію, як дуже насичену й інформативну. Крім того, багато учасників наукового зібрання – старшокласників, а також їхніх вчителів, серед яких багато випускників ЗНУ, – із великою цікавістю оглянули студмістечко вишу, яке помітно змінилося останнім часом, а також ознайомилися з матеріально-технічною базою нашого вищого навчального закладу.
Таміла Тарасенко