Університет Вступнику Навчання Наука Міжнародна
діяльність
Студентське
самоврядування
Новини пресслужби ЗНУ / Новини / Викладач ЗНУ повернулася зі стажування в Португалії

Викладач ЗНУ повернулася зі стажування в Португалії

25.07.2016 15:06 Все Головні новини Факультети Біологічний Біологічний факультет стажування академічна мобільність

Старший викладач кафедри садово-паркового господарства та генетики рослин, кандидат біологічних наук Ганна Левчук повернулася зі стажування в Португалії за проектом «Erasmus Mundus Partnerships – Electra Project». Вчена працювала в Лабораторії молекулярної фізіології рослин Університету Мінью, Брага (Universidade do Minho). Науковий предмет інтересів дослідниці – льон, а саме механізми його запилення та цвітіння. У результаті дослідження Ганна дійшла висновку, що можливість отримати міжвидовий гібрид льону існує. Зважаючи, що деякі види льону, як-от лікарняні, широко використовують у фармакології, а декоративні – в садово-парковому господарстві (вони й засухостійкі, до речі), то результати роботи могли б зацікавити чимало галузей.

Ганна Левчук перебувала в Португалії з грудня 2014 до жовтня 2015, а також з квітня до липня 2016 року. Її дослідження були пов’язані з такою важливою культурою як льон. А саме з його цвітінням. Навіть стажування було розділене на дві частини, щоб охопити відповідний період, коли льон квітне. Вчена намагалася встановити механизми непоєднування (зокрема, роль в цьому процесі лектинів) у рослин роду Linum.
Керівником Ганни була професор Лабораторії молекулярної фізіології рослин Університету Мінью Марія Мануела Рібейро Коста (Maria Manuela Ribeiro Costa), яка закінчила Лісабонський університет, а згодом навчалася й працювала 12 років у Великобританії, отримавши ступінь професора.
А починалося все з подання заявки на стажування ще 2013 року. Спершу не пощастило. Проте Ганна не втрачала надії. Дізналася про проект учена від відділу міжнародних зв’язків та роботи з іноземними студентами ЗНУ. Щоб подати свою кандидатуру, треба було мати лист-запрошення від вишу-партнера. Університет Мінью Ганна вибрала тому, що він був близький її колу наукових інтересів: його дослідження стосувалися вивчення молекулярної генетики цвітіння (хоч і інших культур). Через рік, 2014-го, дослідницю включили в проект стажувань із виплатою щомісячної стипендії у розмірі півтори тисячі євро (мінімальний прожитковий мінімум Португалії – 500 євро).
Коли Ганна вирушала до Браги, мала сертифікат А2 з англійської. Попередньо вона відвідувала заняття з іноземної в ЗНУ. А вже в Португалії закінчила також курси португальської, отримавши сертифікат рівня А1.
Перед стажуванням науковець працювала над кандидатською дисертацією на тему: «Спектр біологічної активності лектинів льону олійного». З 2007 року була асистентом кафедри. Забезпечувала викладання дисциплін: «Фізіологія та біохімія рослин», практикум, «Основи біохімії рослин», «Фітомеліорація». Коло наукових інтересів викладача стосувалося фізіологічної ролі лектинів у різних галузях життя рослин, фізіолого-генетичних основ їхньої стійкості, фізіолого-анатомічних особливостей льону олійного, фізіологічних основ існування його хлорофільних мутантів, фракційного складу білків насіння льону та їхнього електрофоретичного розділення, морфо-фізіологічних та анатомічних особливостей диких видів льону олійного, декоративних якостей лікарських культур та використання їх у озелененні. До речі, закінчила Ганна біологічний факультет ЗНУ в 2005 році. У 2014 році захистилася.
Ганна Левчук розповіла детально й про основний предмет своїх досліджень – а саме льон, який має 200 видів, з яких культивується лише один, адже має здатність до самозапилення. Іншим же властиве перехресне запилення. Контролює цей процес група білків – лектинів. Якщо на неї впливати, це дасть можливість залучити деякі види льону до процесів культивації. Відтак, учена дійшла висновку, що можливість отримати міжвидовий гібрид льону – існує. Саме його вона й отримала під час проведення своїх експериментів.
За результатами роботи в Португалії під час участі в проекті «Erasmus Mundus Partnerships – Electra Project» Ганна мала чимало публікацій, брала участь у конференціях міжнародного рівня, зокрема восени 2015 року в Брно (Чехія), де проходила конференція по сигнальним системам рослин. За час стажування вчена презентувала 6 доповідей про свої результати роботи. На цих заходах вона з викладачами, студентами, фахівцями лабораторій Університету Мінью обговорила ті результати, яких їй вдалося досягти.
Ганна Левчук зазначає: «У Португалії лабораторії об’єднуються в наукові центри, а виш, в якому я стажувалася, входив у таку трійку: Лісабон-Порто-Брага. Він займається вивченням проблем статевого розмноження та розвитку рослин (BioSystems & Integrative Sciences Institute). Мені вдалося попрацювати й на базі двох навчальних закладів-партнерів мого вишу. Частину досліджень я провела в Лісабонському університеті (лабораторія мікроскопії; Microscopy Lab - проф. Руі Мальйо; Rui Malho). Там я засвоювала методи роботи з пилком: слідкувала, як росте пилкова трубка. У Порто була частіше, це місто в 50 км від Браги. Їхній університет саме займається білками, мене цікавили там мікроскопічні дослідження. Вони дозволяли прослідкувати за процесом запилення й цвітіння в реальному часі, коли ти досліджуєш живу рослину. Я працювала в лабораторії статевого розвитку рослин (Sexual plant and development Lab - проф. Сильвия Куимбра - Silvia Coimbra). Стажування включало засвоєння чималої кількості методів роботи. В Європі геть інші підходи. Іноді з точністю до навпаки. Наприклад, коли у нас роблять доповідь, то використовують безліч термінології. А їхній головний підхід, щоб все було доступно й зрозуміло».
До речі, у Португалії всього 10 вишів і тільки в трьох із них можна отримати ступінь магістра й доктора наук. У Бразі університет порівняно молодий, йому 40 років. Це один із міжнародних університетів. Обладнання комп’ютеризоване. Велика роль приділяється вивченню біоінформатики, а значить студенти мають широке коло компетенцій щодо переведення результатів роботи у цифрові данні. У освітян існує розподіл не на кафедри, а на лабораторії. Важливим пунктом є техніка безпеки. Ще одна особливість – це вузька спеціалізація освіти. Студенти велику кількість часу приділяють самостійній роботі. Їхня магістратура – це 2 роки навчання, з яких півроку ти прослуховуєш лекції, ще півроку – практичні, а потім протягом року магістрант працює над своєю проектною роботою: ставлять експерименти, доходять певних висновків. У цей час над ними не стоїть наглядач, професор може дати певне завдання, вказівки, але потім молодь працює над його виконанням самостійно у лабораторіях вишу, на університетському обладнанні. За порушення передбачається чимало покарань – одне з яких заборона на користування технікою. А якщо йдеться про академічні борги, то не склавши певний предмет, людину просто залишають прослуховувати курс ще раз, а значить – оплачувати навчання вдруге.
Всі студенти гарно знають англійську. До викладачів ставляться шанобливо, але звертаються вони один до одного по іменам. Не використовують по-батькові, як, скажімо, в Україні. Також студенти сміливо висловлюють свої думки.
Ганна розповіла й про насичену культурну програму стажування. Викладач відзначила, що в Лісабоні чимало старовинних і сучасних будівель, а Порто більш консервативний архітектурно. Брагу ж називають португальським Римом, адже тут мешкає архієпископ.
У Порто вдалося побувати Ганні Левчук на екскурсіях у виноробів. До речі, самі португальці не вживають міцне вино. Воно, як правило, йде на експорт. Серед їхніх уподобань – так зване «зелене вино» (молоде, адже зроблене зі свіжого врожаю, коли все навколо квітне та зеленіє). А ще Ганна звернула увагу, що в Португалії дуже чисто на вулицях, оскільки існує система штрафів для тих, хто насмітив. Промислових підприємств мало і всі вони віддалені від населених пунктів.
Ганна Левчук зазначила, що в перспективі існує можливість укладання угоди про співпрацю ЗНУ з Університетом Мінью за проектом «Горизонт-2020». Але вчені ще в пошуках третьої сторони, крім України та Португалії. Варто відзначити, що крім Ганни Левчук участь у програмі «Erasmus Mundus Partnerships – Electra Project» в Португалії взяли ще двоє науковців із ЗНУ, а саме: доцент юридичного факультету Олексій Макаренков та доцент факультету іноземної філології Анастасія Бєляєва.

Марія Канцелярист

Схожі новини